Anasayfa Haber AMD Ryzen 4300U, Soğutmasız Crysis Çalıştırmayı Başardı

AMD Ryzen 4300U, Soğutmasız Crysis Çalıştırmayı Başardı

Ryzen 4300U

Yeni Ryzen 4000 mobil APU’ların termal tasarımı oldukça başarılı görünüyor.

Dizüstü bilgisayar platformunda AMD’nin Ryzen 4000 ‘Renoir’ APU serisinin etkileyici özelliklerini daha önce görmüştük. Ancak en giriş seviyesi Renoir APU’da herhangi bir CPU soğutması bulunmadan Crysis oynamanın nasıl olabileceğini düşündünüz mü?

Donanım meraklıları tarafından bilinen Fritzchens Fritz, AMD Renoir mobil işlemciyi zorlayarak termal açıdan başarılı bir girişimde bulundu. Bu testte 4 çekirdekli Ryzen 3 4300U mobil işlemci, pasif soğutmaya bile sahip değilken ve çıplak halde yoğun bir yüke maruz kaldı. 2.7 GHz temel ve 3.7 GHz destek saatine sahip olan 4300U, ısının dağılımı için gereken bir IHS bile içermiyor. Bu da yapılan testleri daha acımasız hale getiriyor. Ancak yonga testlerin altından başarıyla kalktı. Bu, çoğunlukla orijinal sıcaklık sınırını 90 dereceye düşürmeye yardımcı olan Renoir Mobile Tuning aracı kullanılarak başarıldı.

CPU, video kesilmeden önce 10 dakika boyunca aralıksız çalıştı. Kızılötesi termal görüntülerden görebileceğiniz gibi kalıbın etrafındaki PCB, ısının çoğunun meydana geldiği yer. APU kalıbı ısının yayıldığı PCB’den biraz daha soğuk kalıyor. Ancak hiçbir soğutma olmadığından, CPU belirli termal dengeyi korumak zorunda ve bu nedenle Cinebench R15 testlerinde düşük puanlar elde ediyor. Son olarak termal kamera, testler sırasında iki CCX’den sadece birinin aktif olduğunu tespit etti.

Ryzen 4300U

Ancak bu küçük testi ilginç kılan Cinebench R15 puanı değil, yapılan Crysis testleri. Ryzen 3 4300U ayrıca, 1400 MHz’de çalışan toplam 320 akış işlemcisine tekabül eden 5 adet gelişmiş Vega işlem birimi barındırıyor. CPU’da olduğu gibi, GPU da saat hızlarını düşürerek termal limitleri yönetme becerisine sahip. Ancak soğutma çözümü olmamasına rağmen bu yonga, Crysis testini hiç sekteye uğratmadan tamamladı.

Ryzen 4300U

Fritz ayrıca 3Dmark Time Spy testi de yaptı. Buradaki tek başarı, CPU’nun testleri soğutma çözümü olmadan geçebilmesiydi. Bunun dışında GPU’nun 353 ve CPU’nun 1262 gibi düşük puanlar aldığı görülüyor. Ancak termal kısıtlamalar göz alındığında beklenen bir durum. Tüm her şeyi bir kenara bırakırsak, AMD Ryzen 4000 Renoir APU’ların hiçbir soğutma çözümü olmadan Crysis’i çalıştırabilmesi önemli bir başarı.

İlginizi çekebilir: Ryzen 5000 Masaüstü İşlemciler Warhol Adını Taşıyabilir