Anasayfa Haber AMD: “Zen 3 Mimarili İşlemciler Bu Yıl Geliyor”

AMD: “Zen 3 Mimarili İşlemciler Bu Yıl Geliyor”

Ryzen 4000G APU Test

Gecikme söylentilerini kesin bir dille reddeden AMD, Zen 3 işlemcilerin bu yıl içerisinde kullanıcılarla buluşturulacağını açıkladı.

Geçtiğimiz günlerde yeni nesil Ryzen 4000 serisi işlemcilerin gecikeceğine dair bir takım söylentiler ortaya çıkmıştı. Resmi bir açıklama yapan AMD, şirketin Zen 3 mimarili işlemcilerinin 2020 içinde piyasaya sürüleceğini doğruladı. Böylece yılın geri kalanında henüz sıcağı sıcağına tanıtılan Ryzen 3000 XT işlemciler boy gösterecek.

AMD’nin bu çağrısı, müşteri taraflı ürün yöneticileri tarafından yapıldı. Brifingde Zen 3’ün 2021 ertelendiği yönündeki spekülasyonlara kesin bir dille yanıt verildi. Bunun yanında AMD’nin Zen 3 mimarisi ile 5nm üretim sürecine geçeceğine dair söylentiler de büyük ses getirmişti.

Kırmızı ekip sonrasında yol haritasını güncelleyerek geliştirilmiş 7nm üretimine devam edileceğini doğrulamıştı. 5nm üretimine geçiş ise Zen 4 mimarisi ile birlikte gerçekleşecek. Yeni nesil Ryzen 4000 işlemciler ‘Vermeer’ kod adı ile anılacak. AMD, CPU’ların çıkışı ile ilgili tam bir tarih belirtmese de beklentiler Eylül ayı üzerinde yoğunlaşıyor. Son olarak Zen 3 mimarisinin EPYC Milan sunucu işlemcilerinde de kullanılacağını belirtelim.

İlginizi çekebilir: Huawei, Ryzen 3000 İşlemcili MateBook 13 AMD Edition’ı Duyurdu