Anasayfa Haber Video Oyun Satışları Pandemi Sırasında Rekor Seviyeye Ulaştı

Video Oyun Satışları Pandemi Sırasında Rekor Seviyeye Ulaştı

Video Oyun Satışları

Dünya genelinde oluşan pandemi durumu, pek çok insanı evde vakit geçirmeye zorlamış durumda. Bu kişiler evde vakit geçirebilmek adına video oyunlara ya da Netflix’e başvurmakta. 

Amerikan market araştırma şirketi olan NPD Group’un yaptığı araştırmaya göre, Amerika, 2020 yılının ilk çeyreğinde video oyunu harcamalarında tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmış durumda. 

31 Mart tarihinde sona eren bu üç aylık dönem içerisinde, ABD video oyun endüstrisi toplam 10.86 milyar dolar gelir elde etti. Araştırmacı şirket The NPD Group’un yılın ilk çeyreği raporuna göre (2020 Games Market Dynamics) ABD, bundan bir önceki dönem, video oyun gelirlerinden yüzde 9 daha az kazanmıştı.

En çok satış yapan oyunların ise DOOM Eternal, Call of Duty: Modern Warfare, Minecraft ve Animal Crossing olduğu yine bu raporda belirtilmekte.

Perakende satışta kullanıcıların bulmakta en çok sıkıntı çektiği cihaz ise Nintendo Switch olmuş durumda. Nintendo, konsollarının kullanıcıya ulaşmasında sorunlar olduğunu fark etmesinin ardından üretimi yüzde 10 oranınında arttıracağının sözünü verdi. Ayrıca sektördeki eksikliklerin farkında olduklarını belirtti. Şirket muazzam satış başarısı sayesinde, sektöre toplamda 733 milyon dolar kazandırmış durumda.

Ek olarak video oyun ve konsol aksesuar satışları da yine yılın ilk çeyreğinde sektöre toplamda 503 milyon dolar kazandırmayı başardı.

İlginizi çekebilir: GTA Online Serverları Daha Fazla Yoğunluğa Dayanamadı