Anasayfa Haber NVIDIA RTX Voice, RTX Olmayan GPU’larda da Çalışabiliyor

NVIDIA RTX Voice, RTX Olmayan GPU’larda da Çalışabiliyor

RTX Voice

RTX 20 ve Quadro RTX serisi ile kullanılabilen yeni RTX Voice, farklı ekran kartları ile de çalıştırılabiliyor.

NVIDIA, yakın zaman önce yapay zekadan yararlanarak iletişim uygulamalarında arka plan gürültülerini önleyen RTX Voice yazılımını kullanıma sunmuştu. Bu yazılımın kullanılabilmesi için GeForce RTX veya Quadro RTX serisi bir GPU şart koşulmuştu. Ancak bir Guru3D forum kullanıcısı, özelliğin Windows 7’de bile RTX olmayan grafik kartlarında çalışmasını sağlamak için bir geçici çözüm keşfetti.

Basit geçici çözüm, uygulamanın grafik kartınızda desteklenmediğini bildiren bir hata mesajı alana kadar yükleyiciyi çalıştırmakla başlıyor. Yükleme gerçekleşmese bile, “NVRTXVoice” adlı geçici bir klasör C sürücünüzde (C: \ temp \ NVRTXVoice) oluşturuluyor.

<constraints>
<property name="Feature.RTXVoice" level="silent" text="${{InstallBlockedMessage}}"/>
</constraints>

Devamında RTXVoice.nvi dosyasını yönetici ayrıcalıklarına sahip bir metin düzenleyicisiyle açmanız gerekli. Dosya NvAFX klasörünün içinde bulunuyor (C: \ temp \ NVRTXVoice \ NvAFX \ RTXVoice.nvi). Dosya açıldıktan sonra ise “constraints” bölümünü silmeniz yeterli.

Constraints” bölümünün tamamını kaldırdıktan sonra dosyayı kaydedin ve setup.exe uygulamasını çalıştırın. RTX Voice herhangi bir aksaklık olmadan kurulacak. Şimdiye kadar GTX 1080 ve Titan V üzerinden sorunsuzca çalıştırıldı. Ancak birden fazla kullanıcı, geçici çözümün GeForce GTX 10 ve 16 serisi grafik kartlarında da çalıştığını dile getiriyor. Ne yazık ki GeForce 900 serisi daha karışık sonuçlar veriyor.

RTX Voice, gürültü engelleme görevini gerçekleştirmek için yapay zekayı kullanıyor ve büyük ölçüde Turing tabanlı GeForce RTX 20 serisi grafik kartına özgü olan Tensor çekirdeklerine bağlı. En son keşif ise RTX Voice’un gerçekten Tensor çekirdeği gerektirip gerektirmediği sorusunu gündeme getiriyor.

İlginizi çekebilir: NVIDIA RTX Voice ile Arka Plan Gürültülerini Azaltın

 

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve deneyimlerini insanlara aktarmaktan mutluluk duyuyor.