Anasayfa Haber Yeni Nesil Konsollar İle Birlikte Oyun Fiyatları Artabilir

Yeni Nesil Konsollar İle Birlikte Oyun Fiyatları Artabilir

yeni nesil ile birlikte oyun fiyatları

IDG Consulting tarafınca paylaşılan son raporlara göre yeni nesil oyun konsolları ile beraber oyun fiyatları 10 dolar artarak 69.99 dolar seviyesine çıkabilir.

Yeni nesil oyun konsolları ile birlikte oyun fiyatlarının artacağını konuştuğumuz şu günlerde, IDG Consulting tarafınca oyun fiyatları ile ilgili oldukça önemli rapor yayınlandı. Yeni nesil konsollarla beraber özellikle AAA oyun yapımcılarının oyun fiyatlarını 60 dolardan 70 dolar seviyesine çıkarmayı planladığını belirten araştırma şirketi, aynı zamanda yayınlamış olduğu raporda geliştirme maliyetlerin yüzde 300 arttığına da dikkat çekti.

Bildiğiniz gibi geçtiğimiz gün 2K, NBA 2K21 oyunun PS4 ve Xbox One için 60 dolardan, PS5 ve Xbox Series X için de 70 dolardan satışa sunulacağını açıklamıştı. Bu fiyatların açıklanmasının ardından ise sektörün önde gelen araştırma şirketlerinde biri olan IDG Consulting, oyun fiyatlarının geleceği ile ilgili bir takım değerlendirmelerde bulundu.

Bu kısımda AAA olarak adlandırılan üst kalite oyunların fiyatının PS3 ve Xbox 360’ın piyasaya sürülmesinin ardından 50 dolardan 59.99 dolara yükseldiğini ifade eden araştırma şirketi, ayrıca bu fiyatların 2005 yılından bu yana sabit kaldığını da belirtti

oyun fiyatları
NBA 2K21 PS5 ve Xbox Series X fiyatı

Fakat bu süreçte artan maliyetler ve enflasyon yüzünden oyun geliştirme maliyetlerinin yüzde 200 ila yüzde 300 arasında arttığına dikkat çeken IDG, bu durumum yeni nesil konsollarla beraber değişeceğinin de altını özellikle çizdi.

AAA Oyun Fiyatları 15 Yıldır Aynı Seviyede

IDG yayınlamış olduğu raporda son 15 yılda Netflix başta olmak üzere birçok dijital hizmetin abonelik ücretlerinin ciddi anlamda arttığına da dikkat çekti. Ancak bu fiyat artışına rağmen son 15 yılda oyun fiyatlarının sadece yüzde 17 oranında artığını vurgulayan araştırma şirketi, bu fiyat artışın geliştirme maliyetlerinin artışına oranla oldukça makul bir seviyede olduğunu da söyledi.

Bunun yanı sıra 2K başta olmak üzere birçok AAA oyun geliştiricilerinin bu nedenlerden dolayı oyun fiyatları üzerinde bir miktar artış yapacağını da belirten IDG, yeni nesil konsollarla beraber 59.99 dolarlık AAA oyun fiyatının 69.99 dolara yükselebileceğini de ifade etti.

IDG’nin bu araştırmasının sadece ABD pazarı için geçerli olduğunu da belirtelim. Bildiğiniz gibi ülkemizde yüksek dolar kurundan dolayı birçok AAA yapım ne yazık ki 400 TL ile 500 TL arasında bir fiyat etiketiyle satışa sunuluyor. IDG’nin raporunu göz önünde bulunduracak olursak, olası bir zam sonrası ülkemizde satışa sunulan birçok AAA yapımın fiyatının yaklaşık olarak 100 TL kadar artacağını görmekteyiz. Bu da ilerleyen zamanlarda 600 ila 700 TL arasında satılan oyunlarla karşı karşıya kalabileceğimiz anlamına geliyor.

İlginizi çekebilir: Steam Yaz İndirimlerinden Alabileceğiniz Uygun Fiyatlı 102 Oyun

Teknoloji dünyasının bağrında gencecik bir yazar olan Deniz, teknolojiye olan merakını okurlara aktarmaktan büyük bir zevk duyuyor.