Anasayfa Haber Intel 11. Nesil İşlemci ve Xe GPU’lu İlk Laptop: Acer Swift 5

Intel 11. Nesil İşlemci ve Xe GPU’lu İlk Laptop: Acer Swift 5

Acer Swift 5

Acer, yeni işlemcilerin adından bahsetmemiş olsa da Swift 5 dizüstü bilgisayarlarda yeni nesil Willow Cove çekirdeklerini ve Xe GPU mimarisini göreceğiz.

Acer, Swift 5 serisini Intel’in Tiger Lake işlemcileri ve entegre Xe grafikleriyle birlikte yeniliyor. Yeni dizüstü bilgisayarlar Ekim ayından itibaren 999 dolarlık fiyatıyla raflarda yerini alacak.

Şirket duyurusunda Tiger Lake adını kullanmadı. Ancak Acer, “Intel’in Xe mimarisine dayanan güçlü entegre grafiklere sahip yeni Intel işlemciler” sözleriyle Tiger Lake ailesine atıfta bulundu.

Acer Swift 5

Tiger Lake ailesi henüz tanıtılmadığından dolayı işlemci modellerini henüz bilmiyoruz. Şu ana dek varlığından haberdar olduğumuz modeller ise Core i3-1135G7, Core i5-1155G7, Core i7-1165G7 ve Core i7-11857 CPU’lar oldu.

Xe grafik mimarili işlemcilerin başarılı performans seviyesini geçmiş haberlerde görmüştük. Bu sebeple GeForce MX350 harici ekran kartları bir opsiyon olarak sunuluyor.

Acer Swift 5

Swift 5 modellerinde 16 GB’a kadar LPDDR4X-4266 bellek ve 1 TB’a kadar PCIe SSD depolama seçenekleri sunulacak. Öte yandan 1080p çözünürlüklü 14 inç ekran, ince çerçeveleriyle birlikte %90 ekran/gövde oranına sahip olacak. Son olarak dokunmatik ekranın Antimikrobiyal Corning Gorilla Glass ile kaplı olduğunu belirtelim.

Şasi metal malzemeden yapılırken 15.24 mm kalınlığında olacak. Hızlı şarj edilebilen pil, 30 dakikalık şarjla dört saate kadar kullanım sağlayabilecek.

Acer Swift 5

Ultra düşük güç ve zarif tasarımlı modellerde Thunderbolt, USB Type-C ve USB 3.2 Gen 2 bağlantı noktası bulunuyor. Ayrıca Windows Hello ile giriş yapmak için kullanılan parmak izi okuyucu da güvenlik açısından önemli.

Bu resmi olarak gördüğümüz ilk Tiger Lake dizüstü bilgisayar oldu. Bu nedenle sonbahardaki ürün testlerini dört gözle bekliyoruz.