Anasayfa Makale Pratik Intel UHD Graphics Sürücü Güncelleme Rehberi

Intel UHD Graphics Sürücü Güncelleme Rehberi

Intel, 2 Eylül Tarihi İçin 'Büyük Planlar' Yapıyor

Intel işlemciler içinde yer alan UHD Graphics isimli grafik işlemcinin sürücüsünü güncelliyoruz.

Grafik işlemcinizden tam performans almak istyorsanız her daim sürücüsünü güncel tutmalısınız. Bazı istisnai durumlar hariç yeni sürücüler hem sorunları çözüyor hem de performansı artırıyor. Özellikle de son dönemde grafik çipi üreticileri doğrudan oyunların çıkışıyla aynı anda yeni sürücüleri piyasaya sürüyor ve bu sayede söz konusu oyun ile en ideal performansı almanız sağlanıyor. Intel de artık benzer bir yol izliyor ve UHD Graphics kontrolcüleri için düzenli olarak sürücü güncellemesi yayınlıyor. Biz de bu rehebrimizde adım adım dahili GPU (iGPU) sürücüsünü güncelliyoruz.

Otomatik Sürücü Güncelleme

Eğer en kolay yolu arıyorsanız Intel’in bu iş için bir yazılımı var: Intel® Driver & Support Assistant. Bu yazılım sadece GPU değil, sisteminizdeki bütün Intel donanımlar için güncel sürümü buluyor. Bunlar arasında yonga seti, kablosuz ağ bağdaştırıcı, Ethernet kontrolcü veya diğer uyumlu Intel ürünleri olabilir. Ücretsiz olan bu yazılımı indirip kurduktan sonra herhangi bir güncelleme varsa sistemin sağ alt kısmında bir bildirim çıkıyor. Bu bildirime tıklayarak yeni sürücülerin tartayıcınızda listelenmesini ve daha sonra da tek tıkla indirilip kurulmasını sağlayabiliyorsunuz.

Elle Sürücü Güncelleme

Sürücü güncellemenin en garanti yolu bunu elle elle yapmak. Zira Intel’in otomatik aracının indirdiği sürücünün dahi kurulmasığını gördük. Hoş Intel nihayet geçtiğimiz günlerde bir güncelleme yaptı ve artık OEM cihazları da sürücü destek listesine eklediğini duyurdu. Yine de sahip olduğumuz GPU için nasıl sürücü güncellemesi yapacağımızı bilmemizde fayda var.

 1. Öncelikle Intel’in sürücü indirme sayfasına giriyoruz: downloadcenter.intel.com
 2. Buradan Graphics kısmına tıklıyoruz.
 3. View by product > Products kısmından işlemci neslimizi seçiyoruz.
  • İşlemci nesiliniz, işlemcinizin model adının başladığı rakamdır. Örneğin işlemciniz 8750H ise ise işlemciniz 8. nesildir. Listeden 8th Generation seçeceksiniz.
  • İşlemcinizi öğrenmek için masaüstüne en sol alta sağ tıklayıp açılan menüden Sistem’i seçin. Cihaz özellikleri altından İşlemci modelinizi görebilirsiniz.
 4. Bir sonraki aşamada GPU modelimizi seçiyoruz. Bunu öğrenmek için:
  • Başlat menüsünü açın ve dxdiag yazın.
  • Enter’a bastığınızda DirectX Tanı Aracı açılacak.
  • Ekran sekmesine geçip GPU modelinizi Cihaz > Ad kısmından öğrenebilirsiniz.
  • Bu yöntem işe yaramaz ise bu rehberimizle de ekran kartınızı öğrenebilirsiniz.
 5. GPU modelimizin UHD 630 olduğunu öğrendik. Bu durumda listeden Intel UHD Graphics 630’u seçiyoruz.
 6. Son olarak işletim sistemimizi seçiyoruz ki zaten bu GPU için Windows 10 dışında sürücü yok.
 7. Artık sürücümüzü indirebiliriz. Burada Beta sürümler görebilirsiniz. Intel’in Beta sürücleri ile sorun yaşamadığımızdan bu sürücüleri tavsiye edebiliriz.
 8. İndirme sayfasında ZIP ve EXE sürümleri göreceksiniz. Tavsiyemiz ZIP olanı indirmeniz. Böylece eğer kurulumda bir sorun olursa sürücüyü INF dosyası ile kendimiz yükleyebiliriz.

Kurulum

 • Sürücü indikten sonra igxpin.exe dosyasını çalıştırıp kuruluma başlayabilirsiniz.
 • Eğer uyumsuz sürücü hatası alırsanız da dert değil. Yükleme işlemini INF dosyasını kullanarak elle yapabilirsiniz. Bunun için hazırladığımız rehbere de buradan ulaşabilirsiniz.

Çözüm: Yüklenmekte olan sürücü bu bilgisayar için doğrulanmamış

Bazı dizüstü bilgisayarlarda GPU donanım kodu değiştiğinden dolayı sürücü yüklemek istediğinizde “Yüklenmekte olan sürücü bu bilgisayar için doğrulanmamış” hatası alacaksınız. Aslında bu hata güncel sürücülerle birlikte ortadan kalkmış olmalı zira dediğimiz gibi Intel artık OEM cihazlara da destek veriyor. Yine de söz konusu hatayı alırsanız bu yöntemden yararlanabilirsiniz:

Yeni Intel Grafikleri Kontrol Merkezi

Bazen sürücü yüklenmesine rağemn yeni kontrol paneli yüklenmeyebiliyor. Bu sorunu çözmek için paneli Microsofot Mağaza’dan elle indirebilirsiniz: Intel Grafikleri Kontrol Merkezi.

Celeron ve Atom İşlemciler için Sürücüler

Intel’in destek sayfası Celeron ve Atom işlemci kullananlar için yeterince açık değil. Eğer bu işlemcileri kullanıyorsanız Other Graphics kısmısını seçmeniz gerekiyor.

Herhangi bir sorun yaşamanız durumunda ise Technopat Sosyal’de konu açıp bize danışabilirsiniz.