Dizüstü Bilgisayarla TV Üzerinden Oyun Oynama Rehberi

In Makale by Fatih IşıkLeave a Comment

Dizüstü bilgisayarınızı daha büyük ekranlı bir televizyona bağlayarak en iyi oyun deneyimini nasıl elde edebilirsiniz, bu makalemizde anlatıyoruz.

Bazen oyunlarınızı daha büyük bir ekranda oynamak, filmlerinizi daha büyük bir ekran izlemek isteyebilirsiniz. Kimi zaman da ziyaret ettiğiniz farklı mekanda çalışırken ya da sunum yaparken, dizüstü bilgisayarınızı daha büyük bir ekrana bağlamanız gerekebilir. Bunu yapmak pek zor değil, birden fazla bağlantı seçeneğini sayesinde büyük ekranlarda daha fazla oyun, daha fazla eğlence elde etmek mümkün.

Bu makalemizde dizüstü bilgisayarınızı TV’ye bağlamak için faydalanabileceğiniz seçenekleri ele alacağız. Yazıyı hazırlarken halen kullandığımız Dell G3 15 dizüstü bilgisayardan örnekler vereceğiz. Ancak burada anlatacaklarımız sadece Windows 10 kullanan dizüstüler için geçerli değil, çoğu madde Windows 10 işletim sistemli masaüstü bilgisayar kullanıcılarını da ilgilendirecektir.

Oyun Kontrolcüsü, Klavye ve Fare

Elbette oyun oynamak için bir kontrolcü, klavye ve fare kullanmamız şart. Her ne kadar kablolu aygıtlar iyi bir seçenek olsa da artık kablosuz aygıtlar oldukça yaygınlaştı. Bu bağlamda tercih edeceğiniz kablosuz aygıtlar daha rahat bir oyun deneyimi sunacaktır.

Elinizde PC ile uyumlu olan herhangi bir oyun kontrolcüsü yoksa, piyasada farklı markalardan çeşitleri bol olan uyumlu kablosuz kontrolcülerden birini alabilirsiniz. Ayrıca konsollarda kullandığınız kontrolcülere de göz atabilirsiniz. Xbox 360, Xbox One, Playstation 3 ve Playstation 4 denetleyicileri ile Nintendo Wii ve Wii U denetleyicilerinin tümü Windows ve Linux bilgisayarlarda kullanılabiliyor.

Eğer bir dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız Bluetooth desteği kablosuz oyun kontrolcüleri konusunda oldukça önemli olabilir. Bu yazıyı hazırlarken kullandığımız Dell G3 15 modelinde Bluetooth 5.0 desteği bulunuyordu. Bluetooth 5.0 en güncel standart ve daha önceki sürümlerde yaşanan teknik sorunların çoğu bu sürümde bulunmuyor.

Bazı oyunlarda klavye ve fare kullanmak şart olabilir. Yine aynı şekilde piyasadaki kablosuz klavye ve fare seçenekleri arasından kesenize ve ihtiyacınıza uygun bir seçim yapabilirsiniz. Bunun için Tavsiyeler kısmımızdan da faydalanabilirsiniz.

TV/Monitör Bağlantısı

Dizüstü bilgisayarınızda veya masaüstü bilgisayarınızın ekran kartı çıkışlarında görüntü alabileceğiniz birçok farklı port bulunabilir. Bunları HDMI, DisplayPort, DVI ve VGA olarak sınıflandırabiliriz.

HDMI Bağlantısı

HDMI seçeneği günümüzde en çok tercih edilen bağlantı çeşididir. TV’lerin büyük çoğunluğu artık ana seçenek olarak HDMI bağlantısı ile geliyor ve HDMI kabloları eskiye göre çok daha uygun fiyatlı. Aynı şekilde bilgisayarların da neredeyse hepsinde HDMI çıkışı bulunuyor.

Kullanmakta olduğumuz Dell G3 15 dizüstü bilgisayar HDMI 2.0 desteğine sahip. Bu HDMI versiyonu ile yüksek çözünürlükte görüntü aktarımı yapmak mümkün. Yani hem oyun oynayabilir, hem görüntü kalitesi yüksek multimedya dosyalarını oynatabilirsiniz.

Bu noktada tek yapmanız gereken, uygun HDMI kablosunu kullanarak bilgisayarınızı TV’nize bağlamaktır. Ardından TV menüsü üzerinden HDMI kanalını seçmeniz gerekir. Bu bölümde bilgisayarınız görüntüyü aktarmıyorsa Windows 10 işletim sisteminin kısayollarından biri olan Windows+P tuşlarını kullanarak seçenekleri görebilirsiniz. Buradan ekranı yansıtmak için sizin için en uygun olan seçeneği seçebilirsiniz.

Diğer Bağlantılar

Diğer kablo çözümleri ise uyumsuzluk sorunlarına neden olabilir. Eğer bilgisayarınız ve TV’niz üzerindeki giriş/çıkışlar birbirine uymuyorsa bir dönüştürücü almanız gerekecektir. Piyasada DisplayPort, HDMI, DVI ve VGA arasında dönüştürme işlemi yapan birçok dönüştürücü seçeneği bulunabiliyor.

Böyle bir durumda doğru seçimi yapmak gerekiyor. Aklınıza takılan her türlü soru için Technopat Sosyal üzerinde konu açabilir ve sorularınıza yanıt alabilirsiniz. Kullanılmakta olan bilgisayar ve TV yapılandırmasına göre doğru seçim değişiklik gösterebilir. Ayrıca satın alacağınız dönüştürücünün kalitesiz olması da yine farklı sorunları beraberinde getirebilir.

Kablosuz Bağlantı

Güçlü bir kablosuz ağ bağlantısı ve kablosuz akış teknolojilerinden yararlanarak TV üzerinden PC oyunlarını oynamak mümkün. Bunun en önemli avantajı ise bilgisayarınız TV’den uzak bir noktadayken bile bağlantı sağlayabilmenizdir. Yani evin bir odasındaki PC’den görüntüyü farklı bir odadaki TV’ye aktarabilirsiniz.

Örnek verecek olursak Google Chromecast tüm video, müzik ve oyun içeriklerini TV’ye aktarmamızı sağlıyor. Ancak Chromecast ve buna benzer çözümlerin her zaman tam verimli çalışmayacağının altını çizelim. Chromecast, 1080p görüntü kalitesinde yeterli olsa da bu cihaz tam olarak oyun oynamak için tasarlanmamış ve gecikmeler yaşanabiliyor.

Chromecast televizyonun HDMI girişine takılıyor. Sonrasında Wi-Fi ağına bağlanarak bilgisayardan televizyona aktarım yapmak mümkün. Bunun için dizüstü bilgisayarın Wi-Fi kartı ve bağlantı gücü de önemli olabiliyor.

Kablosuz HDMI

Bir diğer seçenek ise kablosuz (Wireless) HDMI aygıtları kullanmaktır. Kablosuz HDMI ürünleri bir süredir piyasada ancak çok fazla kabul görmediler. Bu seçenek ile TV’de fark edilebilir bir gecikme veya kalite kaybı olmadan kablosuz 1080p veri aktarımı vaat ediliyor. Ayrıca evinizde dolaşan kablolardan da kurtulmuş oluyorsunuz.

Kablosuz HDMI, BluRay oynatıcı, PC veya oyun konsolu gibi kaynak bir aygıttan gelen HD video ve sesi kablo olmadan TV’ye iletmek için kullanılan genel bir standart. Şu anda kullandığınız HDMI kablolarının yerine kullanılan bir alternatif de diyebiliriz. Kaynak cihazın HDMI bağlantı noktasına bir verici ve TV’deki HDMI bağlantı noktasına bir alıcı bağlayarak kullanılabiliyor. Kurulum veya yapılandırma gerekmiyor ve iki taraf otomatik olarak birbirini algılayıp bağlantı sağlanıyor.

Kablolu bağlantıda olduğu gibi, Dell G3 15 dizüstü bilgisayarımızdaki HDMI 2.0 görüntü çıkışı bu tür bir bağlantı için de rahatlıkla kullanılabiliyor.

Donanım Gücü

İlk olarak sahip olduğumuz bilgisayarın donanımı ve yeteneklerini bilmemiz gerekiyor. İster masaüstü, ister dizüstü bilgisayar olsun donanımın isteklerimizi karşılayabileceğinden emin olalım. Mesela yüksek çözünürlük ve büyük boyutlara sahip bir monitör kullandığımızda, mevcut bilgisayar bu görüntüyü işlemekte zorluk çekebilir. Ancak çok eski teknoloji bir masaüstü bilgisayar kullanmıyorsanız bu tür bir performans sıkıntısı yaşamanız zor.

Dizüstü bilgisayarlar da artık günümüzde masaüstü tarafını yakalamış durumda. Mobil işlemciler masaüstü işlemcilerin performansını yakaladı. Dizüstü bilgisayarlarda kullanılan GPU’lar da bir o kadar güçlü. Örneğin bizim kullandığımız Dell G3 15 dizüstü bilgisayarda Intel Core i7 9750H işlemci ve GeForce GTX 1650 grafik kartı mevcut. Bu tür bir konfigürasyon en güncel televizyonlara bile rahatça görüntü besleyecek performansa sahiptir.