Anasayfa Makale iPhone SE 2020, iPhone 11, iPhone XR Karşılaştırması

iPhone SE 2020, iPhone 11, iPhone XR Karşılaştırması

iPhone SE 2020 vs iPhone 11 vs iPhone XR

15 Nisan günü tanıtılan yeni iPhone SE 2020 modelini iPhone 11 ve iPhone XR ile karşılaştırıyoruz.

Bildiğiniz üzere Apple, kısa bir süre önce bir sürpriz yaparak yeni iPhone SE 2020 modelini duyurdu. 5.299 TL’lik fiyat etiketiyle beraber piyasaya sunulacağı açıklanan yeni iPhone, halihazırda en uygun fiyata satışa sunulan iPhone modeli konumunda yer alıyor. Peki, Apple’ın yeni nesil telefonu iPhone XR ve üst seviye iPhone 11 modeline karşı ne gibi farklılıklar gösteriyor? Gelin, bu farklılıklara yakından göz atalım.

iPhone SE 2020 ve iPhone 11 Karşılaştırması

iPhone SE ve iPhone 11 arasındaki en büyük fark tasarım alanında karşımıza çıkıyor. Bu kısımda bildiğiniz gibi yeni SE modeli, iPhone 8’in sevilen kasasına ev sahipliği yapıyor ve Touch ID gibi özellikleri kullanıcılara sunuyor. iPhone 11’e geldiğimizde ise bizleri iPhone X ile beraber kullanıma sunulan çentikli ekran tasarımı karşılıyor. Touch ID teknolojisinin yerine Face ID teknolojisiyle beraber gelen telefon, aynı zamanda çift arka kamera kurulumuyla ön plana çıkıyor.

Bunun haricinde iPhone SE 4.7 inç boyutundaki Retina HD ekran ile beraber duyurulurken, iPhone 11’in ise 6.1 inç boyutundaki LCD ekrana sahip olduğunu görmekteyiz. Ekran boyutları her ne kadar farklılık gösterse de yeni nesil telefonların ekranının aynı kalitede olduğunu da belirmekte yarar var.

iPhone SE 2020 vs iPhone 11 İşlemci tarafına geldiğimizde ise her iki telefonda da Apple’ın altı çekirdekli A13 işlemcisine yer veriliyor. Her iki model de 64, 128 ve 256 GB dahili hafızaya ev sahipliği yapıyor.

RAM konusunda ise net bir şey söylemek pek mümkün değil. Ancak son yayınlanan raporlarda iPhone SE’nin 3 GB RAM’e sahip olduğu ortaya çıkmıştı. iPhone 11’in ise iPhone SE’ye kıyasla 1 GB daha fazla RAM’e sahip olduğu tahmin ediliyor.

Kamera kısmındaysa karşılaştırmanın lideri hem arka hem de ön kamerada iPhone 11 oluyor. iPhone SE her ne kadar iPhone 11’in gerisinde kalsa da yine de iyi bir performans sergiliyor. Ancak yeni nesil telefon, arka kamerası ile her ne kadar portre fotoğraflar çekebilse de söz konusu bu kameranın son derece faydalı gece modu özelliğinden yoksun olduğunu da özellikle belirtelim. Bu da doğal olarak bazı kullanıcıların iPhone 11’e yönelmesine sebep olabiliyor.

Tabii ki bu karşılaştırmanın en önemli ve can alıcı kısmıysa şüphesiz fiyat. Özellikle son zamanlarda artan dolar kurunu göz önünde bulunduracak olursak, iPhone SE’nin 5.299 TL ile iPhone 11’e kıyasla bir nebze uygun fiyatlı olduğunu söyleyebiliriz. Bildiğiniz üzere yeni iPhone SE modelinin 64 GB’lık versiyonu için 5.299 TL satış fiyatı açıklanmıştı. iPhone 11’in 64 GB’lık modeli ise 7.299 TL’lik fiyat etiketine ev sahipliği yapıyor. Her iki modelin arasındaysa 2.000 TL’lik ciddi bir fiyat farkı göze çarpıyor.

iPhone SE 2020 Fiyatı:

iPhone SE 2020 fiyatı

iPhone 11 Fiyatı:

iPhone 11 fiyatı

iPhone SE 2020 ve iPhone XR Karşılaştırması – (Kısa Özet)

iPhone SE 2020 ve iPhone XR modelinin karşılaştırmasına geldiğimizde ise bizleri yine aynı şekilde hem tasarım hem de özellik bakımından bir takım farklılıklar karşılıyor. Söz konusu telefonlar arasındaki temel farklılıklar ise şöyle;

  •  iPhone SE 2020 4.7 inçlik ekran ile gelirken, iPhone XR 6.1 inç boyutundaki LCD ekrana ev sahipliği yapıyor.
  •  SE modelinde Touch ID bulunurken, XR modelinde Face ID teknolojisine yer veriliyor.
  •  iPhone XR, iPhone SE’ye kıyasla daha uzun bir pil ömrü sunuyor. (iPhone XR 16 saat video oynatırken, iPhone SE 13 saat video oynatabiliyor.)
  •  iPhone SE’de Apple A13 Bionic işlemcisine yer verilirken, iPhone XR’da Apple A12 işlemcisine yer veriliyor.
  •  iPhone SE’de yeni nesil Akıllı HDR teknolojisi bulunurken iPhone XR’da standart HDR teknolojisi bulunuyor. Aynı zamanda iPhone XR kullanıcıları Animoji ve Memoji gibi yeniliklere de erişim sağlayabiliyor.

Yeni iPhone SE ile iPhone XR arasında her ne kadar 1.299 TL’lik fiyat farkı olsa da SE 2020’nin teknik özellikler bakımından XR’a kıyasla bir adım önde olduğunu söyleyebiliriz. Ancak iPhone XR’ın 6.1 inçlik ekranı ve Face ID teknolojisi de bazı kullanıcıların XR’ı tercih etmesine sebep olabilir. Ayrıca küçük ekranlı iPhone isteyen kullanıcılar da göz önünde bulundurulduğunda 5.299 TL’den satışa sunulacak olan modelin kısa sürede XR kadar başarılı satış rakamlarına ulaşacağı ön görülüyor.

İlginizi çekebilir: Samsung Galaxy S20 Ultra, iPhone 11 Pro, Huawei Mate 30 Pro Karşılaştırma

Teknoloji dünyasının bağrında gencecik bir yazar olan Deniz, teknolojiye olan merakını okurlara aktarmaktan büyük bir zevk duyuyor.