Hearthstone: Ashes of Outland İncelemesi

In İncelemeler, Makale, Oyun by Emin ÇıtakLeave a Comment

Hearthstone: Ashes of Outland ile oyuna yeni bir sınıf ve çok daha fazlası ekleniyor.

Blizzard’ın online kart oyunu Hearthstone: Heroes of Warcraft çıktığı 2014 yılından beri birçok değişim geçirdi. Desteler, tek kişilik maceralar, yeni eklenen modlar derken, şimdi en büyük değişim Ashes of Outland ile beraber yaşanıyor. Altı yıldır dokuz farklı sınıfla mücadele ettiğimiz Hearthstone’a artık efsanevi karakterlerden biri olan Ilidian ekleniyor.

Normalde oyun çıktığından beri efsanevi seviyesinde (Legendary) bir kart olan Ilidian, artık yepyeni mekaniklere sahip bir sınıf olarak Demon Hunter’ları temsil ediyor.  Hunter gibi agresif bir sınıf olan Demon Hunter, minyonlardan çok rakibe odaklanıyor. Doğal olarak Warrior gibi bir kontrol destesi oluşturma imkanınız şu an için çok mümkün değil. Saldırı odaklı olduğu için kendi korumasını genellikle can çalma üzerinden uyguluyor. Yani saldırırken, bir yandan da canını doldurmayı hedefliyor. Eğer doğru kartlarla, doğru sinerjiyle saldırırsanız, Demon Hunter iyi bir tempo sınıfına dönüşebiliyor.

Diğer her sınıfta olduğu gibi Demon Hunter’ın da kendine özel bir mekaniği var: Outcast. Bu özelliğe sahip olan kartlar eğer elinizdeki kartların en sağında veya en solunda duruyorsa özel efekt kazanıyorlar. Örnek olarak, Spectral Sight normal şartlarda 2 mana karşılığında 1 kart çekmenizi sağlıyor. Eğer bu kart en sağ veya en solda duruyorsa, bu kez 2 mana karşılığında 2 kart çekebiliyorsunuz. Outcast mekaniği oyuncuları sürekli elindeki kartları düzenlemeye ittiği için Handlock Warlock gibi kartları elinizde tutmaktan çok, Outcast kartları doğru yerlere çekmeye çalışıyorsunuz.

İşin güzel yanı Outcast bir kart elinize ilk geldiğinde en sağda olacağı için hemen oynanmaya hazır hale geliyor. Elbette işin negatif yanı da olmak zorunda; bazen kritik Outcast kartlarınız elinizde tam ortada kalabiliyor. Böyle bir durumda etkili bonuslardan yararlanmak da zor olabiliyor. Demon Hunter tüm oyunculara ücretsiz olarak açılırken, sınıfın bazı kritik kartlarını alabilmek için tek kişilik macera bölümlerini de bitirmeniz gerekiyor.

Ashes of Outland ile oyuna 150 kart eklenirken, diğer sınıflar için de önemli iki mekanik ekleniyor. Prime ve Imprisoned Demon kartları hem Demon Hunter, hem de diğer sınıflar için yeni destelerin kapılarını açıyor. Tıpkı Galakrond’da olduğu gibi her sınıfın artık bir adet Prime minyonu var. Bu kart efsanevi olmasına karşın, görece zayıf etkiye ve düşük manaya sahip. Ama öldüğü zaman destenize çok güçlü bir prime minyon ekliyor. O da ölürse bu kez daha da güçlü bir Prime minyonu destenize ekleniyor. Özellikle oyunu uzatmak isteyen kontrol destelerinin inanılmaz hoşuna gidecek bir mekanik olmuş.

Imprisoned Demon kartları ise oynandıklarında iki tur boyunda uykuda kalıyorlar. Bir kart oynayıp, onu iki tur kullanamamak pek iyi görünmüyor ama bu kartlar uyandıklarında işler tamamen değişiyor. Örnek olarak Antaen, iki tur uykuda kaldıktan sonra, tüm düşmanlara toplamda 10 hasar puanı veriyor. Üstelik 6 manalık bir kart olduğu için de hem 10/6 minyonunuz, hem de yüksek efektli bir saldırınız oluyor. Ayrıca Bu türdeki kartlar uykuda kaldıkları süre boyunca dokunulmaz oldukları için iki tarafında uyku süresi boyunda stratejilerini yeniden düzenleme imkanları var. Imprisoned Demon çok iyi bir yenilik ve son dönemde Mill Rogue’lar tarafından da sıklıkla kullanılıyor.

Yeni sınıf ve yeni kartlar dışında oyunun genelinde de Ashes of Outland ile beraber bazı değişiklikler yapıldı. Bazı kartlar standart destelerden çıkarılırken, yeni kartlar standart destelere eklendi. Ayrıca Battlegrounds yeni dengelenirken, en büyük değişiklik de yine bu modda yapıldı. Artık Battlegrounds seviye sistemine sahip. Oyuncular bronzdan başlayarak, efsanevi seviyeye kadar ilerleyebiliyorlar.

Sonuç olarak, Hearthstone: Ashes of Outland oyuna yepyeni mekanikler, yepyeni bir sınıf ve yepyeni bir sistem ekliyor. Blizzard’ın Demon Hunter tarafında hızlı bir şekilde denge yamaları yapmasıysa yine sevindirici gelişmeler arasında yer alıyor.