Anasayfa Haber Xiaomi, Snapdragon 865 Cihazlarının GPU Sürücüsünü Güncelledi

Xiaomi, Snapdragon 865 Cihazlarının GPU Sürücüsünü Güncelledi

Xiaomi Snapdragon 865 GPU

Xiaomi, Snapdragon 865 tabanlı cihazları için GPU sürücüsü güncellemesi sunan ilk şirket oldu.

Qualcomm geçtiğimiz yıl duyurduğu Snapdragon 865 mobil platformunda Android cihaz üreticilerinin Adreno 650 GPU sürücülerini güncelleyebileceğini paylaşmıştı. Bu işlem ise firmware güncellemesi olarak değil Google Play Store üzerinden gerçekleştirilebiliyor. Bunu yapan ilk şirket ise Xiaomi oldu.

Özelliğin avantajından ilk faydalanan üretici Xiaomi, Çin’deki Snapdragon 865 tabanlı akıllı telefonları için bir sürücü güncellemesi yayınladı. Uygulama mağazasına GPU Driver Updater adlı bir uygulama ekleyen şirket bu sayede Mi 10, Mi 10 Pro ve Redmi K30 Pro modellerinin grafik işleme birimlerini güncellemeye açtı. Güncellenen sürücüler ile PUBG Mobile, Fortnite ve Honkai Impact 3rd gibi popüler oyunlar için optimizasyonlar sağlandığı belirtiliyor. Ek olarak, OpenGL ES ve Vulkan için geliştirmeler de getiren yeni sürücünün daha iyi performans ve kaynak kullanımı sunduğu vurgulanıyor.

Qualcomm’un bu yeni sürücüleri kullanıcılara sunma konusunu üreticilere bıraktığını ve her kullanıcının bu konuda iyi destek alamayabileceğini de özellikle belirtmek gerek. Şirket, güncellenmiş sürücülerin üç ayda bir sunulacağını söylüyor. Öte yandan Qualcomm’un lansmanı yapılan cihazları 2-3 yıl destekleyeceğini taahhüt etmesine rağmen, üreticilerin bu konuda son sözü söyleyeceğine dikkat çekiliyor. Bildiğiniz üzere bazı üreticiler cihazlarını yazılım güncellemeleri ile destekleme konusunda öne çıkarken bazıları ise bu konuda pek iyi değil. Bu arada Samsung ve Google cephesinde de amiral gemisi cihazlar için sürücü güncellemeleri üzerinde çalışıldığı söyleniyor.

İlginizi çekebilir: Google Meet Ücretsiz Oldu