Anasayfa Video Dell G3 15 Dizüstü Oyuncu Bilgisayarı Oyun Deneyimi

Dell G3 15 Dizüstü Oyuncu Bilgisayarı Oyun Deneyimi

Dell G3 15 dizüstü oyuncu bilgisayarının oyun performansına yakından bakıyoruz.

Dell’in uygun fiyatlı G3 15 dizüstü bilgisayarının özelliklerine daha önce başka bir videomuzda bakmıştık. Bu videomuzda ise G3 15 modelinin oyun performansını inceleyeceğiz. Güncel ve popüler pek çok farklı türde oyun ile testler yapacağız. Oyun performansının yanı sıra yanı sıra gürültü ve sıcaklıklar gibi gibi oyun tecrübesini doğrudan etkileyen hususlara da değineceğiz.

Öncelikle bilgisayarın kaputunun altındaki donanıma kısaca değinmek istiyorum. Windows 10 yüklü olarak gelen bu modelde Intel’in 6 çekirdekli mobil işlemcisi i7 9750h’yi görüyoruz. Günümüz oyunları için fazlasıyla yeterli güçte, tek çekirdek Turbo frekansı 4.5 Ghz olan ve kısa süreli çok çekirdekli iş yüklerini 4 Ghz’de çalıştırabilen bir işlemci. Uzun süreli ağır iş yüklerinde ve oyunlarda ise 3 Ghz civarı bir çalışma frekansı var.

Ekran kartı olarak Nvidia Geforce GTX 1650 kullanılmış. 4 GB GDDR5 belleği ve 1024 CUDA çekirdeği olan giriş seviye bir mobil GPU. Bunun güç tasarruflu MAX-Q değil, normal GTX 1650 olduğunu vurgulamak istiyorum. Oyun testlerinde de görebileceğiniz gibi 1080p çözünürlükte yüksek detaylı grafik seçenekleriyle pek çok oyunu akıcı oynatabilen bir GPU.

256 GB Nvm-e arabirimini kullanan M.2 SSD’yi sistem sürücüsü olarak kullanan Dell G3 15, bu sayede oyunların ve uygulamaların açılış ve kapanış hızları söz konusu olduğunda oldukça iyi. Bunu yanı sıra 16 GB çift kanal 2666 Mhz bellek modülleri hem kapasite, hem de hız bakımından yeterli.

Sıcaklık ve Gürültü

Sıcak hava çıkışları ya da bir diğer adıyla egzoz çıkışları bilgisayarın arkasında yer alıyor. Açılı bir şekilde konumlandırıldıkları için bu çıkışların kapanması çok zor. Bu çıkışların hemen önünde ekran var ve bilgisayarın ekranı açık olduğu zaman sıcak hava ekrana doğru üfleniyor, ekran boyunca yukarıya doğru gönderiliyor. Yani koltukta ya da yatakta oyun oynayanların sıkça başına gelen egzoz çıkışlarının kapanması ve bilgisayarın aşırı ısınması engellenmiş oluyor.

Fan sesini farklı güç profilleriyle eşleştirip bunları seçmemize izin veren güç yönetimi uygulamasından Optimize veya Sessiz seçeneğini seçerek daha sessiz bir oyun tecrübesi yaşamanız mümkün. Yüksek performans veya Optimize seçeneklerini seçtiğinizdeyse fan sesi oyun esnasında rahatsız edici seviyede çalışıyor ve kulaklık kullanılmasını gerektiriyor.

Daha Fazla Oyun, Daha Fazla Eğlence!

Oyunlar Ortalama FPS Çözünürlük Grafik Detayları
CS:GO 190 FPS 1080p En yüksek
PUBG 61 FPS 1080p Ultra
Dota 2 109 FPS 1080p Ultra
FarCry NewDawn 56 FPS 1080p High
Doom (2016) 109 FPS 1080p Ultra (Vulkan)
Total War Three Kingdoms 75 FPS 1080p Orta

CS:GO da sıcaklıklara baktığımızda, oyunu açar açmaz işlemci sıcaklıkları 100 dereceye kadar çıkıyor. Bunun sebebi biz benchmark yaptığımız için Ultra performans modunda çalıştırmamız. Bu modda işlemci bir süre 4 Ghz hızda çalışıyor ve sonra yüksek ısı sebebiyle kendini frenleyip 3 ile 3.5 Ghz arasında seyrediyor. Core i7 9750h gayet güçlü bir işlemci olduğu için 3 Ghz civarı frekanslarda çalışsa dahi oyunlarda bir darboğaza sebep olmuyor.

GTX 1650 ekran kartı orta seviye bir kart olduğu için 3 Ghz’de çalışan bir Core i7 9750h dahi ideal kare saniye oranları elde etmeye yeterli. Frenleme devreye girdikten sonra sıcaklıklar 10 derece düşüp 90 derece civarında seyrediyor. Eğer Dell’in güç yönetimi uygulaması altından Soğutma ya da Optimize güç profillerinden birini seçerseniz sıcaklıkların daha da düştüğünü görebilirsiniz. Bu sıcaklık trendleri diğer testlerde de devam etti o sebeple her test için ayrı ayrı sıcaklık ve çalışma frekansı değerlerini vermeyeceğiz.

Sonuç Değerlendirmesi

Dell G3 15, 1080p/60Hz oyunculuk için oldukça yeterli donanıma sahip bir oyuncu dizüstü bilgisayarı. Geniş görüş açısına sahip IPS ekranı, hızlı bağlantılar için Wi-Fı 5 ve Gigabit ethernet portu sunduğu zengin özellikler arasında. Bunun yanında koltukta, yatakta bilgisayar kullanmayı seviyorsanız, düz olmayan yüzeylerde kullanıma da uygun kasa yapısı bu anlamda faydalı olabilir. Hem bellek modüllerini, hem de SSD’yi değiştirebildiğiniz düşünüldüğünde, ilerde güncellemek istediğinizde sizi yarı yolda bırakmayacaktır.

İlginizi Çekebilir: Dell G3 15 Oyuncu Dizüstü İncelemesi Ve Kullanıcı Deneyimlerimiz