Anasayfa Video Corsair A500 İşlemci Soğutucu İncelemesi

Corsair A500 İşlemci Soğutucu İncelemesi

Corsair markası altında piyasada satılan tek işlemci hava soğutucu olan A500 modelini yakından inceledik, montajının nasıl yapıldığına baktık, test ettik.

Corsair kısa süre önce yüksek performanslı işlemci soğutucusu ürün gamına hava soğutucularını da eklemeye başladı. Biz de markanın ürün gamındaki tek hava soğutması olan A500 modelini yakından incelemeye karar verdik. Bu soğutucunun performansını Intel Core i9 9900K işlemci ile hem varsayılan değerlerde, hem de hız aşırtılmış şekilde test edeceğiz. 

Kutuyu açtığımızda en üstte montaj braketlerinin, fan çoklayıcı kablonun, termal macunun ve klavuzların yer aldığı sarı bir kutu bizi karşılıyor. Soğutucu ise birbirine geçirilmiş iki saydam plastik parçanın ortasında tutuluyor. Bunları ayırıp soğutucu yerinden çıkarıyoruz.

Tasarım

Bu soğutucuda doğrudan işlemci ısı dağıtıcısına temas eden nikel kaplı 4 bakır ısı borusu görüyoruz. Bu bakır borulara lehimlenen kanatçıklar ise alüminyumdan imal edilmiş. Corsair’ın ML serisi manyetik levitasyon rulman teknolojisini kullanan fanlardan 2 tane barındıran soğutucu, bu fanları karşıt yönlerde çalışacak şekilde kullanarak gürültüyü azaltmayı ve soğutma kapasitesini artırmayı amaçlamış.

Bu fanlar 4 pinli PWM uçlara sahipler ve en çok 2400 devir hızında çalışıyorlar. Tahmin edebileceğiniz gibi en yüksek devirde gürültü de hayli yükseliyor. Performans ve sessizlik arasındaki en iyi dengenin %50 devir hızında, yani yaklaşık 1200 RPM’de sağlandığını gördük. ASUS anakartların BIOS’larında bulunan Sessiz Fan profilinde de gayet iyi iş çıkardı. Bu profilin fan eğrisi boşta çalışırken ve oyunlarda fan sesini hayli düşük tutuyor. Ancak işlemcinin tüm çekirdeklerine iş yükü binince fanların sesini duymaya başlıyorsunuz.

Corsair bu fanların yüksekliğinin kolayca ve kademeli ayarlanmasına imkan tanıyan bir tasarım yapmayı başarmış ki bu da çok hoşumuza gitti. Bu tasarım, yüksek bellek soğutucularının işlemci hava soğutucularıyla uyumluluk sorunlarını ortadan kaldırabilecek bir adım olabilir.

Termal Macun Ve Uyumluluk

Soğutucu tabanına kare şeklinde Corsair XTM50 termal macunun uygulandığını görüyoruz. Buna yanlışlıkla dokunulmaması için soğutucu tabanı plastikle kapatılmış. Soğutucuyu takıp çıkarırsanız kullanmanız için Corsair kutuya aynı macundan bir tüp daha eklemiş. Tutumlu davranırsanız bu tüple yaklaşık 5 defa daha soğutucu montajı yapmanız mümkün olabilir. 

Ürün kutusundan Intel ve AMD soketler için gereken birçok aparat, kilitli poşetler içinde ayrılmış ve organize şekilde çıkıyor. Bu soğutucunun Intel 1150/1151/1155/1156, 2011/2011-3/2066 ve AMD AM4, AM3, AM2 soketleriyle uyumlu olduğunu da belirtelim. 

Test Sistemine Montaj

ASUS ROG Maximus Formula VII anakart, LGA 1151 soket Intel i9 9900K işlemci ve Gskill Trident Z Royal bellek modüllerinden oluşan test sistemimize taktığımız Corsair A500 ile montaj esnasında herhangi bir sorun yaşamadık. Bellek soğutucularının boyutları nedeniyle fanı sadece 1 kademe yükselttik.

Bu arada biz uzay montaj yaptığımız için belli olmayabilir, ancak bu soğutucu gerçekten yüksek. Bu sebeple Corsair A500’ü satın almadan önce kasanızın desteklediği maksimum işlemci soğutucusu yüksekliğini kontrol etmenizde fayda var. A500 soğutucu üzerindeki fanlarla birlikte 171 mm yüksekliğe ulaşıyor. Eğer çok yüksek bellek soğutucularınız varsa, toplam yüksekliğin daha da artması olası.

Intel LGA1151 soket montajı oldukça pratik. Anakartın arkasına taktığımız arka plakadan sonra soket deliklerine 4 adet aralayıcı vidaları yerleştirdik. Bu aralayıcı vidaların üzerine işlemci soğutucusunun iki vida ile oturacağı braketleri taktık. Sonra işlemci soğutucusunu soket üzerine oturtup, soğutucunun üst kapağını çıkardık ve kutuya dahil edilen uzun tornavida ile soğutucunun içinden bu iki vidaya erişip sıktık.

Fanların oryantasyonu burada önemli. Biz uzay montaj kullandığımız için fark etmese de, soğutucuyu kasa içine takıp kullandığınızda sıcak havayı soğutucudan atan tarafın kasanın egzos fanına doğru baktığından emin olun.

Testler

Soğutucuyu iki şekilde test etmek istedik. Asus BIOS’unda bulunan MCE (multi core enhancement) seçeneği işlemciye uygulanan güç limitlerini geçerli kılmanıza veya kaldırmanıza izin veren bir özellik. Eğer işlemcinizin 95W TDP limitine riayet etmesini ve fabrika çıkışı ayarlarda, vaad edilen frekanslarda, serin çalışmasını istiyorsanız buradan Disable seçeneğini seçebilirsiniz. Ek olarak “Enable -Remove all limits” seçeneği bu TDP kısıtlamasını ortadan kaldırıyor ve 9900K’yı yük altında tüm çekirdeklerin 4800Mhz Turbo frekansında çalışmasını sağlıyor. Bir nevi otomatik hız aşırtma diyebiliriz.

İlk olarak MCE menüsünden Disable seçeneğini ve fan hızı olarak ASUS BIOS fan kontrol uygulaması Qfan’de ön tanımlı profillerden biri olan Silent’ı seçtik. X264 stress test uygulamasını kullanarak 16 izleğe birden eşit olarak yayılan video encode yüküyle işlemciye yük bindirdik.

26 derece oda sıcaklığında gerçekleştirdiğimiz testlerde sıcaklıkları Hardware Monitor uygulamasıyla takip ettik. Burada maksimum sıcaklık değerleri çok yüksek gözükse de bunlar anlık sıçramadan başka birşey değil. O sebeple göz ardı edip o anki değerleri geçerli değerler varsaymak daha sağlıklı. Yani Corsair A500’ün 9900K’yı tam yük altında 55-60 derece civarında gayet serin tutabildiğini söyleyebiliriz.

Aynı fan profilinde MCE altından bütün limitleri kaldır seçeneğini seçtiğimizde ise çekirdek sıcaklıklarının 75-80 derece arasında gidip geldiğini gördük. Bazı sıcak çalışan çekirdekler 80 dereceyi aşsa da, genel olarak 75-80 derece arası seyreden bir performans gördük. Fanları %100 devire alarak bu testi yaptığımızda ise çekirdeklerin 70-75 derece arasına gerilediğini gördük, ancak yine arada bir sıcak çalışan çekirdeklerin 80 dereceye ulaştığı oldu.

Güç kısıtlamalarını kaldırdığınızda 9900K üst seviye Ryzen işlemcilerden bile yüksek ısı üreten bir işlemci olduğu için, burada elde ettiğimiz sonuçlar AMD Ryzen 9 3900 ve 3950x kullanıcıları için de bir referans olabilir.

Ayrıca bu test AVX komut kümesi uzantılarından faydalanan bir test. İşlemciyi günlük kullanımda görebileceğinizden çok daha fazla zorlayıp, ısıtıyor. Hız aşırtma yapıyorsanız stabiliteyi ölçmek için ideal, ancak işlemcinin günlük kullanımdaki sıcaklık değerlerini vermiyor. Bu yüzden oyun oynarken ve stream yaparken bilgisayarınızın daha serin çalışacağına kesin gözüyle bakabilirsiniz. 

Sonuç Değerlendirmesi

Corsair A500 halen piyasada 850 lira civarında fiyatla bulunabiliyor. Piyasa geneline baktığımızda, ülkemizde bu sınıftaki ürünlerin sayısının oldukça sınırlı olduğunu görüyoruz. Bunun sebebi ise talebin büyük ölçüde hazır sıvı soğutuculara kayması. Böyle bir pazar ortamında Corsair’ın ülkemizde A500 soğutucularını sıvı soğutma çözümlerinden daha uygun bir fiyattan sunması, sıvı soğutmaya bütçesi yetmeyen ancak yine de yüksek performanslı soğutma çözümü arayanlar için iyi bir seçenek oluşturuyor.

Montajı kolay, bakımı basit ve ömrü uzun bir ürün; ayrıca RAM yükseklik ayarı çok pratik, bu açıdan oldukça kullanıcı dostu. Bütçeden bağımsız baktığımızda da sıvı soğutma ürünlerini tercih etmeyen, hava soğutmanın basitliğini ve performansını, istikrarını tercih edenler için gerçekten çok güçlü ve başarılı bir ürün olduğunu görüyoruz. Şu an Türkiye’de satılan en iyi hava soğutma çözümleri içerisinde listenin tepelerinde yer alıyor.