Anasayfa Video Samsung T7 Touch İle Video Düzenleme Ve Taşınabilir Projeler

Samsung T7 Touch İle Video Düzenleme Ve Taşınabilir Projeler

Taşınabilir SSD Samsung T7 Touch ile video kurgu projelerini tek bir yerde topluyor, kurguluyor ve farklı sistemlerde çalışmaya kaldığımız yerden devam ediyoruz.

Bilişim dünyasında değişmeyen yegane unsur değişimin ta kendisidir. Donanımların gücü ve yazılımların yetenekleri her yıl daha da gelişir. Gerek eğlence, gerekse de üretkenlik konusunda yapabileceklerimiz her yıl biraz daha artar. Ancak bunun getirdiği ciddi bir de yük var, işlenecek verinin boyutu her geçen yıl katlanarak artmaktadır.

Basit bir örnek vermek gerekirse, “megabyte” terimini en son ne zaman duydunuz ya da kullandınız? Gigabyte terimi bile artık sıradanlaştı, modern bir oyunun 100 GB, 4K bir videonun 60 GB yer kaplaması kimseyi şaşırtmıyor. Hatta bu hızlı artış, Blu-Ray DVD’lerin daha piyasaya çıkar çıkmaz demode olmasına bile yol açtı. Çünkü bu boyutlarda veri dosyalarından bahsetmeye başladığınızda sorun sadece depolama alanıyla sınırlı kalmıyor, işin içine veri aktarım hızları da giriyor.

Bu kadar büyük miktarlarda veriyi hızlı işleyecek işlemcilere sahip bilgisayarlarınız olsa bile, iş veriyi aktarmaya gelince darboğaz yaşanabiliyor. Bu yüzden hızlı veri aktarabilen bağlantı portları ve SSD türü hızlı veri depolama cihazlarını kullanmak kaçınılmaz oluyor. Samsung T serisi taşınabilir SSD sürücüleriyle bu türden hızlı veri aktarabilen ama aynı zamanda taşınabilir olan veri depolama aygıtlarına ihtiyaç duyan tüketicileri hedefliyor.

Büyük Dosyaları Taşımak Şart Değil

Nitekim biz de daha önce Samsung’un T serisinden taşınabilir SSD cihazlarını incelemiştik. Bu videomuzda kullandığımız Samsung T7 Touch Taşınabilir SSD cihazının incelemesini de buradaki bağlantıda bulabilirsiniz. T7 Touch bizim Technopat ofisinde de günlük işlerimiz için kullandığımız bir cihaz ve daha önce bununla hazırladığımız Harici SSD Üzerinden Oyun Çalıştırma Rehberi test için kullandığımız oyunları neden ve nasıl taşınabilir SSD üzerinde tuttuğumuzu açıklıyor.

Dev boyutları oyun dosyalarını T7 gibi hızlı bir taşınabilir SSD üzerinde tutmak bize büyük zaman kazandırıyor. Oyunları her defasında yeni test sistemine aktarmamıza bile gerek kalmadan, doğrudan T7 üzerinden çalıştırabiliyoruz. Dosya aktarım hızlarının buna imkan verecek kadar yüksek olması, aslında bir noktada dosya aktarmaya bile ihtiyaç bırakmıyor! Oyunu doğrudan ve performans kaybı olmadan T7 üzerinden çalıştırabiliyorsak, neden kalkıp bir de aktarmakla uğraşalım ki?

Tabii bu noktada izleyenlerin aklına şu soru geliyor; oyunlar çalışıyor ama ya iş ne olacak? Sıra iş yapmaya gelince bu tür bir taşınabilir SSD ihtiyacı karşılayacak performansı verebiliyor mu? Şüphesiz gayet mantıklı bir soru, mesela video işleme gibi çok yoğun veri yükü getiren bir işlem için T7 Touch gibi bir SSD üzerinden çalışmak mümkün mü? Video dosyalarını bilgisayardan bilgisayara aktarmak yerine, doğrudan SSD üzerinde işlemek şüphesiz zaman tasarrufu sağlayacaktır. Bunun yanında, olası bir bilgisayar arızasında dosyalarınızın o bilgisayarda mahsur kalmasını da önlersiniz. Ve tabii T7 Touch modelinde bulunan parmak izi okuyuculu güvenlik sisteminin getirdiği ek veri güvenlik katmanı da önemli bir unsur olacaktır.

Bu videomuzda Adobe Premier gibi bilgisayarın veri işleme ve aktarma kapasitesine çok ciddi yük bindiren bir yazılımı kullandık. Adobe Premier ile hem 1080p, hem de 4K çözünürlükte videoları doğrudan T7 Touch taşınabilir SSD üzerinde işledik. Yeterince hızlı bir taşınabilir SSD ile neler yapılabildiğini videomuzda görebilirsiniz.

 

M.Berker Güngör 1997 yılında Level dergisinin kurucu editörü olmuştur, Herkes için Bilgisayar ile Türkiye'de 500.000 aylık satış rakamına ulaşan ilk popüler bilgisayar eğitimi dergisini hazırlamış, Chip dergisinin ilk günlerinde, IT Business'ta emek vermiştir. Technopat'ı kurmadan önce son olarak PC Magazine Dergisi Yazı İşleri Müdürlüğü'nü yürütmüştür. Köklü yayıncılık ve bilişim kariyerini Technopat'ta "Boss" olarak sürdürmektedir...