Anasayfa Haber Microsoft Defender ATP’den Android ve Linux Koruması

Microsoft Defender ATP’den Android ve Linux Koruması

Microsoft Defender ATP Android Linux

Linux ve Android platformları Microsoft Defender ATP korumasına kavuşuyor.

Microsoft, birçok kullanıcı için yeterli olacak güvenlik araçlarını Microsoft Defender adı altında yayınlıyor. Şirket şimdi de Gelişmiş Tehdit Koruması (ATP) sistemini iki yeni işletim sistemine daha getiriyor. Bu da sistemin evrensel hale gelmesi için bir adım niteliği taşıyor.

Bu işletim sistemlerinden birisi zararlı yazılım ve olta saldırılarının çoğu kez hedefi olan Android. Google güvenlik sisteminin otomatikleştirilmiş kontrolleri ve makine öğrenimine rağmen bazı uygulamalar ve internet sayfaları yine de bunları atlatmayı başarıyor. Microsoft Defender ATP ile platformda güvenliğin artırılması hedefleniyor. Anti-zararlı yazılım uygulaması, cihazın zararlı yazılımlara karşı taranmasını ve olta denemelerinin tespitini gerçekleştirecek. Hatta Defender hassas verilere erişimin engellenmesi için bazı uygulamalara erişimi durduracak. Örneğin zararlı uygulamanın yüklendiği veya telefonun ele geçirildiği tespit edilirse Outlook’a erişilemeyecek.

Microsoft ayrıca, Linux için Defender ATP’nin genel kullanıma sunulduğunu açıkladı. Linux kötü amaçlı yazılım ve hack’lerden tamamen etkilenmiyor ancak Microsoft, Linux’un Windows üzerinde çalışmasına izin verdiğinden, bu tür denemelerine karşı WSL arka kapısından gelinemeyeceğinden emin olmak istiyor.

Android için Defender ATP henüz Microsoft 365 aboneleri için ön izleme aşamasında. Linux için Defender ATP ise belirttiğimiz gibi herkes için hazır. Öte yandan, sunucular için Defender ATP kullanmak isteyenlerin lisans sahibi olması gerekiyor. Son kullanıcıların ise biraz daha beklemesi gerekecek gibi gözüküyor.

İlginizi çekebilir: Windows Defender’in İsmi Kalıcı Olarak Değişiyor