Anasayfa Haber Facebook 2019’da Yüzde 86 Oranında Yenilenebilir Enerji Kullandı

Facebook 2019’da Yüzde 86 Oranında Yenilenebilir Enerji Kullandı

Facebook Yenilenebilir Enerji

Facebook yenilenebilir enerji konusuna verdiği önemi ilk sürdürülebilirlik raporu ile gözler önüne serdi.

2018 yılında Facebook, 2021 sonuna kadar operasyonlarında yüzde 100 oranında yenilebilir enerji kullanma hedefleri olduğunu açıklamıştı. Görünen o ki şirket bu tarihine kadar hedefine ulaşmış olacak. Facebook bugüne kadar yayımladığı ilk sürdürülebilirlik raporu ile 2019 yılında yüzde 86 oranında yenilenebilir enerji kullandıklarını paylaştı. Bu da 2015 ile kıyaslandığında yüzde 35 artış olduğunu gösteriyor.

Facebook’un şu anda aktif durumda 1.3 gigawatt gücünde rüzgar ve güneş projeleri bulunuyor. Buna Teksas’taki devasa güneş çiftliği de dahil. Şirket geçtiğimiz yıl operasyonel sera gazı emisyonlarını 2017 seviyelerine kıyasla yüzde 59 oranında azalttı ve 100.000 metrik tondan fazla karbon emisyonunu dengeledi. Bu da 22.000 otomobilin trafikten çıkarılmasına eşdeğer.

Facebook Menlo Park yönetim merkezinin yüzde 100 oranında yenilenebilir enerji ile desteklendiğinin altını çiziyor. Ek olarak, geri dönüşüm ve kompostlama yoluyla atıklarının yüzde 90’ını çöp alanlarından da uzaklaştırıyor. Hatta Facebook’un ABD veri merkezi binalarından dördü LEED Gold sertifikası aldı ve İsveç’teki bir bina mümkün olan en yüksek derecelendirme olan LEED Platinum sertifikası aldı.

Şirket su kullanımı tarafını da geliştirmeye çalışıyor. 2019 yılında 3 milyar galonun üzerinde su tasarrufu sağlandığı ve Oregon ile New Mexico’daki havza restorasyon projelerine yatırım yapıldığı belirtiliyor. New Mexico’daki bir veri merkezindeki pilot proje ile soğutma için kullanılan suyun da yaklaşık yüzde 40 oranında azaltıldığına dikkat çekiliyor. Bu yıl, Facebook bu teknolojiyi diğer veri merkezlerine de genişletmeyi planlıyor. Ayrıca su projelerinin yılda yaklaşık 206.000 metreküp suyu geri kazandırması bekleniyor.

İlginizi çekebilir: Amazon’dan Yenilenebilir Enerji Projesine Yatırım