Anasayfa Haber NASA Çalışanları, Mars Aracını Evlerinden Kontrol Ediyor

NASA Çalışanları, Mars Aracını Evlerinden Kontrol Ediyor

NASA’daki bilim insanları, pandemi sebebiyle oluşan sorunların üstesinden gelebilmek ve görevini sürdürebilmek için Curiosity görevlerini evlerinden sürdürüyor.

Devam eden COVID-19 salgını milyonlarca insanı işinden ederken bazılarını ise evden çalışmaya zorluyor. Bu durum, NASA’nın Mars’taki Curisotiy aracını kontrol eden ekip için de geçerli.

NASA, salgının geleceği hakkında öngörüde bulundu ve buna göre planlamalar yapıldı. Bu bağlamda 20 Mart tarihinde gerçekleşecek ilk uzaktan görev öncesinde, Curiosity ekibine evden daha etkin çalışmak için kulaklıklar, monitörler ve diğer ekipmanlar verildi. Hatta bu ekip Edinburgh adlı bölgede, bir kaya örneğini delme görevini ifa edebilmek için birkaç test ve uygulamadan geçtiler.

NASA Çalışanları, Mars Aracını Evlerinden Kontrol Ediyor

Takım lideri Alicia Allbaugh, Curiosity görevleri için programlama dizisine katılan herkesin normalde bir odada olduğunu, ekranların, görüntülerin ve verilerin paylaşıldığını söyledi.

Şimdi ise video konferans ve mesajlaşma uygulamalarını kullanarak her şeyi uzaktan gerçekleştiriyorlar. NASA, rover’a her gün gönderilen komutların sayısının sınırlandığını ve sürelerin uzadığını söylüyor. Ancak bir şekilde işleri yürütürken bilimsel olarak üretken kalabiliyorlar.

Bilim operasyonları ekip şefi Carrie Bridge, bunun NASA için bir ders kitabı niteliğinde olduğunu söyledi; “Bir sorunla karşılaştık ve işleri nasıl halledeceğimizi anladık”.

İlginizi çekebilir: İnsan Saçından 10 Kat İnce ve Esnek Güneş Pili

 

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve deneyimlerini insanlara aktarmaktan mutluluk duyuyor.