İşaret Dili Çeviren Eldiven

Gerçek Zamanlı İşaret Dili Çeviren Eldiven Geliştirildi

In Haber, Teknoloji by İlker ŞekercioğluLeave a Comment

İşaret dili çeviren eldiven, tercüme konusunda büyük kolaylık sağlayacak nitelikte.

Kaliforniya Üniversitesi (UCLA) biyomühendisleri tarafından geliştirilen bir eldiven, akıllı telefon uygulaması kullanarak Amerikan İşaret Dili’ni gerçek zamanlı olarak İngilizce diline çevrilmesini sağlıyor. Gerçek zamanlı olarak işaret dili çeviren eldiven ile işaret dilini kullanan kişilerin, tercüme edecek bir kişiye ihtiyaç duymadan işaret dilini anlamayan kişilerle doğrudan iletişim kurmasını kolaylaştırabilecek.

Araştırmacılar ayrıca, eldivenin daha fazla insanın işaret dilini öğrenmesine yardımcı olabileceğine inanıyor. Sistem, beş parmağın her birinin uzunluğunu çalıştıran ince, gerilebilir sensörlere sahip bir çift eldivenden oluşuyor. Sensörler elektrik ileten iplikten yapılırken işaret dilinde tek tek harfler, sayılar, kelimeler ve ifadeler anlamına gelen el hareketlerini ve parmak yerleşimlerini anlıyor. Cihaz, parmak hareketlerini bileğe takılan 1 dolar büyüklüğünde bir devre kartına gönderilen elektrik sinyallerine dönüştürüyor. Kart ise sinyalleri kablosuz olarak 1 saniyede yaklaşık bir kelime hızında konuşulan kelimelere çeviren bir akıllı telefona iletiyor. Ek olarak, eldivenleri test edenlerin yüzlerine sensörler yerleştirmiş ve Amerikan İşaret Dili’nin bir parçası olan yüz ifadelerini yakalamak için kaşların arasına ve ağızların tek tarafına sensörler konmuş.

İşaret dilini tercüme etmek için önceki giyilebilir sistemlerin hantal ve ağır oldukları ya da giyilmeleri rahatsız olduğu için pek kullanışlı olmadıkları paylaşılıyor. Yeni sistem ise hafif ve uzun süre dayanan ucuz malzemelerden yapılmış. Elektronik sensörlerin esnek ve ekonomik olduğuna dikkat çekiliyor.

Sistemin Amerikan İşaret Dili kullanan 4 işitme engelli insanla yapılan testte iyi performans gösterdiğini belirtiliyor. Katılımcılardan her birinin 15 kez el hareketi yaptığı ve özel makine öğrenme algoritmasının hareketleri harflere, sayılara ve kelimelere dönüştürdüğü bilgiler arasında. Sistem alfabenin her harfini ve sıfırdan dokuza kadar rakamlar dahil 660 işaretini tanıyabiliyor. Daha kapsamlı bir kelime dağarcığını ve daha hızlı çeviri süresini desteklemek içinse ticari bir modelin geliştirilmesi gerektiğine dikkat çekiliyor.

Umarız ki bu sistem Türkçe de dahil diğer dillere uygulanabilir.


İlginizi çekebilir: Microsoft ve Bridgestone Lastik Hasarı İzleme Sistemi Geliştirdi