Windows File Recovery, Silinen Verileri Kurtarmak İçin Hazır

In Haber by İlker ŞekercioğluLeave a Comment

Microsoft, sürpriz şekilde sunduğu Windows File Recovery ile dosyalarınızı kurtarmanızı sağlıyor.

Microsoft tarafından bir dosya kurtarma uygulaması yayınlandı. Önemli bir dosyayı kazara sildiyseniz veya sürücünüzde, hafıza kartınızda ya da flaş sürücünüzde bozulmuş veriler varsa oldukça işinize yarayacak olan Windows File Recovery adlı uygulama, Microsoft Store üzerinden indirilebilen bir komut istemi aracı.

Çeşitli dosya türlerini (fotoğraflar, belgeler, videolar vs.) ve farklı dosya sistemlerini (NTFS, FAT, exFAT ve ReFS) destekleyen kapsamlı kurtarma seçenekleri sunan araç, komut istemi deneyimi nedeniyle daha çok güçlü kullanıcılara ve sistem yöneticilerine yönelik.

Windows File Recovery

Dosyaları kurtarmak içinse kullanabileceğiniz modlar Varsayılan, Segment ve İmza olarak sıralanıyor. Microsoft, aradığınız dosya yakın zamanda silinmişse, NTFS dosya sistemi için Varsayılan modun (Windows PC’nizdeki HDD / SSD, harici sabit sürücüler, >4 GB flaş sürücüler) kullanılmasını öneriyor. Dosya bir süre önce silinmişse veya bir diski biçimlendirdikten veya bozuk bir diskte aracı çalıştırıyorsanız, önce Segment modunu, ardından Signature modunu denemeniz tavsiye ediliyor. Ek olarak FAT, exFAT ve ReFS dosya sisteminde (SD kartlar ve < 4GB fllaş sürücüler) desteklenen dosya türleri için Signature modunu kullanmanız öneriliyor.

Windows 10 sürüm 19041 ve üstüne ihtiyaç duyan Windows File Recovery için Microsoft Store’u ziyaret etmeniz yeterli. Bu arada uygulamanın bulut depolama ve ağ dosya paylaşımları için destek sunmadığını da not olarak düşelim.

İlginizi çekebilir: Microsoft Defender ATP’den Android ve Linux Koruması