Anasayfa Haber AMD Ryzen 4700G APU Detayları Ortaya Çıktı

AMD Ryzen 4700G APU Detayları Ortaya Çıktı

AMD Ryzen ve Radeon

Yeni nesil Ryzen masaüstü APU’lar, hatrı sayılır iyileştirmelerle birlikte satışa çıkabilir.

AMD’nin mevcut kullanımda olan en üst seviye APU’su Ryzen 3400G modeli. Bu işlemci 4 çekirdek ve 8 iş parçacığına kadar destek sunarken Zen+ mimarisinden faydalanıyor. Entegre grafiklere baktığımızda ise Vega 11 grafik mimarisini temel aldığını ve 11 çekirdek barındırdığını görüyoruz. GPU saat hızı ise 1400 MHz’e kadar çıkabiliyor.

Kırmızılıların APU yongalarında hatırı sayılır iyileştirmeler yapacağını geçmiş haberlere bakarak tahmin edebiliyorduk. AMD’nin 7 nm “Renoir” APU silikonunu masaüstü platformuna getirmesi ise an meselesiydi. Böylelikle ilk ortaya çıkan APU modeli Ryzen 7 4700G modeli oldu. Ryzen 7 sınıfında değerlendirilen 4700G, Zen 2 mikro mimarisini temel alan 8 çekirdek ve 16 iş parçacığı içeriyor. Dahili iGPU çözümü ise Vega ve Navi arasında bir melez gibi görünüyor.

Ryzen 4700G APU

Renoir iGPU’da Vega’nın SIMD bileşenleri yer alıyor ancak Navi mimarisinin ekran ve multimedya motorları bulunuyor. Bu çözüm görünüşe bakılırsa 8 NGCU’da maksimum 512 akış işlemcisini (stream processor) içinde barındırıyor. Artan iGPU saatleri, önceki nesil “Picasso” ile karşılaştırıldığında CU (Hesaplama Birimi) açığını telafi etmeye çalışacak. CPU, çekirdek başına 512 KB L2 önbelleğe ve 8 MB paylaşılan L3 önbelleğe (CCX başına 4 MB) sahip.

Buna ek olarak işlemcinin testlerde bir RX 5700 XT ekran kartı ile kullanıldığını söyleyelim. Anlaşılan o ki AMD, Renoir çözümü ile birlikte entegre grafikleri içeren işlemcilerini rekabetçi fiyatlarla sunarak Intel ile bu alanda da ciddi bir rekabet edecek. Son olarak Intel’in “F” ibaresi bulunmayan tüm işlemcilerinde dahili grafiklerin yer aldığını tekrardan hatırlatalım.

İlginizi çekebilir: Radeon RX 5600M ve RX 5700M’in Ayak Sesleri Duyulmaya Başladı