Anasayfa Mobil Xiaomi Redmi Note 9 Pro İncelemesi

Xiaomi Redmi Note 9 Pro İncelemesi

Xiaomi Redmi Note 9 Pro İncelemesi

Xiaomi’nin dört kameralı akıllı telefonu Redmi Note 9 Pro modelini inceliyoruz ve önceki model Note 8 Pro ile karşılaştırıyoruz.

Xiaomi’nin son dönemde en çok tutan telefonlarından biri olan Note serisi, yenilenmiş haliyle karşımızda. Note 8 Pro’nun tam bir fiyat performans canavarı olduğu akıllı telefon sektöründe, doğal olarak Note 9 Pro için beklentiler büyük. Redmi Note 9 Pro önceki model ile karşılaştırıldığında çok daha şık ve kaliteli görünüyor. Ama bizim öncelikli işimiz elbette kameralar.

 

Redmi Note 9 Pro Kamera Özellikleri

4’lü kamera sistemi cihazın arka yüzünün üst kısmında konumlandırılmış. Burada 64 MP’lik ana kamera, 8 MP ultra geniş açılı kamera, 2 MP derinlik algılayabilen yardımcı kamera ve 5 MP’lik makro kamera yer alıyor. Note 8 Pro ile Note 9 Pro’yu karşılaştırdığımızda ilk dikkatimizi çeken şey renkler oldu. İki telefonun ana kameraları ile yaptığımız çekimlerde, renk açısından Note 9 Pro çok daha iyi bir iş çıkartıyor.

Özellikle HDR tarafında da belli iyileştirmeler yapılmış ama Note 9 Pro halen bu konuda birçok rakibinin gerisinde kalıyor.

Ana sensörün 64 MP çözünürlüğe sahip olması sayesinde otomatik modda çektiğiniz fotoğraflarda elde ettiğiniz sonuçlar 12 MP oluyor. Böylece fotoğraflarda oluşabilecek gürültüler engellenebiliyor ve çok daha iyi görünen bir fotoğraf elde edebiliyorsunuz.

Söz konusu Ultra Geniş Açı ve Portre Modu olduğunda durum değişmiyor. Redmi Note 9 Pro önceki modele nazaran çok daha iyi sonuçlar veriyor. Ama burada kıstasınız diğer kamerasıyla ön plana çıkan fiyat performans telefonlarıysa, Redmi Note 9 Pro bu nokta da gözünüze yetersiz gelebilir. Elbette çekim yapabildiğimiz bir diğer kamera 5 MP makro kamerası. Eğer elinizi titretmezseniz netlik konusunda sorun yaşamıyorsunuz ama çekim yaparken aşırı dikkatli olmanız şart.

Aslında bakarsanız orta segment cihazların çoğu gün ışığında ve iyi aydınlatılmış iç mekanlarda çok iyi sonuçlar alıyor. Bu telefonları diğerlerinden ayıran en önemli şeyse elbette gece modu. Ne yazık ki Redmi Note 9 Pro tıpkı Note 8 Pro gibi söz konusu gece modu olduğunda çok başarılı işler sunamıyor.

Diğer taraftan güzel bir kamera özelliği ise 4K 40 FPS kayıt almaya imkan sağlanması. Bu sayede yüksek çözünürlüklü videolar çekebilirsiniz. Eğer EIS’ten yararlanmak istiyorsanız da bu kez 1080p çekim modunu tercih etmeniz gerekiyor. Üstelik 1080p’de 30/60 ve 120 FPS çekim yapabiliyorsunuz.

Ön kamera 16 MP ve 1080p video kaydı yapabiliyor. HDR özellikleri ana kameraya oranla biraz kısılmış olsa da, portre modunda hiç fena değil.

Performans

Redmi Note 9 Pro kutudan Android 10 ve MIUI 11 ile çıkıyor. İşletim sistemi ve arayüz tanıdık ama bu kez önemli bir fark var. Redmi Note 9 Pro ile beraber Xiaomi bir kez daha Snapdragon tarafından üretilen çipsetleri kullanıyor.

Note 8 Pro’nun çok beğenilen performansının kalbi MediaTek çipsetinde yatıyordu. Onu alanında ve kendi segmentinde en hızlı telefonlardan biri yapan bu özelliği çıkardığınızda bakalım sonuçlar nasıl oluyor?

  • Geekbench 5 Tekli Çekirdek: 568
  • Geekbench 5 Çoklu Çekirdek: 1781
  • PC Mark Work 2.0: 10.272
  • AnTuTu: 272.771
  • 3D Mark: 2.504

Tasarım ve Ekran

Tasarım tarafında en büyük değişiklikler ön kamera bölümü ve arka yüzde görülüyor. Arka panel Gorilla Glass 5 ile korunuyor ve Aurora tasarım anlayışıyla beraber son derece şık görünüyor. Kesinlikle bir önceki modelden daha şık ve daha güzel görünen bir telefon.

Diğer taraftan parmak izi okuyucu telefonun sağ tarafına kaydırılmış ve kilit tuşu ile birleştirilmiş. Uzun yıllar boyu Sony Xperia’larda gördüğümüz bu anlayışın artık daha fazla telefonda olması son derece güzel bir gelişme.

Diğer taraftan Note 8 Pro’ya göre çok fazla değişen bir şey yok. 3.5 mm jak girişi, mono hoparlör, Tip-C bağlantı noktası ve kızıl ötesi sensörü olduğu yerde duruyor.

Ekran tarafına geçtiğimizde ise damla çentik gitmiş ve ilk kez Samsung’un Note 10 serisinde gördüğümüz punch-hole kamera deliği gelmiş. Bu tasarımda gördüğümüz telefonların sayısı da gün geçtikçe artıyor.

Ekran 6.67 inç kasanın yüzde 84.5’ini kaplıyor. Yine IPS LCD panel kullanılıyor ve bu panelin çözünürlüğü 1080 x 2400 olarak geçiyor. Yine ön tarafta arka panelde olduğu gibi Gorilla Glass 5 kullanılıyor. Ekran son derece güzel görünüyor olsa da önceki modele göre çok ciddi farklar göremedim. Eğer bu yönde bir farklılık bekliyorsanız Note 9 Pro aradığınız model değil.

Pil Performansı

Gelgelelim önemli noktalardan biri olan batarya performansına. MediaTek Note 8 Pro’da son derece iyi bir performans sunuyor olsa da, işin önemli bir eksi yönü vardı. Telefonun bataryası her ne kadar geniş olsa da özellikle oyun oynarken ve performans gerektiren işlerde ciddi bir güce ihtiyaç duyuluyordu. 8 nm Snapdragon 720G çipseti bu yönden çok daha iyi bir model. Üstelik batarya kapasitesi de 5020 mAh seviyesine çekildiği için telefonun pil ömrü ciddi oranda rekabetçi seviyeye çekilmiş. Kolaylıkla bir günü çıkarıyor ve kullanım alışkanlıklarınıza bağlı olarak sonraki gün öğleye doğru şarja takma ihtiyacı duyuyorsunuz.

Redmi Note 9 Pro tasarım, verimlilik ve bazı kamera özellikleri baz alındığında Note 8 Pro’nun üzerine koymayı başarıyor. Ama artık kendi segmentinin en performanslı telefonu değil. Satın alırken bunu da düşünmeniz şart.

Tamriel'in bağrından kopup gelen Emin, sıkı bir TES ve Dark Souls hayranıdır, tam bir oyun delisidir. Çok uzun zamandır oyun oynuyor, tam çözüm çekip, inceleme yazıyor.