Anasayfa Haber Ryzen 5000 Masaüstü İşlemciler Warhol Adını Taşıyabilir

Ryzen 5000 Masaüstü İşlemciler Warhol Adını Taşıyabilir

Warhol

AMD’nin 2021 yılında çıkacak masaüstü işlemcilerinin Warhol kod adı ve gelişmiş bir 7nm teknolojisi ile gelmesi bekleniyor. Sonraki Ryzen 6000 serisi ise Raphel kod adı ve 5nm teknolojisi ile gelebilir.

AMD’nin yeni nesil Ryzen 4000 serisi işlemcilerini Eylül ayı veya buna yakın bir tarihte bekliyoruz. Bu işlemciler yüksek ihtimalle ‘Vermeer’ kod adına sahip olacak ve Zen 3 mimarisini temel alacak. Masaüstü işlemcilerin çıkışını dört gözle beklerken önümüzdeki yıllarda gelecek yongaların da kod adı ve üretim teknolojileri sızdırıldı.

Düzenli sızıntılarıyla bilinen bir meraklı, Vermeer’in ardından gelecek işlemcilerin “Warhol” olarak adlandırılacağını ve 7nm üretim teknolojisini kullanacağını bildirdi. Ancak 2021 yılında çıkacak bu CPU’lar muhtemelen TSMC’nin 7nm teknolojisinin daha gelişmiş bir versiyonunu (N7 + gibi) kullanacak.

Daha ilginç olanı ise Ryzen 6000 serisi masaüstü CPU ailesi “Raphael” kod adına sahip olacak gibi görünüyor. Bu işlemciler Zen 4 mimarisine sahip olacakken TSMC’nin 5nm üretim sürecine dayanacak.

TSMC’nin Beklenen Litografi Geliştirmeleri

TSMC 7nm (N7P)

  • N7’ye kıyasla aynı güçte % 7 daha iyi performans
  • N7’ye kıyasla aynı performansta %10 güç tasarrufu

TSMC 7nm (N7+)

  • N7’ye kıyasla aynı güçte %10 daha iyi performans
  • N7’ye kıyasla aynı performansta %15 güç tasarrufu

TSMC 5nm (N5)

  • N7’ye kıyasla aynı güçte %15 daha iyi performans
  • N7’ye kıyasla aynı performansta %30 güç tasarrufu

TSMC 5nm (N5P)

  • N5’e kıyasla aynı güçte %7 daha iyi performans
  • N5’e kıyasla aynı performansta %15 güç tasarrufu

DigiTimes tarafından yayınlanan bir raporda, yaklaşan Ryzen 4000 Vermeer işlemcilerin 5nm üretimine dayanacağını iddia ediliyordu. Yeni veriler ise bununla tamamen çelişiyor. Şirketin hızlı bir şekilde 5nm’ye geçiş yapması dengeleri tamamen bozacaktır. Bu sebeple önümüzdeki Ryzen 4000 serisinin 7nm üretimini temel alması bekleniyor. Üstelik Ryzen 5000 serisi işlemcilerin dahi daha gelişmiş bir 7nm üretimini kullanması kuvvetle muhtemel.

İlginizi çekebilir;