Anasayfa Haber AMD FX-8350, Overclock ile 8.1 GHz Hıza Ulaştı

AMD FX-8350, Overclock ile 8.1 GHz Hıza Ulaştı

Sıvı azot kullanılarak hız aşırtma yapılan AMD Bulldozer FX-8350, 1.920 vCore voltaj değerinde 8.1 GHz’e erişti.

Overclock meraklıları, başta CPU’lar olmak üzere donanımların verebileceği en yüksek performansı test etmek için çeşitli uğraşlar verirler. Ünlü Alman hız aşırtma meraklısı Roman “der8auer” Hartung, geçtiğimiz günlerde eski diyebileceğimiz FX-8350 model bir AMD işlemci için kolları sıvadı.

Kullanılan özel CPU, der8auer’in kendi kişisel koleksiyonundan geldi. Roman, bu işlemciyi kendisinin satın aldığını ve şimdiye kadar gördüğü en iyi örneklerden biri olduğunu söylüyor. Bildiğiniz gibi işlemciler aynı wafer’dan kesilerek yapılsa da hepsi eşit karakteristikte olmayabiliyor.

Bu sefer der8auer, Corsair Vengeance 2666MHz DDR3 bellek ve voltajların manuel olarak ayarlamasına izin veren Elmore EVC2 PCB ile birlikte bir ASUS 970 Pro Gaming / Aura anakart kullandı.

Pinler stok soğutucuya yapışmıştı ve soketten çıkarmaya çalışırken bükülmüş pinler işleri zorlaştırdı. Neyse ki küçük bir tornavida yardımıyla pinler tekrar eski haline getirildi ve test devam etti.

der8auer sıvı azot kullandığı soğutucusunu taktı ve anakartı hazır hale getirdi. Hız aşırtma denemeleri sonrasında ise AMD FX-8350, 32 nm CPU için inanılmaz bir voltaj değeri olan 1.920 vCore ile 8.127 MHz hıza ulaşmayı başardı. Yonganın yaşı da göz önüne alındığında gerçekten yüksek frekans değerlerine ulaşıldı. FX8350, Bulldozer ailesindeki diğer işlemciler ile birlikte 2012 yılında piyasaya çıkmıştı.

Cinebench R15 tek çekirdekli testlerde 7.5 GHz civarında çalışan yonga yalnızca 172 puan alabildi. AMD’nin altı çekirdekli işlemcisi Ryzen 5 2600X, tüm çekirdekler etkinken 3.6 GHz stok saatlerinde çalışıyor ve aynı ölçütte 176 puan elde ediyor. Mimari geliştirmelerin önemi ise burada anlaşılıyor. Videonun tamamına göz atmak için;

 

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve deneyimlerini insanlara aktarmaktan mutluluk duyuyor.