Anasayfa Haber 2019’da Dünya Genelinde Rekor Miktarda Elektronik Atık Üretildi

2019’da Dünya Genelinde Rekor Miktarda Elektronik Atık Üretildi

Elektronik Atık

Elektronik atık rakamları dünya genelinde her geçtiğimiz yıl daha kötü bir hal alıyor.

Elektronik atıklar atılan, geri dönüştürülmeyen ve kullanılmayan tüm elektrikli ve elektronik cihazlar için genel anlamda kullanılan bir terim. GESP’e göre 2019’daki e-atıkların sadece yüzde 17.4’ü resmi olarak belgelendi ve geri dönüştürüldü. Eski elektroniklerden çıkarılabilen bakır, altın ve demir gibi yüksek değerli metaller göz önüne alındığında, tahminen 57 milyar dolarlık materyal tabiri caizse çöpe gitti.

Küresel E-atık İstatistik Ortaklığı (GESP), yeni bir rapor yayınladı. Bu rapora göre 2019’da 24.3 milyon ton (değeri 118 milyar £’dan fazla) elektronik atık üretildi. Bu değer kişi başına 7.3 kg gibi bir değere tekabül ediyor. Kampanyaların geri dönüşüm ve yeniden kullanım çabalarına rağmen, bu sonuç son beş yılda yüzde 21’lik bir artışı temsil ediyor.

Elektronik Atık

Rapora göre Asya, 11.3 milyon ton e-atık üreten en büyük kıtaydı. Bunu 5.9 milyon ton ile Amerika ve 5.4 milyon ile Avrupa takip etti. Öte yandan bu konunun zamanla daha kötüye gitmesi bekleniyor. 2030’a kadar daha yüksek tüketim oranları, daha kısa ürün yaşam döngüleri ve sınırlı onarım seçenekleri sayesinde 74 milyon metrik tona ulaşacağı tahmin ediliyor.

İlginizi çekebilir: Amazon’dan Yenilenebilir Enerji Projesine Yatırım

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve insanlara yardımcı olmaktan mutluluk duyuyor.