Anasayfa Haber Linux Manjaro 20.0 Yayınlandı

Linux Manjaro 20.0 Yayınlandı

Linux Manjaro 20.0

Linux Manjaro 20.0, Lysia adıyla tüm arayüzlerde kullanıma sunuldu.

Lysia kod adına sahip Manjaro 20.0 dağıtımı 27 Nisan 2020 itibariyle piyasaya sürüldü. Ubuntu 20.04 LTS Focal Fossa güncellemesi ise çok kısa bir zaman önce çıkış yapmıştı.

Kullanıcılar, Manjaro 20’yi resmi web sitesinden tam ve minimum ISO olarak indirebilirler. Manjaro 20.0 KDE Plazma, XFCE, GNOME, Architect ve Cinnamon kullanıcı arayüzleri ile kullanıma sunuldu. Manjaro 20.0’ın XFCE versiyonu ise projenin amiral gemisi versiyonu olmaya devam ediyor.

Yeni sürümde Linux Kernel 5.6 ve sürüm tarihi itibariyle mevcut olan en son sürücüler kullanılmakta. XFCE sürümü XFCE 4.14’ü içeriyor ve çalışmalar çoğunlukla masaüstü deneyimini ve kullanıcılar için pencere yöneticisi deneyimini geliştirmeye odaklanıyor. Sürüm, kullanıcıların kolay geçiş için ekran yapılandırma profillerine destek sunuyor.

KDE sürümü, ekibin 2020’de tamamen yeniden tasarladığı Plazma 5.18 ile birlikte geliyor. Breath2 temaları açık ve koyu temalar, görünümler, animasyonlu bir açılış ekranı ve daha fazlasını içeriyor. Ayrıca KDE 20.04 uygulamaları da mevcut.

GNOME 3.36, bazı görsel yenilemeler içeriyor ve kullanıcılar özellikle oturum açma ve kilit açma işlemleri sırasında bunları fark edecektir. Yeni Extensions (Uzantılar) uygulaması, Shell uzantılarının kaldırılmasını, devre dışı bırakılmasını, güncellenmesini ve yapılandırılmasını desteklediğinden GNOME Shell Uzantılarını yönetmeyi kolaylaştırıyor. Ayrıca Manjaro Architect, yeni sürümde ZFS kurulumlarını da destekliyor.

İlginizi çekebilir: Ubuntu 20.04 LTS Focal Fossa Güncellemesi Çıktı