Anasayfa Haber Disney’den Etkileyici Yüz Değiştirme Teknolojisi

Disney’den Etkileyici Yüz Değiştirme Teknolojisi

Disney deepfake

Disney, Sinirsel Yüz Değiştirme teknolojisi ile Deepfake alanında çıtayı en yükseğe çıkarıyor.

Deepfake’i genel tabirle derin öğrenme algoritmaları kullanarak bir kişinin yüzünü başka birinin yüzüyle değiştirme tekniği olarak özetleyebiliriz. Yakın bir zaman önce mobil Deepfake uygulamasını kullanarak eğlenceli bir içerik hazırlamıştık. Ancak görünen o ki Disney, bu teknik üzerinde oldukça sıkı çalışıyor ve işleri bir hayli ilerletmiş.

Disney deepfake

Disney araştırmacıları, “Görsel Efektler için Yüksek Çözünürlüklü Sinirsel Yüz Değişimi” başlıklı bir makale yayınladı ve oyuncuların yüzlerini değiştirmek için geliştirdiği teknolojileri sergiledi. Sonuçlar ise gerçekten şaşırtıcı derecede gerçekçi. Disney Research Studios’un makine öğrenme algoritmaları, değiştirilen yüzlerin kusursuz görünmesini sağlayan sabitleme teknikleri ve ışıklandırma hileleri kullanıyor.

Disney deepfake

Dahası, araştırmacılar geçmişte gördüğümüz Deepfake araçlarına göre daha yüksek çözünürlüklerde çalışmaya odaklanıyorlar. Disney, DeepFakes ve DeepFakeLabs gibi diğer tekniklerin 256×256 piksel görüntü ürettiğini iddia ediyor. Kendi algoritmaları ise daha az sapma ve daha iyi aydınlatma ile birlikte 1024×1024 yeteneğine sahip. Daha yüksek çözünürlükler ayrıca bu tekniğin filmlerde daha etkili kullanımına olanak tanıyor.

Tahmin edebileceğiniz gibi bu teknolojiyi kötüye kullananlar da var. Başkanlık seçimlerinin yaklaşmasıyla birlikte Facebook platformunda Deepfake yasaklandı. Twitter ise sahtecilikle mücadele için araştırmalarını sürdürüyor. Bununla birlikte Disney veya diğer geliştiricilerin tekniklerinin yanlış yönde kullanımıyla ilgili endişeler her zaman olmaya devam edecek.


İlginizi çekebilir: Yerli EBT Tarama İstasyonu: EBT-Scan