Anasayfa Haber Unreal Engine 5, PlayStation 5 Demosu İle Duyuruldu

Unreal Engine 5, PlayStation 5 Demosu İle Duyuruldu

Unreal Engine 5

Epic Games, Unreal Engine 5 oyun motorunu PlayStation 5 üzerinde çalışırken göstererek heyecan yarattı.

Epic Games neredeyse fotogerçekçi grafikler sunan Unreal Engine 5 (UE5) oyun motorunu tanıttı. Oyun geliştiriciler, reklamcılar ve film yapımcıları tarafından en çok kullanılan oyun motoru olarak öne çıkan UE5 için hazırlanan teknik demonun PlayStation 5 (PS5) üzerinde çalışırken gösterilmesi ise ayrı bir heyecan yaratıyor.

UE5’in en büyük iki yeniliği ise Nanite ve Lumen sistemleri olarak gösteriliyor. Nanite sanallaştırmış geometri sayesinde geliştiriciler film kalitesinde kaynak resmi içe aktarabiliyor. Yani ZBrush çalışmalarını ve CAD verilerini içe aktararak geliştiriciler poligon bütçeleri hakkında endişe duymaktan kurtuluyor. Ek olarak, normal haritalar için detay yaratmak gerekmiyor ve kalite kaybı yaşanmıyor.

Lumen ise daha gerçekçi ve dinamik aydınlatma vadeden yeni bir küresel aydınlatma sistemi. Sistemin sonsuz sıçramalarla dağınık yansıma oluşturabileceğinin altı çizilirken bunun çok büyük ve çok küçük ölçeklerde çalışabildiği belirtiliyor. Bu işlevin etkisi, güneşin açısını değiştirerek, bir el fenerini açarak vb. ışık kaynakları değiştikçe görülebiliyor. Aydınlatma gerçek zamanlı olarak her değişikliğe adapte olması büyük bir artı.

Epic Games, Unrel Engine 5’in ön izleme olarak gelecek yılın başında mevcut olacağını, tam sürümün ise 2021 sonu için planlandığını paylaşıyor. Unreal Engine 4.25 sürümünün ise hali hazırda yeni nesil oyun konsollarını desteklediği ve projelerin yeni sürüm çıktığında buna aktarılabileceği müjdeleniyor. Şirket ayrıca, 2021 ortasında Fortnie oyununu da UE5’e güncellemeyi planlıyor.


İlginizi çekebilir: Epic Games Ücretsiz Oyunları Artık İki Faktörlü Doğrulama Gerektiriyor