Anasayfa Haber PlayStation 4 Firmware 7.02 Sürümünde Açık Keşfedildi

PlayStation 4 Firmware 7.02 Sürümünde Açık Keşfedildi

PlayStation 4’ün Aralık 2019’da çıkan 7.02 sürüm Firmware’inde bulunan açık, korsan oyunların önünü açabilir.

theflow0 mahlaslı Bilgi Güvenliği Mühendisi, Andy Nguyen Twitter üzerinden PlayStation 4’e ait yeni bir açık paylaştı. Konsolda kullanıcının istediği kodu çalıştırmasını sağlayan ve işletim sisteminin çekirdeğinde yer alan bu açık, 7.02 ve altındaki bütün Firmware sürümlerinde mevcut.

Hackerone sitesinde açığı detaylandıran Andy, PlayStation 4’ün işletim sisteminin üstüne temellendirildiği FreeBSD 9 ve FreeBSD 12’de başarıya ulaştığını belirtiyor. Öte yandan saldırının PS4’te kullanılabilmesi için ek bir Webkit açığı gerekiyor ki o da şu anda Firmware 6.72 üstünde bulunabilmiş değil. Yine de 7.02 sürümünde bir Webkit açığı tespit edilip bunun işletim sistemindeki çekirdek açığı ile bir araya getirilerek korsan oyunların önünü açması an meselesi.

Peki Webkit açığı bulunduğunda sistem nasıl çalışacak? Cevap basit: 5.05 sürümünde olduğu gibi muhtemelen PS4 tarayıcısı ile açığı kullanan bir web sitesine girmek yeterli olacak. Tabii ki cihazınızın Firmware sürümü 7.02 üstünde olmamalı. Sonrasında ise normal şartlarda Sony’nin izin vermediği kodları konsolda çalıştırabilecek ve belki de cihaza Linux kurabileckesiniz.

Son olarak açığı aylar öncesinden Sony’e bildiren Andy’nin, firmadan 10.000 dolar para ödülü almayı başardığını da ekleyelim. Geçtiğimiz hafta çıkan 7.50 sürümüyle birlikte açığın kapatılması sonrasında saldırının bütün detayları bugün halka açıldı.