Ryzen 4000 5nm+

Ryzen 4000 Masaüstü İşlemciler 5nm+ Gelebilir

In Haber by Fatih Işık5 Comments

Yeni bir raporda AMD’nin yol haritasını değiştirerek erken tarihte 5nm+ üretim teknolojisine geçiş yapacağı bildiriliyor. Lansman için ise CES 2021 dikkat çekiyor.

Ocak ayında, TSMC’nin 5nm sürecine büyük yatırımlar yaptığı raporlanmıştı. Nisan ayında üretimin başlayacağı, son çeyrekte ise seri üretime geçileceği bildirilmişti. Geçtiğimiz günlerde ise TSMC’nin 5nm müşterilerinin bir listesini paylaşmıştık.

Öte yandan AMD’nin yaklaşan Zen 3 çekirdek mimarisine sahip Ryzen 4000 masaüstü işlemcilerinde 7nm EUV teknolojisini kullanacağını biliyoruz. Ancak DigiTimes’ın yeni raporu kafaları büyük ölçüde karıştırıyor. Yayınlanan raporda, AMD’nin Vermeer kod adlı Ryzen 4000 masaüstü işlemcilerine güç vermesi için 5nm+ üretim teknolojisine geçiş yapacağı bildiriliyor.

Rapora göre AMD, yeni nesil Zen 3 işlemcilerinde TSMC’nin 5nm+ üretimini benimseyen ilk müşteri olacak. Zen 3 CPU’ların ise Eylül/Ekim aylarında çıkış yapması bekleniyordu. Yeni verilere göre duyuru 2021’de gerçekleştirilecek. İlk duyurunun ise CES 2021 etkinliğinde yapılma ihtimali bulunuyor.

Daha önce TSMC’nin geliştirilmiş 5nm+ teknolojisinin Zen 4 tabanlı CPU’larda kullanılacağı bildirilmişti. Bu rapora göre Zen 3 çipler bile bu özel sürümden faydalanacak.

Ryzen 4000 5nm+

Bernstein Strategic Decisions Conference’da AMD CEO’su Lisa Su, raporla ilgili bir soruya “Bence 5nm önemli bir üretim teknolojisi ve yol haritamızda oldukça yoğun bir şekilde kullanacağız. Zamanlama hakkında konuşmaya hazır değilim. Yine de Zen 4’ün derinlemesine bir tasarıma sahip olduğunu ve TSMC ile işbirliğine gittiğimizi söyleyeceğim. Üretim teknolojileri genelde ilk olarak mobil (cep telefonları) platformda kullanılarak başlar. 5nm Zen 4 ve GPU yol haritamız için önemli olacak. Ancak ilerleyen günlerde zamanlama hakkında konuşacağız.” şeklinde bir yanıt verdi.

Lisa Su, 5 nanometrenin Zen 3 tasarımlarına gelmeyeceğini açıkça belirtmedi ancak yaptığı açıklamada Zen 4 mimarisi için imada bulunuyor.

Ryzen 4000 5nm+

TSMC’nin ABD-Çin gerginlikleri nedeniyle Huawei siparişlerini düşürdüğünü biliyoruz. Bu nedenle yarı iletken devi, kalan 5nm üretim alanları için başka bir müşteri arıyor da olabilir.

Açıkçası AMD’nin Zen 3 mimarisi ve Ryzen 4000 serisi işlemcilerini 5nm+ üretimi üzerine inşa etmesi pek olası gözükmüyor. Dahası, AMD yaklaşan Zen 3 CPU’ların 7nm sürecine dayanacağını belirtmişti. Ancak yol haritasının bir ihtimal değişikliğe uğrayarak 5nm’ye doğru kayacağı şüpheli.

İlginizi çekebilir: Ryzen 3600XT, 3800XT ve 3900XT Performans Testleri Sızdı