Apple TV+, Netflix’e Meydan Okumak İçin Eski Şovları Satın Alıyor

In Haber by İrem AraratLeave a Comment

Apple TV+, tıpkı Netflix, Hulu ve Disney+ gibi platformlara rakip olmak için eski şovları satın alarak tüm platformlardan daha büyük bir içerik kütüphanesi kurmaya hazırlanıyor.

Şirketin video programlama yöneticileri, TV+ için Hollywood stüdyolarından içeriklerin lisanslandırılması için adımlarını attı. Üstelik bazı şovlar ve filmler halihazırda satın alındı. Açıklamalara göre Apple, televizyon yayın hizmetini orijinal şovlara odaklamayı planladığını ve arka plan kütüphanesi için henüz bir franchise almadığını söyledi. Bu gelişmelerle birlikte, Apple TV de Netflix ve Disney+ vb. başarılı platformlar gibi eski ve yeni şovları satın alarak, kitlesini genişletmek istiyor.

Mesela Netflix’te neredeyse binlerce orijinal şov var. Bu sayı Apple TV’de 30’dan az. Bununla birlikte, Apple TV+, aylık Netflix aboneliğinin yarı fiyatına mal oluyor. Apple TV+, rakiplerine göre başka avantajlara da sahip. Apple cihazlarından birini satın alan herkes için bir yıl boyunca ücretsiz olması ve Apple Music için öğrenci aboneliği bulunan öğrencilerin hiçbir ek ücret ödemeden kullanıcı olabilmesi gibi…

Apple, bu zamana kadar hep eski şovların haklarını almaktan kaçındı. Bunun yerine, TV uygulaması aracılığı ile HBO, Starz, SHOWTIME ve EPIX gibi TV kanallarını bireysel hizmet olarak barındırdı. Ancak bu yaklaşımlar da beklenmedik sonuçlara sebep oldu. Geçtiğimiz Şubat ayına kadar 10 milyon kişi Apple TV+ satın aldı ancak bu sayının sadece yarısı hizmetten aktif olarak yararlandı. Bunu, ABD’de başladığı ilk günde 10 milyon kullanıcı çeken ve o zamandan beri de 50 milyon aktif kullanıcıya sahip olan Disney+ ile karşılaştırmak yerinde olur. Bir diğer platform olan Netflix’in de dünya çapınca 182.8 milyon abonesi bulunuyordu. Ayrıca şirket bu yılın ilk çeyreğinde kendisine yaklaşık 16 milyon yeni müşteri ekledi.

İlginizi çekebilir: Kerbal Space Program 2 Ertelendi