A12Z Bionic ve macOS Big Sur İçin Patent Başvurusu

Apple, A12Z Bionic ve macOS Big Sur İçin Patent Başvurusu Yaptı

In Haber, İş by Fatih IşıkLeave a Comment

Apple, donanım ve yazılım tarafında köklü değişiklikler yaparak Intel ile yollarını ayırdı. Bunun başlangıcı ise A12Z Bionic SoC ve Big Sur ile yapılacak.

Yakın bir zaman önce düzenlenen WWDC 2020 etkinliği, Apple için dönüm noktası olarak nitelendirebileceğimiz değişikliklere sahne olmuştu. Teknoloji devi, Mac’lerinde Intel x86 işlemcilerden uzaklaşarak kendi ARM tabanlı işlemcilerine geçmeyi seçti. Bunu ise macOS Big Sur işletim sistemi takip etti.

Apple, WWDC 2020’nin ilk gününde Amerika Birleşik Devletleri Patent ve Ticari Marka Ofisi’ne iki ticari marka başvurusunda bulundu. Bu ticari marka uygulamalarından ilki, iPad Pro 2020’de kullanılan A12Z Bionic SoC (System on Chip) içindi. Bu yonga, ‘geliştirici geçiş kitleri’ olarak seçilecek olan ve yakında çıkacak Mac Mini’de de kullanılacak.

A12Z Bionic, WWDC 2020 etkinliği sırasında macOS Big Sur çalıştırarak gösterildi. ARM tabanlı işlemcide üçüncü parti uygulamalar ve oyunlar için x86 emülasyonu da dahil olmak üzere işletim sistemi sorunsuz çalıştırıldı.

A12Z Bionic ve macOS Big Sur İçin Patent Başvurusu

İkinci ticari marka başvurusu, Apple’ın Mac için popüler masaüstü işletim sisteminin 11. sürümü olan ‘macOS Big Sur’ için yapıldı. Patently Apple’a göre şirket, 13 Ocak 2020’de Liechtenstein’da bu ticari markalamayı gizlice dosyalamıştı. Big Sur, son yirmi yıl içinde en büyük güncellemeleri alan işletim sistemi oldu. Bu güncelleme yepyeni bir tasarıma, geliştirilmiş ve daha hızlı hale gelen Safari tarayıcısına, kontrol merkezine, yeni mesajlar uygulamasına, widget’lara ve çok daha fazlasına sahip.

Her iki ticari marka başvurusu da ‘Uluslararası Sınıflar 09’ altında dosyalandı. A12Z ‘bilgisayar donanımı, entegre devreler ve bilgisayar çipleri’ kategorisine girerken, macOS Big Sur “İndirilebilir bilgisayar işletim sistemi yazılımı” kategorisi altında işlem gördü.

Apple, gelecekteki ürünler için yaşanacak sızıntılardan uzak kalmak için ticari faaliyetlerini olabildiğince gizlilik içinde yürütüyor. Ancak bu her zaman başarılı olmazken patent başvuruları ve sızıntılar anında internet ortamına düşebiliyor. Nitekim şirketin ARM mimarisine geçiş yapacağı aylar öncesinden gündeme gelmeye başlamıştı.

İlginizi çekebilir: macOS Big Sur Beta Yükleme Rehberi