6 Çekirdekli Intel Rocket Lake-S İşlemci

6 Çekirdekli Intel Rocket Lake-S İşlemci 3DMark’ta Göründü

In Haber by Fatih IşıkLeave a Comment

Yeni sızıntılar, sıradaki 11. nesil Rocket Lake-S platformunun yaklaştığının sinyallerini veriyor. Beklentiler 2020 sonu veya 2021 yılının başları üzerine.

Intel’in 10. nesil masaüstü işlemcileri geçtiğimiz haftalarda satışa çıkmaya başlamıştı. Artık ülkemizde de işlemcilerin raflarda yerini almaya başladığını görüyoruz. Bunun yanında hız aşırtmasız 10. nesil işlemcilerin kutusundan çıkan soğutucuların sessizce güncellendiğini yineleyelim.

Yeni bir Intel Rocket Lake masaüstü işlemci 3DMark veritabanında tespit edildi. Bu kez 6 çekirdek ve 12 iş parçacığına sahip bir 11. nesil işlemciye bakıyoruz. Bu işlemci ailesinin aynı kalıp üzerine yerleştirilmiş yepyeni bir bir CPU ve GPU mimarisine ev sahipliği yapmasını bekliyoruz.

6 Çekirdekli Intel Rocket Lake-S İşlemci

Yeni yonga 3.50 GHz taban ve 4.1 GHz turbo boost saati ile gün yüzüne çıktı. Diğer detaylar eksik ancak önümüzdeki 14nm masaüstü işlemciler için gelişme kaydediyoruz. Bunun bir mühendislik örneği olduğundan eminiz. Bu sebeple nihai saat hızları değişiklik gösterecektir.

CPU, fizik testlerinde 11944 puan ve grafik testlerinde 1900 puan elde ediyor. Daha eski bir Gen 9.5 grafik yongasına sahip Core i5-10400’den yaklaşık %4 daha hızlı çalıştı. Ancak CPU testlerinde Core i5-10400’ün yaklaşık %8 gerisinde kaldı. Core i5-10400’ün yüksek 4.3 GHz frekansı kesinlikle önemli bir etken. Ancak yeni teste giren işlemcinin erken mühendislik örneği olduğunu bir kez daha söyleyelim. Bu yüzden son testler çok fazla farklılık gösterecektir. Buna ek olarak yeni bir gönderide, Intel’in 6 çekirdekli Rocket Lake-S kilitli masaüstü işlemcilerinin 191W’a kadar PL2 güç değerlerine sahip olacağı belirtilmiş durumda.

6 Çekirdekli Intel Rocket Lake-S İşlemci

Intel Rocket Lake-S masaüstü platformunun LGA1200 soketli 400 serisi anakartlarla uyumlu çalışması bekleniyor. Ancak çıkış yaptığı dönemde 500 serisi anakartlarla birlikte piyasaya sürülecek. Bununla birlikte bazı Z490 yonga setleri PCIe 4.0 desteğiyle geliyordu. Bu destek muhtemelen 11. nesil işlemcilerle birlikte etkinleştirilecek. Son olarak, Rocket Lake-S işlemcilerin Xe mimarisine dayanan gömülü 12. nesil entegre grafiklerle güç kazanacağının altını çizelim.

İlginizi çekebilir:  Intel Rocket Lake ve Alder Lake Detaylanıyor: PCIe 4.0 ve DDR5