Anasayfa Haber B450 ve X470 Anakartlar Ryzen 4000 Serisi İşlemcileri Destekleyecek

B450 ve X470 Anakartlar Ryzen 4000 Serisi İşlemcileri Destekleyecek

AMD Zen 4 Mimarisi

Kırmızı takım yol haritasını değiştirerek B450 ve X470 anakartlar için Ryzen 4000 işlemci desteği sunuyor.

AMD, son yaptığı duyurusunda 400 serisi ve önceki nesil yonga setlerinin beklenen Ryzen 4000 serisi işlemcilerle uyumlu çalışmayacağını açıklamıştı. Bunun sebebi ise anakart ROM’larında sınırlı miktarda alan bulunmasıydı. Aradan geçen kısa bir sürenin ardından şirketin geri adım atarak fikirlerini değiştirdiğini görüyoruz.

AMD, bugün yaptığı basın açıklamasında Zen 3 tabanlı Ryzen 4000 serisi işlemcilerin B450 ve X470 anakartlarda destekleneceğini doğruladı. Şirket, insanlar tarafından verilen geri bildirimleri gözden geçirdiklerini ve rotalarını değiştirmeye karar verdiklerini söyledi. AMD’nin tüm bu geri bildirimleri dinlemesi ve değerlendirmeye alması gerçekten takdire şayan.

Diğer yandan bu desteğin sağlanması için bazı şartlar bulunuyor. Gelin şimdi bu şartlara yakından göz atalım.

  • Anakart üreticileri ile birlikte, B450 ve X470 anakartlar için beta BIOS’lar “Zen 3” tabanlı işlemcileri destekleyecek şekilde geliştirilecek ve destek sunulacak.
  • Bu isteğe bağlı BIOS güncellemeleri, gerekli ROM alanını kullanılabilir hale getirmek için mevcut birçok AMD Ryzen masaüstü işlemci modeline desteği sonlandıracak.
  • Belirli anakartlar için sunulan beta BIOS’lar, yılın ilerleyen saatlerinde çıkış yapacak olan “Zen 3” işlemciler için tek yönlü bir yükseltme yolu sunacak. Eski bir BIOS sürümüne geri dönmek mümkün olmayacak.
  • BIOS güncellemelerinin zamanlaması ve kullanılabilirliği değişiklik gösterebilecek. Yani ilk Zen 3 tabanlı işlemcilere anında destek sunulmayabilir. Anakart modelleri de bu bağlamda önem kazanabilir.
  • Bu destek AMD’nin 400 serisi anakartlara sunacağı son işlemci desteği olacak. Zen 3’ün ötesindeki CPU sürümleri daha yeni bir anakart gerektirecek.
  • Sadece Zen 3 işlemci satın almış olan kullanıcılara BIOS dosyası sunulacak. Böylece bazı karışıklıkların önüne geçilmek isteniyor. Bunun sebebi ise önceki maddede belirttiğimiz gibi, eski nesil birçok işlemciye desteğin tamamen kesilecek olması.

Son olarak AMD, yeni CPU’lar ile birlikte en iyi deneyim ve performansı yakalamak için 500 serisi bir anakart öneriyor. Ayrıca iGPU barındıran Ryzen 4000G serisi işlemcilerin desteklenip desteklenmeyeceği ise henüz netlik kazanmadı. Bu konuda aklınıza takılan her türlü soruda Technopat Sosyal‘e konu açabilirsiniz. Zira yeni bir CPU veya anakart almayı düşünüyorsanız açıklanan koşullar bir hayli önem taşıyor.

İlginizi çekebilir: Ryzen 4000 İşlemciler Ne Kadar Performans Artışı Sunacak?