Anasayfa Oyun PlayStation 5 Tanıtıldı! İşte PS5 Tasarımı ve Özellikleri

PlayStation 5 Tanıtıldı! İşte PS5 Tasarımı ve Özellikleri

PlayStation 5 Ön Siparişleri Sınırlandırılacak

Uzunca süren sızıntıların ardından PlayStation 5 tasarımı nihayet resmi olarak tanıtıldı.

PlayStation 5 tasarımı sonunda resmi olarak duyuruldu. Bugün düzenlenen ”Oyunların Geleceği” etkinliği sırasında ilk kez gösterilen PlayStation 5, DualSense kontrolcüsünde olduğu gibi beyaz ağırlıklı kasa tasarımıyla ön plana çıkıyor.

Kısa bir süre önce gösterilen PS5’in iki farklı versiyon ile beraber satışa sunulacağı da açıklandı. Bahsi geçen bu modellerin ilkinde fiziksel olarak oyun diskleri takılabilecek. Ancak Digital Edition takısıyla duyurulan PS5 modeli, herhangi bir disk girişine ev sahipliği yapmayacak. Bu kısımda ise PS5 Digital Edition kullanıcıları, PlayStation Network üzerinden satın aldıkları oyunları internet üzerinden cihazın dahili hafızasına yükleyecek.

Bunun yanı sıra 4K, 3D Sound gibi gelişmiş teknolojilere de ev sahipliği yapacağı açıklanan yeni konsolda, Blu-Ray sisteminin de bulunduğu Sony yetkilileri tarafınca açıklandı.

Etkinliğin sonunda gösterilen PS5’in tasarımına geldiğimizde ise bizleri bu kısımda haberin hemen başında da belirtiğimiz gibi beyaz ağırlıklı bir konsol tasarımı karşılıyor. Oldukça füturistik bir havaya sahip olan PS5, aşağıya doğru bombeleşen tasarımıyla da dikkat çekmeyi başarıyor. Aynı zamanda yeni nesil konsolun tıpkı Xbox Series X’te olduğu gibi dikey şekilde tasarlandığını da gözlemlemekteyiz.

PlayStation 5 Fiyatı

Şimdilik, Sony cephesinden PS5 fiyatı ile ilgili herhangi bir resmi açıklama yapılmadı. Ancak kısa bir süre önce yapılan sızıntıyla beraber PS5’in 2 TB’lık versiyonunun Amazon üzerinde 599.99 pound fiyat etiketiyle listelenmişti. 

PlayStation 5 Özellikleri Nasıl Olacak?

  • CPU: 8x Zen 2 Çekirdeği @ SMT ile 3.5 GHz  (değişken frekanslar)
  • GPU: 10.28 TFLOPs, 36 İşlem Birimi @ 2.23 GHz (değişken frekanslar)
  • GPU Mimarisi: Özelleştirilmiş rDNA 2
  • Bellek/Arayüz: 16 GB GDDR6/256-bit
  • Bant Genişliği: 448 GB/s
  • Dahili Depolama: Özel 825 GB SSD
  • Genişletilebilir Depolama: NVMe SSD Slot
  • Harici Depolama: USB HDD Desteği
  • Optik Sürücü: 4K UHD Blu-ray Sürücü

Son olarak, sizleri PlayStation 5’in tasarım videosu ile baş başa bırakalım.

PlayStation 5 Tasarımı:

İlginizi Çekebilir: Hayatta Kalma Oyunu ARK: Survival Evolved Ücretsiz Oldu