Galaxy Note 10 Lite S Pen Özellikleri ve İpuçları

In Mobil, Video by Emin ÇıtakLeave a Comment

Samsung Galaxy Note 10 Lite modelinde bulunan S Pen birçok farklı özelliğe sahip. Sizler için hazırladığımız video ile bu kalemin sunduğu özelliklere yakından bakıyoruz.

1- Uzaktan kontrol özelliğinin işleyişini değiştirebilirsiniz. S-Pen üzerinde bulunan tuşa basılı tuttuğunuzda varsayılan olarak kamera uygulaması açılıyor. Ayarlar > Gelişmiş Özellikler > S Pen menüsüne girerek bu ayarı değiştirebiliyorsunuz. Temassız İşlemler bölümüne girin ve burada yer alan “Kalem tuşuna basılı tutun” özelliği üzerinden tuşa basılı tutarak hangi uygulamayı açacağınıza karar verin.

2- S Pen üzerinde bulunan tuş birçok uygulamada ekstra kontrolleri kullanmanıza imkan sağlıyor. Bu uygulamaların başında da kamera uygulaması geliyor. S Pen tuşuna bir kez basarak fotoğraf ve video çekebilir, iki kez basarak ön ve arka kameralar arasında geçiş yapabilirsiniz.

3- Bir uygulamayı açtığınızda eğer kalem aktifse, S Pen bildirim penceresi mavi renge bürünüyor. Burada uygulama üzerinde yapabileceğiniz tuş operasyonları gösteriliyor. Galeri uygulamasında bir kez tuşa basmak sizi sonraki fotoğrafa veya videoya götürürken, iki kez basmak önceki fotoğraflara götürüyor. Telefondaki uyumlu uygulamaları yine S Pen menüsü altında bulunan Temassız İşlemler üzerinden görüntüleyebilir ve özelleştirebilirsiniz.

4- S Pen aynı zamanda müzik ve video servisleriyle de uyumlu. Spotify veya YouTube üzerinde müzik dinlerken, video izlerken yine uzaktan kontrol imkanından yararlanabilirsiniz. Medya uygulamalarında tek basım seçili medyayı durdurup başlatırken, iki kez basmak sonraki medyaya geçmenizi sağlıyor.

5- Ekran kapalı notu özelliği sayesinde Note 10 Lite’in kilidini açmadan, herhangi bir uygulamaya girmeden hızlı bir şekilde not alabiliyorsunuz. Ardından bu notları sağ üstte yer alan seçenek sayesinde kaydedebilirsiniz. Kaydettiğiniz bu notları Samsung Notes üzerinde görebilir ve tekrardan düzenleyebilirsiniz.

6- Canlı mesajlar ve AR karalama ise eğlenceli S Pen özellikleri arasında yer alıyor. Canlı mesajlarda isterseniz fotoğraf ister video üzerine animasyonlu yazılar yazabilir veya şekiller çizebilirsiniz. Ayrıca Canlı mesajı oluşturduktan sonra bunları GIF halinde desteklenen tüm platformlardan paylaşabilirsiniz.

7- S Pen baskı algılayabilen bir araç. Bu sayede özellikle çizim yapanlar için mobil tuval görevi görebiliyor. Note 10 Lite çizim yapmak isteyenler için Penupp adlı bir uygulamaya sahip. Ama isterseniz Google Play Store üzerinden farklı 3. parti çizim uygulamaları da indirebilirsiniz.

8- En faydalı araçlardan biri de S Pen ile beraber kullanabildiğiniz çeviri aracı. Bu sayede anlamadığınız kelimeleri S Pen’i yakınlaştırarak kolayca istediğiniz dile çevirebilirsiniz.

9- Bakış özelliği de özellikle telefonla çalışanlar için oldukça önemli. Ekranı ikiye bölmek veya uygulamalar arasında elle geçiş yapmak yerine Bakış özelliğini kullanarak özellikle not alırken çok rahat edebiliyorsunuz. Bir uygulama açıkken S Pen menüsü üzerinden Bakış’ı seçerseniz söz konusu uygulama artık erkanın sağ altına alınabiliyor. Böylece iki uygulama arasında sadece bir kalem hareketiyle sürekli olarak geçiş yapabiliyorsunuz.

10-  Yine S Pen menüsünde Büyüt seçeneği yer alıyor. Bu özellik aktifken telefon ekranını kalem yardımıyla yüzde 300’e kadar büyütebiliyorsunuz. Böylece detaylara çok daha rahat bir şekilde odaklanabiliyorsunuz.

11- Akıllı ekran kaydı ile GIF oluşturabilir, iligilli görsel ve metinleri ekrana sabitleyebilir veya seçili alan içerisindeki bölümden metinleri çıkarabilirsiniz.

12- S Pen ile oyun oynamak özellikle desteklenen oyunlarda çok keyifli. Play Store üzerinden edinebileceğiniz bazı mobil oyunlarda, kalemin hassasiyeti size inanılmaz yardımcı olabiliyor.