Anasayfa Video Corsair Dark Core RGB Pro Oyuncu Faresi İncelemesi

Corsair Dark Core RGB Pro Oyuncu Faresi İncelemesi

Corsair’in üst seviye oyuncu faresi Dark Core RGB Pro modelini detaylı olarak inceledik.

Dark Core RGB Pro, kablosuz oyuncu faresi alanında Corsair’ın en iddialı modeli. 2000 Hz raporlama frekansı ile 0.5 milisaniyede hareketleri iletme özelliğine sahip. Slipstream kablosuz bağlantı teknolojisini kullanıyor ve 18.000 DPI ile çok hızlı. Dark Core RGB SE modelinden sonra geliştirilen Dark Core RGB Pro, kullanıcıların önceki modelde beğendiği noktaları devam ettiriyor. Daha az tuşu var ve özellikle FPS/MOBA türü oyunlar odaklı olarak tasarlanmış. Ancak elbette her türlü oyun için kullanışlı özellikler sunuyor.

Sensör Teknolojisi

PixArt PAW3392 sensör 18.000 DPI doğal optik sensör kullanan farenin hassasiyeti 100 DPI’a kadar düşürülebiliyor ve 1 DPI aralıklarla hassas şekilde ayarlanabiliyor. Corsair iCUE yazılımı ile kontrol ettiğinizde üç farklı hassasiyet şablonu ayarlayabiliyorsunuz. Bunların hangisinde olduğunuzu da sol öndeki üç ışıktan anlayabilirsiniz.

Bu hızlar arasında farenin üzerinde, orta arka kısımdaki tuşa basarak geçiş yapabiliyorsunuz. Sensör özellikle kablosuz kullanımda batarya ömrünü de uzatacak şekilde geliştirilmiş. Hyper-polling yani hiper raporlama teknolojisi farenin PC ile iletişimini 2000 Hz frekansta yapmasını sağlıyor. 1000 Hz raporlama 1 ms anlamına geliyor, 2000 Hz ise 0.5 milisaniye oluyor ki, bu çok yüksek bir raporlama hızı.

Bluetooth ve Kablolu Kullanım

Farenin altında kablosuz, kapalı ve BlueTooth modları arası geçiş anahtarı var. Yani Bluetooth fare olarak da kullanabilirsiniz. Bu özellik, USB adaptörü taşımadan farenizi kolayca farklı cihazlarda kullanmak için önemli. Ancak BlueTooth bağlantının oyun için olmadığını hatırlatalım.

Fareyi farklı laptoplarda sorunsuz ve hiç sürücü kurmadan kullandık, ayrıca DPI değiştirme tuşu da sorunsuz çalıştı. Zira 3 farklı profil, yazılım kurulmadan da farenin hafızasında saklanabiliyor. BT gecikmesi de kablosuz modu kadar olmasa da 7.5 ms ile oldukça düşük. Bluetooth LE 4.2 ile tasarlanmış, BT 4.0 ve üstü destekleyen bilgisayarlarda kullanabilirsiniz.

Şarj etmek için kullanılan bağlantı portu Type-C ve oldukça kaliteli örgülü bir kablosu var. Kablolu modda kullanmak için elinizdeki farklı bir Type-C kablosunu da kullanabiliyorsunuz. Bunu çok beğendim zira Galaxy Note 10+’ın şarj kablosunu alıp fareyi bağlamakta kullandığımda, telefon ekranın anında imleç belirdi ve kullanmaya başladım. Benzer şekilde MacBook Pro 2017’de de bu kablo ile kullandım. MacOS ne kadar bunu bir klavye sansa da, uyarıyı kapatınca normal çalıştı. Elbette fare bunun için tasarlanmamış ama Type-C’yi ve bu uyumluluk gelişmesini sevdiğimi söylemeliyim. Corsair bu portun da sağlam olduğunu ve 10.000 tak çıkar dayanıklılığına test edildiğini de aktarıyor. Bu da çok güzel bir detay.

Kablosuz Kullanım

Kablosuz kullanımda Type-A yani klasik USB bağlantılı kompakt Slipstream adaptörünü takıyoruz. Bu adaptörü isterseniz farenin sağındaki değiştirilebilir el desteğinin altında kolayca saklayıp taşıyabiliyorsunuz. Slipstream, son derece güçlü bir kablosuz bağlantıya sahip. Bunu zaten Slipstream teknolojili diğer Corsair ürünlerinde de görüyoruz. Bu fareyi test ederken, oyun oynar ve kullanırken biz de artık ana kullanım modunu kablosuz olarak deniyoruz. Bu önemli bir değişim zira kablosuz kullanımın hızı ve gecikmesi, rahatlığı artık kablolu farelere göre ciddi bir rahatlık sunuyor. Kablo tutucu olmadan, kablo ağırlığını masada sürüklemeden oynamak kesinlikle daha iyi performans demek.

50 saate kadar kablosuz olarak kullanım ömrü sunan Dark Core RGB Pro, bu sürenin sonunda da kabloya takılarak bir yandan şarj olurken çalışmaya devam edebiliyor. İçerisinde 1000 mAh bir Li-Po dahili batarya var. Her gün birkaç saat oyun oynadığınızda bir ay bile gidebilir, şahsen bir haftadan uzun süre kullanımda hiç şarj ihtiyacı hissetmedim. Aralıksız oyun maratonu bile yapsanız iki günü oynayarak geçirmeniz gerekiyor. Şarj uyarısı farenin orta tekerleğinin arkasındaki ışıkla kendisini gösteriyor. Şarj ederken yeşil, şarj acilen lazımsa kırmızı ağır ağır yanıp sönüyor.

Kablosuz hızı ve kullanımı kesinlikle sorunsuz ve performanslı çalışıyor, kablosuz yerine kablolu kullanma ihtiyacı hissetmiyorsunuz. Kablosuz şarj konusuna gelirsek, bizim incelediğimiz Dark Core RGB PRO sürümünde bu özellik bulunmuyor. Ancak Dark Core RGB PRO Special Edition sürümünde bu özellik var ve MM1000 gibi bir Qi kablosuz şarj destekli fare altlığı ile çalışabiliyor.

Tasarım ve Ergonomi

Corsair bu modelde 9 bölgeli dinamik RGB ışıklandırma kullanmış. Ana logo, sol alt, sol üst, sol ön bölgeler, orta tekerleğin iki yanı ve farenin sağ arka kısmında RGB aydınlatmalar var. Bunların renkleri ve canlılıkları gayet güzel. iCUE üzerinden istediğiniz gibi ayarlayabiliyorsunuz. RGB kalitesi de bu tür donanımlarda çok değişken, Corsair kaliteli RGB kullanmış ancak bence çok fazla noktada parçalı RGB yerine fare boyunca dolaşan şeritler daha estetik duracaktır. Renk geçişleri farklı efektlerle özelleştirilebiliyor.

Bu model özellikle sağ elle kullanılmak üzere tasarlanmış bir fare, oldukça kontörlü bir yapısı var. Ortaya doğru hızla yükselen yapısı, arkaya ve öne doğru yavaşça uzayarak inceliyor. Farenin sağ yanı ister düz, ister serçe ve yüzük parmağınız için destekli hale getirilebiliyor. Kutudan çıkan parçayı takıp takmamak size ve ergonomi tercihinize kalmış. Ben elimi masadan tamamen ayırmak ve sürtünmeyi azaltmak için bu parçayı taktım.

Solda başparmak altında iki tuşu daha var. Bunların önünde, üstte solda da iki tuş daha mevcut. Bunlar özellikle FPS ya da TPS türü oyunlarda ek saldırı modları ya da makrolar için kullanışlı. Orta ve ana sol, sağ tuş tıklamaları daha önceki SE modele göre daha yumuşak ama yine de oldukça sıkı diyebilirim. Ana tuşlarda 50 milyon tuş basım ömürlü yüksek kaliteli Omron anahtarlar kullanılmış. Bu seviyede bir oyuncu faresinden beklenen bir özellik. Ana tuşların da ek tuşların da tıklama hissiyatlarını ve kalitelerini beğendim. Kısa ve net bir tık sesi var. Tuşların hareket mesafesi 0.45 mm ve baskı kuvveti 60 GF. Bu ölçü birimi Gram Force yani grama dayalı bir hesaplama.

Ergonomik olarak geniş ve büyük ellere uygun bir fare. Ergonomik hissiyatı geliştirmek için kasanın sol, sağ ve orta arka kısımları kabartılı yumuşak örgü dokuya sahip. Tuş alanları ise dümdüz, parlak siyah. Orta tekerin üzeri de kabartılı ve çevresi parlak siyah yansıtıcı yapıda. Kabartılı kısımlar da sert olmalarına karşın hafif kadifemsi bir hissiyat var. Bu yumuşak ve kauçuksu değil, bu sebeple farenin dış yüzeyinin aşınmaya karşı çoğu fareden daha dayanıklı olacağını düşünüyorum. Sağladıkları tutuş miktarı da gayet iyi.

Alt kısımdaki 6 parçalı kaydıraklar yüzey kullanımını rahat hale getiriyor. Düşük DPI’da hassas çizimlerde de, yüksek DPI’da azıcık fiziksel hareketle yüksek hızlı imleç hareketlerinde de rahat bir kullanım tecrübe ettim.

İvmelenme konusuna gelirsek, sensör 50G ivmelenme ile saniyede 450 inç raporlayabiliyor. Ayrıca iCUE’dan yüzey kalibrasyonu yapabiliyorsunuz. Bu fare ile farklı fare altlıkları kullandım. Sert olanlar kadar yumuşak ama kalın altlıklarla da iyi performans elde ettim. Çok ince altlık kullanırken masadaki ufak bir pürüzü bile hissettiğim için altlıksız ya da ince altlıklı kullanımı bu kadar yüksek seviye bir üründe tavsiye edemem, ama elbette dümdüz masada da kullanabilirsiniz.

Fare kutudan çıktığı haliyle MM200, MM300, MM350, MM400, MM600, MM800 RGB Polaris ve MM1000 altlıklarda ideal çalışma sağlayacak şekilde yüzey kalibrasyonu yapılmış. Bu elbette turnuva seviyesi oyuncuları ilgilendiriyor, hiç ayar yapmadan kullananlar da gayet memnun kalabilir.

iCUE Ayarları

RGB ışıklar bir yana, en önemli kontroller makro programlama, tuşların işlevlerini değiştirme özellikleri. Profilleri değiştirip dahili hafızaya saklayacağınız ayarları yapmak önemli. Bir diğer önemli nokta da 2000 Hz Polling Rate için ayar yapmanız. Zira kutudan çıkarttığınızda 1000 Hz modunda çalışıyor.

Yazılımın biraz daha detayına indiğinizde üç DPI profili değil de Sniper Mode altında ayrı ayarlar olduğunu ve aslında 5 farklı DPI ayarı yapabildiğinizi görüyorsunuz. Varsayılan ayarlar 800 DPI, 1500 ve 3000 DPI. Ayrıca yatay ve dikey eksen hassasiyetlerini de X – Y değerleri olarak ayrı hassasiyetlere ayarlayabilirsiniz.

Makro kısmındaki özelliklere baktığımızda da çift makroları görüyoruz. Makro kaydetmenin yanı sıra, iki makroyu tek tuşla da çalıştırabiliyoruz. Tuş basımında birinci, tuş bırakıldığında da ikinci makroyu uygulayacak şekilde ayarlanan bu özellikle, doğru anda tuşu bırakarak ikili kombo gerçekleştirebilirsiniz.

Ek ayarlara baktığımızda Angle Snapping ile çizgi düzeltme özelliğini de görüyoruz. Fare ivmelenme ayarlarında da yine ihtiyaca uygun ayarlamalar yapabilirsiniz.

Sonuç Değerlendirmesi

Corsair Dark Core RGB PRO özellikle büyük ve hassas bir fare arayanlar için tasarlanmış. İki taraflı parmak destekleri, dokusu, tuş tıklama hissiyatı ama en önemlisi yüksek çözünürlüklü ve çok hızlı raporlama yapma yeteneği bu fareyi öne çıkartan özellikle.

Corsair iCUE yazılımı da güç geçtikçe gelişiyor ve şirketin buradaki geliştirmelere önem verdiğini görebiliyoruz. Tek mesele bunlara aşina olmak ve çok fazla ayar, özellik sunan üst düzey ürünlerde tam anlamıyla hakim hale gelmek.

Öte yandan Dark Core RGB PRO modeli hem fiyat, hem de özellikler açısından rakipleri zorlayacak bir model olmayı başarmış denebilir. SE modelde olan Qi kablosuz şarjın olmaması, PRO modelini biraz daha fiyatta rekabetçi hale getiriyor. Bu yüzden bunu bir eksiklik olarak göremiyorum, zira kablosuz şarj sağlayan bir fare altlığı da kullanmıyorum.

Şahsen bu modelin en çok sevdiğim yanları, her türlü cihaza anında uyum sağlayabilmesi ve güçlü kablosuz oyun performansı oldu. Corsair bu model ile ciddi oyuncular için ciddi bir oyuncu faresi ortaya çıkarmış.

İleri teknoloji ödülü almasını sağlayan temel unsur ise şu an Beta aşamasında olan, Corsair SlipStream teknolojisi oluyor. Bu bize tek USB alıcı ile kulaklık, fare ve klavyeyi bilgisayara bağlama imkanı sunacak bir teknoloji. Henüz erken aşamada da olsa takip ediyoruz ve geliştiği yönü ödüle layık görüyoruz. İlerleyen sürümlerde tam olarak oturduğunde Editör’ün Seçimi adayı olabilir, takip edip, inceleyip göreceğiz.

1999'da dergi editörü olarak başlayan yolculuk Technopat Genel Yayın Yönetmeni olarak devam ediyor. #Teknoloji #video #sosyalmedya #rpg #android #kahve sever. [email protected]