Anasayfa Haber TSMC, iPhone 12 İçin 5nm A14 Bionic Çip Üretimine Başlıyor

TSMC, iPhone 12 İçin 5nm A14 Bionic Çip Üretimine Başlıyor

TSMC iPhone 12 A14 Bionic çip

Güvenilir kaynaklarca paylaşılan bilgilere göre TSMC, iPhone 12 işlemcilerinin seri üretimine önümüzdeki ay başlıyor.

2016 yılından bu yana Apple’ın A serisi yongalarını tedarik eden TSMC şimdi de iPhone 12 serisine güç verecek olan A14 Bionic işlemcilerinin seri üretimine hazırlanıyor. Digitimes tarafınca elde edilen bilgiler doğrultusunda Tayvanlı çip üreticisinin, önümüzdeki aydan itibaren 5nm A14 Bionic işlemcisinin üretimine başlayacağını görmekteyiz.

Bildiğiniz üzere halihazırda satışta olan iPhone SE 2020 ve iPhone 11 serisi A13 Bionic işlemcisinden güç alıyor. 7nm üretim teknolojisiyle geliştirilen bu işlemci hem hızıyla hem de güç verimliliğiyle ön plana çıkmayı başarıyor. Şimdi de kullanıcıların karşısına 5nm A14 Bionic işlemcisiyle çıkmaya hazırlanan Apple, yeni nesil iPhone modelleriyle sektöre damgasını vurmayı da hedefliyor. A13 işlemcisine kıyasla daha güçlü olacak olan A14’ün aynı zamanda enerji tasarrufu konusunda da ciddi iyileştirmelere ev sahipliği yapacağı da belirtiliyor.

Hatırlarsanız, geçtiğimiz Mart ayında yapılan sızıntıyla beraber Apple A14 çipi Geekbench 4 platformu üzerinde test edildiği ortaya çıkmıştı. Bu testler sonucundaysa yeni nesil işlemcisinin 3.1 GHz hız ile beraber geleceği de gözler önüne serilmişti. A13 çipine kıyasla 400 MHz daha hızlı olacağı belirtilen A14’ün aynı zamanda yayınlanan raporlarda 3 GHz hızını aşan ilk ARM tabanlı mobil işlemcisi olacağına da özellikle dikkat çekilmişti.

İlginizi Çekebilir: Apple, Yeniden AirPower Üzerinde Çalışıyor Olabilir