Anasayfa Haber Çin Apple’ı Güvenilmez Varlıklar Listesine Ekleyebilir

Çin Apple’ı Güvenilmez Varlıklar Listesine Ekleyebilir

Çin Apple güvenilmez varlıklar listesi

Çin, Apple ve diğer ABD’li şirketleri güvenilmez varlıklar listesine eklemekle tehdit etti.

ABD ve Çin arasında yaşanan ticari gerilimin sonucunda ortaya çıkan Huawei krizi ile ilgili bugün yeni bir gelişme yaşandı. ABD’nin Huawei’ye karşı uygulamış olduğu bazı kısıtlama kararından sonra ulusal basına düşen haberlerde Çin’in Apple başta olmak üzere birçok ABD merkezli şirketi güvenilmez varlıklar listesine eklemekle tehdit ettiğini görmekteyiz.

Hatırlarsanız, Çin Ticaret Bakanlığı geçtiğimiz yıl güvenilmez varlıklar listesi hazırladığını duyurmuştu. Söz konusu bu listede ise Çin varlıklarını tehlikeye atabilecek ya da tedarik akışına müdahale edebilecek yabancı firmaların yer alacağı belirtilmişti.

ABD ile devam eden Huawei krizine bir çözüm bulamayan Çin hükumetinin sözcüsü ise Global Times’a yapmış olduğu açıklamada listeye Apple, Qualcomm ve Cisco gibi ABD şirketlerinin ekleneceği ve bu şirketlere bazı kısıtlamalar uygulayabileceklerini ifade etti.

Bildiğiniz üzere kısa bir süre önce TSMC, ABD hükumetinin kısıtlamalarından sonra Huawei siparişlerini duyurduğunu açıklamıştı. Bu yüzden dolayı da Çin’in tedarik akışına müdahale ettiği gerekçesiyle kara listeye alabileceği konuşuluyor.

Şimdilik, Çin hükumeti tarafından ABD’li şirketlere ne zaman kısıtlama uygulayacakları ile ilgili herhangi bir resmi açıklama yapılmadı. Ancak yaşanan son gelişmeleri göz önünde bulunduracak olursak, Çin ve ABD arasında ticari geriliminin daha da derinleşeceğini tahmin etmekteyiz.

İlginizi çekebilir: Apple, Uygun Fiyatlı iPad ve iPad Mini Planları Yapıyor