Anasayfa Haber Arka Plan Yaptığınız Bir Görsel, Android Telefonunuzu Kilitleyebilir

Arka Plan Yaptığınız Bir Görsel, Android Telefonunuzu Kilitleyebilir

Android Kilitleyen Görsel

Ortaya çıkan bir manzara fotoğrafı, Android akıllı telefonunuzda duvar kağıdı yaptığınız anda cihazınızı kilitleyebilir

Şimdiye kadar gelen metin mesajları ile akıllı telefonların çökebildiğine çok kez şahit olmuştuk. Şimdi de duvar kağıdı seçiminizden dolayı Android akıllı telefonunuzda benzer bir durumla karşılaşılabileceğini de görmüş olduk. Buna sebep olan ise masum ve zararsız bir manzara fotoğrafından başka bir şey değil.

Cihazı sonsuz döngüye sokabilecek bu tarz görsellerin bazı Android telefonları tamamen kilitlemediği ancak normale dönmek için cihazın ekran kilidini açıp kapatmak gerektiği ve hatta bazen cihazı yeniden başlatmak gerektiği ifade ediliyor. Öte yandan durum görsel dosyasını silmek için güvenli modu kullanmaya ve cihazı tamamen sıfırlamak için bir önyükleyici (bootloader) kullanmaya kadar da gidebiliyor.

Bu sorunda telefonun desteklediği renk aralıklarının ve bunların nasıl işlendiğinin rol oynadığı görülüyor. 9to5Google’dan Dylan Roussel, kaynak görselin sRGB yerine RGB renk aralığı kullanmasından dolayı bu sorunun ortaya çıktığını paylaşıyor. Android 11 ön izleme sürümü görselleri dönüştürme yeteneğine sahipken, Android 10 için böyle bir durum söz konusu değil.

Sorun basit gözükse de ne yapabileceğini bilmeyen bazı kullanıcılar için oldukça can sıkıcı olabilecek nitelikte. Bu anlamda duvar kağıtlarının sadece güvenilir kaynaklardan edinilmesi öneriliyor.

İlginizi çekebilir: Android 11 Beta Tarihi Resmi Olarak Açılandı