Anasayfa Haber Oyun Konsolları İçin Ek Vergi Geldi

Oyun Konsolları İçin Ek Vergi Geldi

oyun konsolları için ek vergi

Resmi gazetede yayınlanan yeni düzenlemeyle beraber oyun konsolları için ek vergi geliyor.

Son günlerde sık sık fiyat artışı haberleriyle gündeme gelen oyun konsolları için bugün yeni bir gelişme daha yaşandı. Yaşanan gelişmeyle beraber oyun konsolları için ek vergi getirildi.

Bildiğiniz üzere geçtiğimiz gün Resmi Gazete üzerinde yayınlanan yeni kararname ile ithal edilen birçok ürüne yüzde 5 ile yüzde 50 arasında ek vergi getirilmişti. Bugün ise söz konusu bu kararnamenin detaylarına baktığımızda, oyun konsollarının da ek vergiye dahil olduğunu görmekteyiz.

Yapılan düzenleme sonrasında sanayi ürünleri, oyun konsolu ve karnaval eşyası gibi ürünlerin ithalatında artık ilave gümrük vergisi uygulanacak. Bu da Türkiye’de halihazırda satışta olan Xbox ve PlayStation gibi oyun konsollarının fiyatının artacağı anlamına geliyor.

Tabi şimdilik hangi ürüne ne kadar vergi geleceği bilinmiyor. Ancak uzmanların tahminlerine göre oyun konsollarının en az yüzde 5 oranında zamlanacağı tahmin ediliyor.

Hatırlarsanız, geçtiğimiz günlerde ciddi anlamda artış gösteren PS4 fiyatları sosyal medyada bir hayli konuşulmuştu.  Koronavirüs yüzünden yaşanan krizi fırsata çevirmek isteyen bazı fırsatçılar normalde 2.500 TL’ye satılan PS4’ü 5.000 ile 9.000 TL arasında satışa sunmuştu.

Son olarak, Resmi Gazete’de yayınlanan Cumhurbaşkanı Kararnamesi’ni bu link üzerinden inceleyebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: PlayStation 4 Fiyatları İle İlgili Resmi Açıklama Geldi