İlk Bakış: ASUS TUF Gaming Z490 PLUS WI-FI

In PC, Video by Ali GüngörLeave a Comment

LGA1200 soket ve Intel 10. Nesil işlemci ailesi Comet Lake-S ile ile uyumlu Z490 yongasına sahip anakartlar karşımızda. Bu videomuzda ASUS’un TUF Gaming serisinden Z490-PLUS WI-FI modeline baktık…

Kutunun arkasını çevirip anakart detaylarına göz gezdirdiğimizde anakartın modelinden de anlaşılacağı gibi en güncel Wi-Fi standardı olan Wi-Fi 6 destekli olduğunu görüyoruz. Bu da Z490 ile birlikte gelen bütünleşik Intel AX201 kontrolcü sayesinde mümkün. Intel Z490 anakartlarında gördüğümüz bir diğer yaygın özellik olan 2.5 Gigabit ethernet yuvası ise bu anakartta yer almıyor. Daha yüksek ethernet yongaları ASUS’un üst modellerinde mevcut. Zaten HERO modelini de yakında Technopat’ta görebileceksiniz.

Başta da belirttiğimiz gibi, yeni LGA 1200 sokete sahip anakart 10. Nesil ve ötesi için tasarlanmış. Üzerinde ATX form faktörlerinin değişmezi 4 adet bellek modülü bulunuyor. Bu bellek yuvalarına toplamda 128GB bellek takabiliyorsunuz.

Anakart üzerinde 2 adet M.2 yuvası var. Bu yuvalar hem SATA hem de PCI-Express x4 arabirimini destekliyorlar. Bu M.2 yuvalarının sadece birinde ısı dağıtıcı bulunuyor, diğer yuva ise açıkta. SATA portlarının ikisi Z490 yongasının hemen yanında 90 derece açılı, diğer dörü ise anakartın altında ve anakarta paralel duracak şekilde konumlandırılmış.

Şu an anakartın ileride PCI-Express 4.0 desteği ile ilgili bir ibare göremedik. İnceleme esnasında bu anakartın durumunu da güncel olarak sizlerle paylaşacağız.

Güncelleme: ASUS’tan bu konuda bilgi aldık, firma ürünlerin üzerinde Intel NDA’sı dolayısıyla PCIe 4.0 ile ilgili bilgi vermediklerini ancak mühendislik olarak gereken her şeyi yaptıklarını belirtti. Özetle yorumlayacak olursak ASUS anakartlar da gelecek özelliklere uygun tasarlanmış, ancak henüz 10. Nesil’den sonraki işlemciler ortada olmadığı için PCIe 4.0 ile ilgili bir ibare görmüyoruz.

PCI Express demişken, anakart üzerinde 2 adet fiziksel x16 fiziksel yuva var. Tek GPU kullanacaksanız üstteki, metal çerçeveye sahip olan yuvaya takmanız gerekiyor. Bu sadece bu yuva elektriksel olarak x16 modunda çalışıyor. Diğer fiziksel x16 yuva ise elektriksel olarak x8 modunda çalışmakta.

Yüksek çekirdek sayısı ve turbo çalışma frekansları ile geleceğini bildiğimiz Intel Comet Lake-S işlemcileri besleyebilmek için 8+4 pinlik EPS güç pinleri ve büyük aluminyum ısı dağıtıcıları görüyoruz.

Ses bileşenleri üzerinde plastik bir parça bulunmasa da bu sizi yanıltmasın, bu bileşenlerin PCB’si anakartın geri kalanından izole edilmiş, yani seste cızırtı ve gürültü azaltma için gerekli yapı mevcut. Realtek S1200A yongası ile 8 kanallı ses desteği bulunuyor anakartın.

Arka panelde göz gezdirelim. Hazır takılı bir arka panel kalkanı ile gelmiyor anakart. Kutu içinden çıkan kalkanı siz kendiniz takıyorsunuz. Bu hesaplı modellerde alışık olduğumuz bir durum. Hero gibi üst seviye modellerde sabit arka kapak mevcut.

Toplamda 6 adet USB yu görüyoruz. Bunlardan ikisi USB 3.2 Gen 2 sürümünde yani 10 Gigabit veri aktarımını mümkün kılan portlar.

Dahili Intel GPU’yu kullanmak isteyenler için HDMI ve DisplayPort yuvalarını, Gigabit LAN yuvasını, 2 adet wi-fi antenini, analog ve dijital ses çıkışlarını görmektesiniz.

Evet Intel Z490 yonga setine  ve LGA1200 soketine sahip ve ASUS TUF Gaming Z490-PLUS Wi-Fi anakartın kutu açılımını yapıp özelliklerine kısaca değindiğimiz bu videomuzun sonuna geldik. Ayrıntılı olarak inceleme videomuzu da yakında YouTube kanalımızda bulabilirsiniz, bir başka videomuzda görüşmek üzere hoşçakalın.