Anasayfa Video Pro Oyuncu Kulaklığı: Logitech G Pro X İncelemesi

Pro Oyuncu Kulaklığı: Logitech G Pro X İncelemesi

Logitech daha önceki tasarımlarından çok farklı bir model ile karşımızda: Logitech G Pro X. Bu kulaklık aynı zamanda şirketin satın aldığı Blue markasının teknolojilerini kullandığı ilk ürün olarak da dikkat çekici. Peki pro oyuncu kulaklığı olarak karşımıza çıkan bu set nasıl? Bütün özellikleri ve deneyimlerimizi incelememizde paylaşıyoruz.

Pro X modelini ilk olarak fuarlarda görmüş, sizinle kısa ilk bakış videoları paylaşmıştık. Logitech ürünü geliştirirken sponsor olduğu oyuncular ve takımlar ile iletişim halinde olduğunu ve pek çok kararı bu isteklere göre aldığını belirtmişti. Doğal olarak bizim de beklentilerimiz yükseldi. Ayrıca ilk gördüğümüz andan bu yana incelemek istediğimiz bir kulaklık oldu. Bu yüzden bir aydan uzun kullanarak denedik ve bütün detayları aktarmaya çalıştık.

Tasarım

Kulaklığın tasarımına baktığımızda daha önceki Logitech G serisi modellerden tamamen farklı olduğunu görüyoruz. Çelik ve alüminyum kullanılan kulaklık çerçevesi çok hafif ama bir o kadar da sağlam ve esnek. Tepe bant çelikten, kupaları tutan y şeklindeki makas ise alüminyumdan yapılmış. Tepede çok geniş bir yastık alanı var. Yastığın kenar dikişleri şık ve en tepede PRO X yazısı mevcut.

Kulak kupaları da rahatça kafaya doğru açıyla oturacak şekilde hareket ediyor. Ancak kupalar çantaya rahat sığması için dönmüyor ve yatay şekil almıyor. Özellikle kupalara giden helezon kablolar çok güzel tasarlanmış. Nostaljik kulaklıklarda gördüğümüz bu kablo tipi hem dayanıklı, hem de estetik. Bu tür bağlantılardan kaynaklanan hiçbir kulaklık arızası yaşamadığımız için güveniyoruz.

Kupaların dışı mat plastik ve orta kısımda Logitech G’nin G logosunu barındıran parlak, geniş elmas kesim kenarlı alüminyum daireler var. Bunların içinde de yine dairesel çizgilerden parlak ve şık bir doku görüyoruz.

Kulaklığın üzerinde hiçbir tuş bulunmuyor, sadece kablo bağlantısını yaptığımız bir 3.5 mm girişi ve bir de mikrofon için 3.5 mm bağlantısı bulunuyor. Bu sadelik, yuvarlak hatlar, kaliteli malzeme görünümü, herhangi bir RGB ya da benzeri süsleme bulunmaması Pro X modelini daha yetişkin bir kulaklık yapıyor. Sadelik, şıklık ve profesyonellik açısından kesinliklikle daha olgun zevklere hitap ediyor.

Teknik Özellikler

Ağırlığı 320 gram olan Pro X oldukça hafif ve dengeli. Ebatları ise 138 mm x 94 mm x 195 mm ölçülerinde. Süngerlerde Memory Foam yani hafızalı köpük kullanılması da rahatlığı artırıyor. Gözlükle son derece rahat şekilde kullandım ve baskı kuvvetini dengeli buldum.

Ses kısmına gelince, 35 OHm empedansa sahip 50 mm neodimyum mıknatıslı sürücüler bu modele özel olarak ayarlanmış. 20 Hz – 20 kHz aralığında frekans tepkisi sunuyorlar. Daha önceki Logitech kulaklıklarda da kullanılan PRO-G 50 mm sürücülerin kalibrasyonu ve varsayılan ses ayarları ciddi bir fark oluşturmayı başarmış. Özellikle oyunlarda duyduğunuz seslerin kalitesi çok yüksek. DTS Headphone X 2.0 standardı da destekleniyor.

Mikrofonu ise 6 mm ve 100 Hz – 10 KHz arası frekans tepkisi var. Elektrot kondansatörlü kardiyot yapıdaki bu mikrofonun kalitesine birazdan değineceğiz, ancak Logitech’in en iyi kulaklık seti mikrofonlarından biri olmuş diyebiliriz.

Kutu İçeriği Ve Diğer Özellikler

Kutu içerisinden kulaklığın haricinde bir kese, USB ses kartı, 3.5 mm kısa ve uzun kablolar çıkıyor. 3.5 mm için kulaklık ve mikrofonu ayıran Y kablo, ayrıca oldukça esnek, ince ve ucu süngerli mikrofon çıkıyor. Kulaklık için deri ve kumaş kaplı iki set yastık çıkıyor. Deri set daha sıfır oturuyor ve çok az ses dışarı sızdırıyor. Kumaş set ise yaz aylarına daha uygun ve daha uzun süre terlemeden kullanabiliyorsunuz.

Kısa 3.5 mm kablo üzerinde sadece bir tuş var, bu da telefon ya da yakındaki cihazlarla kullanmak için. Uzun kabloda ise ses ayar tekerleği ve mikrofon açma kapatma anahtarı ile yaka ya da cebe asabilmeniz için altta sabit, esnemeyen bir klips bulunuyor. Bastırılınca açılanlardan değil, doğrudan sabit bir aralığa sahip. Kısa kabloda ses ayar tekerleği bulunmaması mobil kullanım için bir eksi, öte yandan üzerindeki tuş ile müziği durdurup başlatabiliyorsunuz. İşletim sisteminden bağımsız olarak kablo kontrolleri çalışıyor.

Bütün kabloları örgülü olan kulaklık seti sadece kablolu kullanım için tasarlanmış. Kablosuz özellikleri ya da dahili bir bataryası bulunmuyor. Bu sayede daha hafif, daha basit ve daha dayanıklı olduğunu söyleyebiliriz. Sadece 3.5 mm kablo ile herhangi bir 3.5 mm portu olan cihazda tak-çalıştır olarak kullanabilirsiniz. Kutuya ek olarak bir de 3.5 mm Type-C adaptörü koymalarını beklerdim, elinizde mevcut telefonunuzla sorunsuz çalışan bir adaptör varsa elbette kullanabilirsiniz. Farklı telefonlarda bu şekilde denemeler de yaptım.

Ancak esas üst seviye özellikler ve yazılım ayarlarına, USB adaptörünü yani DAC’ı PC ya da Mac’e taktığınızda ulaşıyorsunuz.

Logitech G Hub ve Blue Voice

Bu kulaklık setinin gerçek gücünü Blue Voice teknolojisiyle mikrofon kısmında görüyoruz. Başka hiçbir kulaklık setinde bu kadar detaylı mikrofon ayarları bulmak mümkün değil. Çoğu kullanıcı için bunları anlamak da kolay değil. Ancak bunları kullanarak çok fantastik işler yapabilir, sesinizi ciddi şekilde değiştirebilirsiniz. Özellikle mikrofon kaydında insanın sesi kendine hep garip gelir ya, işte onun için kendinize de doğal gelecek, izleyicilerin ve dinleyicilerin de rahat edeceği bir tonu bulabilirsiniz. Gerçek zamanlı ses filtreleri çoğu harici mikrofondan daha çok detay içeriyor.

İnce detay ayarlarla uğraşmak istemezseniz de hazır ses profillerini kullanabilirsiniz. Bu profiller aslında ünlü yayıncıların ses profillerine uygun tasarlanmış ve temel senaryoları kapsıyorlar. Denemenizde fayda var.

Bu arada Logitech G Hub’ın bu alanda en istikrarlı çalışan, hem Windows, hem Mac altında en az sorun yaşatan yazılımlardan olduğunu da belirtelim. Arayüzü de güzel, güncelleme notlarıyla değişen noktaların bildirilmesi de yararlı. Ayrıca güncelleme sıklığı ve genel olarak Logitech oyuncu ürünlerinin yazılım teknolojisi alanında olgunluğu da yüksek.

7.1 DTS Surround’u da yine USB bağlantısı üzerinden elde ediyoruz. Bu fiziksel olarak Stereo bir kulaklık ancak DTS ile çevresel deneyim elde etmek mümkün. Bunun seviyesi salt Surround odaklı olan kulaklıklar kadar abartı değil. Şahsen tercihim Stereo modu oldu.

Kodu 981-000818 olan Pro X’teki Blue Voice özellikleri sadece Logitech G Pro ismiyle satılan, 981-000812 modelinde bulunmuyor. Kutu içerikleri de farklı. Alırken buna dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

Deneyimler

İncelemeye başlamadan önce doğal olarak önce Technopat Sosyal’de kullanıcılarımızın, ardından da genel olarak kullanıcıların ve ürünü değerlendirenlerin yorumlarına da bakmaya özen gösteriyorum. Ancak memnun kalanların ya da memnun kalmayanların denedikleri sistemler ile ilgili verdiği bilgiler genellikle eksik oluyor. Bu yüzden farklı cihazlar ile olan artı ya da eksi deneyimlerimi paylaşarak size daha iyi yardımcı olmaya çalışıyorum.

Macbook Pro 2017 ile 3.5 mm portundan aldığım ses gücünü bu kulaklık ve piyasada sesi çok güçlü denilen modeller ile karşılaştırdığımda, kulaklığın içinden sıfır mesafeden ölçümde maksimum seste 109 desibele ulaşan ölçümler yaptım. Burada bazı yorumlarda ses seviyesi düşük eleştirisi yapanların sistemlerinde sorun olabileceğini düşünüyorum. Zira daha güçlü ses veriyor denilen bazı modeller 100 desibelde kalırken, Pro X çok daha güçlü bir ses verdi.

Bu objektif ses seviyesi karşılaştırması açısından yararlı oldu. PC ile 3.5 mm ve USB üzerinden bağlantılarda da bir ses seviyesi değişimi yaşamadım. Ancak H310 ya da H110 gibi giriş seviyesi anakart kullanıcılarının 3.5 mm portlarına bağlı ses yongalarında parazit oranı daha yüksek. Benzeri şekilde eskiden alınmış piyasaya göre daha ucuz olan 1050Ti ekran kartlı laptop modellerinin de 3.5 mm ses çıkışlarında sıkça zayıflık şikayeti duyuyorum.

Bu yüzden sisteminizde ayrı bir ses kartı yoksa ya da anakartınız biraz orta, orta üst seviye değilse USB ile bağlamanızı tavsiye ederim.

USB Type-C – 3.5 mm adaptör ile Samsung Galaxy Note 10+ model telefona bağladığımda da güçlü bir ses elde ettim. Ancak kabloyu takınca bu telefon kendi ses oynatıcısından siren sesi çalarak beni karşıladı. Ardından güçlü ve normal bir ses ile Spotify ya da uygulama seslerini rahatlıkla alabildim.

Ses Yalıtımı

Kulaklığın ister deri, ister kumaş yastıklarını kullanın, dışarıdan gelen sesleri yalıtma konusunda çok iyi olmadığını söyleyebilirim. Logitech bu seti turnuva kulaklığı olarak tanıttığında kesinlikle çok iyi bir ses yalıtımı ya da ANC beklemiştim. Ancak bunlar yok, bu kulaklığı turnuvada üzerine bir kat daha yalıtım seti takarak kullanmak gerekecektir.

Turnuvalarda sporcular kulak içi kulaklık takıp, üzerine ses yalıtımı için sıkı oturan bir kulak üstü set takıyorlar. Belki ileride bu tarz bir seti de hazır olarak sattıklarını görebiliriz. Ancak şu an bu set tek başına canlı seyirci olan ortamlarda ya da gürültülü otobüs yolculuklarında tam yalıtım sağlamıyor.

Öte yandan bu çok dayanıklı bir set ve aldıktan sonra her yerde kullanılır. Kaldı ki Türkiye’deki ya da yurtdışındaki çoğu turnuva, milyon dolarlık final maçları hariç o kadar gürültülü bir ortamda oynanmıyor. Espor merkezleri ya da eski adıyla kafelerdeki turnuvalarda çoğunlukla Logitech G Pro X seviyesinden çok uzak modelleri kullandıklarını gözlemledim. Bu yüzden Logitech’in iddiası hatalı diyemem, hatta çoğu turnuva için fazlasıyla üst seviye bir set olarak kalıyor.

Evde oyun ve yayın derseniz, zevkler ve renkler haricinde çok tatmin edici oluyor. Konuşma sesi ile oyun sesleri net bir şekilde ayrıldığı gibi, mikrofon ayarlarını oturttuktan sonra hem oyundan zevk alıp, hem de güzel ses kaydedebiliyorsunuz. Ses örneklerini de sizlerle paylaşıyoruz.

Son olarak en önemli konulardan birisi de sadece bu modelde değil, herhangi bir kulaklıkla ilgili yorumlarda gördüğümüz garip ses sorunları. Herhangi bir yankı, çınlama, hıslama sesi duyarsanız Windows ses ayarlarınızdan açık ses geliştirmelerini kapamanız, ses sürücülerini güncellemeniz gerektiğini bilin. Özellikle Windows altında Surround ses geliştirmesi açıkken bir de kulaklıkta ses ayarı yaptığınızda garip hatalarla karşılaşabilirsiniz. Özellikle kısık ses konusunda ses sürücüsü sorunlarının çok yaygın olduğunu görüyoruz.

Eğer ses seviyesi düşükse Aygıt Yöneticisi – Ses, video ve oyun kontrolcüleri – Logitech G PRO X Gaming Headset kısmına gelip sağ tıklayın. Özellikler, sürücü sekmesi, sürücü güncelle dedikten sonra sürücü için bilgisayarınızdaki doğru disk harfindeki “C:\ProgramData\LGHUB\depots\” kısmını seçerek güncelleme yapın.

Karşılaştırmalar

İnternet üzerinde yorumlarda çok sık HyperX Cloud modeller ile benzetildiğini de gördük. Çok doğal, zira HyperX Cloud’u da çıktığı zaman incelemiş ve aslında ödüllü bir İsveçli kulaklık markası olan QPAD modelini temel aldıklarını belirtmiştik. İlk modeli 2014 yılında incelemiş daha sonra devam eden serilerdeki yeni modelleri de denemiştik.

O günlerden beri QPAD’in öne çıkarttığı bu tepeden alüminyum askılı çerçeve modeli, oyuncu kulaklıkları içerisinde çok sevilen bir tasarım oldu ve pek çok marka tarafından kullanıldı. Özetle bu modeli HyperX tasarımına benzeten kullanıcılar, aslında tasarımın daha da öncesine gittiğini dikkate almalılar.

Logitech G Pro X Fiyatı

İnceleme tarihinde piyasadaki fiyatı KDV dahil en ucuz 1100 TL yani vergiler ile 162 USD. Yurtdışında da 130 Dolar civarına satılıyor, bizdeki vergiler eklendiğinde aslında Türkiye fiyatının gayet iyi olduğunu söyleyebiliriz.

Türkiye’de de, yurtdışında da oyuncu kulaklığı pazarı ciddi büyüme kaydeden ve rekabetçi bir ortam. Çok seçenek var, bu yüzden kullanıcıların ne istediğini bilmesi memnun olmaları için önemli.

Bu fiyat seviyesinde daha iyi 7.1 Surround performansı sunan, ya da mikrofonu olmadan salt müzik için sürücüleri ayarlanmış alternatifler var. Ayrıca kablolu değil, kablosuz oyuncu kulaklıkları açısından da zengin bir fiyat aralığına bakıyoruz. Yine varsayılan olarak çok açık ses sahnesi isteyenler için açık stüdyo müzik kulaklıkları var.

Kendi segmentindeki rakiplere göre artılarına baktığımızda hafifliğin, sağlamlığın, kutu içeriğinin çok iyi olduğunu görüyoruz. Bu kaya gibi sağlam bir kulaklık olmuş, taşımaya ve her yerde kullanmaya uygun bir model. Yayın yaparken ya da kayıt alırken PC üzerinde kendi USB ses kartı ile birlikte kullanıldığında mikrofon ayarları üstün özellikler sunuyor. Pek çok kulaklık seti mikrofon ayarları sunsa da, Blue yazılımı sayesinde Pro X kadar ince ayar sunan bir model bulmak çok zor.

Logitech G Pro X modeli özellikle sağlamlık ve setin kendisindeki tasarımın sadeliği açısından segmentinde tamamen ayrışmayı başarıyor. Logitech’in klasik oyuncu kulaklığı tasarımının dışında bu set, kablolu oyuncu kulaklık seti olarak uzun yıllar kullanılabilecek bir model.

Artılar: Ses ve mikrofon kalitesi, ek mikrofon ayarlarının zenginliği, kutu içeriği, sağlamlık, tasarım ve malzeme kalitesi.
Eksiler: Kutudan Type-C adaptörü çıkmıyor, mobil kabloda ses ayar tekeri yok.