Anasayfa Haber Foxconn, Apple İçin Hindistan’a 1 Milyar Dolar Yatırım Yapacak

Foxconn, Apple İçin Hindistan’a 1 Milyar Dolar Yatırım Yapacak

Foxconn Apple

Foxconn, Hindistan’daki tesisini genişleterek hem kendisine hem Apple’a önemli bir katkı sağlayacak.

Foxconn tarafından Apple için Hindistan’daki üretim biriminin genişletilmesi amacıyla 1 milyar dolar yatırım yapılacağı ileri sürüldü. Reuters, Tayvanlı üreticinin Apple için iPhone montajını bu birimde gerçekleştirmeyi planladığı paylaşılıyor. Şirketin ayrıca, Andhra Pradesh’te Xiaomi için akıllı telefon ürettiği başka bir birim bulunduğunu da not olarak düşelim.

Bu önemli hamle, Apple’ın iPhone üretimini Çin’den uzaklaştırarak aksaklıklardan etkilenmemesine katkı sağlama amacı taşıyor. Malum, ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşı devam ediyor. Covid-19 salgını da bu savaşa adeta tuz biber ekmişti.

Mevcut durumda, iPhone XR güney Hindistan’daki bu tesiste üretiliyor. Planlanan yatırımın 3 yıl boyunca gerçekleşeceği ve gelecekte diğer iPhone modellerinin de burada üretileceği bildiriliyor. Foxconn’un bu tesiste 6.000 kişiye daha iş imkanı sağlaması bekleniyor. Bazı modeller ise yine Tayvanlı Wistron Corp tarafından yine Hindistan’da montajlanıyor. Bu yılın başlarında bu şirketin de daha fazla Apple cihaz yapmak üzere yeni bir tesis planı olduğu söylenmişti.

Hareketin Apple için iki önemli avantajı olacak. Bunlardan ilki, şirketin küçük ama büyüyen ve dünyanın en büyük akıllı telefon piyasası olan Hindistan için daha iyi fiyatlandırma sunmak üzere ithalat vergilerinden tasarruf etmesi olacak. İkincisi ise tedarikçi tabanının kademeli olarak genişletilmesi ile Apple, Hindistan Hükumeti tarafından sunulan teşviklerden yararlanarak ülkeyi önemli bir ihracat merkezi haline getirecek.

İlginizi çekebilir: Apple, AMD Yerine Kendi GPU’sunu Kullanabilir