Anasayfa Haber Google, Hindistan’a 10 Milyar Dolar Yatırım Yapacak

Google, Hindistan’a 10 Milyar Dolar Yatırım Yapacak

Google, Hindistan’a 10 Milyar Dolar Yatırım Yapacak

Google, Hindistan’daki dijitalleşmeyi hızlandırmak adına Hindistan’a tam 10 milyar dolar yatırım yapacaklarını açıkladı.

Google CEO’su Sundar Pichai, bu yıl düzenlenen Google For India etkinliğinin altıncı sayısında Hindistan için Google dijitalleştirme fonunu açıkladı. Pichai yaptığı açıklamada, bu fon için şirket olarak Hindistan’a tam 10 milyar dolar yatırım yapacaklarını ifade etti.

Google, uzun yıllardır pek çok Hintli işletmeye, Hindistan’ın dijital olarak kalkınması ve ekonomik refaha ulaşması adına, CapitalG aracılığı ile zaten yatırım yapmaktaydı. Sundar Pichai yaptığı açıklamada bu girişimlerini yatırım fonu olarak gerçekleştireceklerini ifade etti. Google’ın yapmış olduğu açıklamaya göre şirket olarak yapacakları bu yeni yatırım ile önlerindeki 5 ila 7 yıl içerisinde Hindistan’ın dijital ekonomisini hızlandırmayı ve büyütmeyi planladıklarını açıkladı. Google, bu yatırımı sayesinde kendileri için ana pazarlardan biri olan Hindistan’da varlığını genişletmeyi hedefliyor.

Google’ın yapacağı 10 milyar dolarlık yatırım ise, hisse senedi yatırımları, ortaklıklar ve operasyonel altyapı ve ekosistem yatırımları gibi dallarda gerçekleştirecek. Sundar Pichai yaptığı açıklamalarda, ”bu yatırımımız Hindistan’ın geleceğine ve dijital ekonomisine olan güvenimizin bir yansımasıdır” ifadelerini kullandı. Gelişmeler öncesinde şirket CEO’su Sundar Pichai’nin, sabahın erken saatlerinde Hindistan başbakanı Narendra Modi ile bir video konferans gerçekleştirdiği biliniyor. Pichai ve Modi’nin yaptıkları video konferansta Hindistan hükumetinin dijital vizyonu hakkında konuştukları biliniyor.

Daha önce de belirttiğimiz gibi, bu denli büyük şirketlerin ülkeler üzerinde büyük etkiler yaratması, şirketleri birer siyasi güç haline getirmekte. Bu ve benzer durumların ülkeler için oluşturabileceği tehlikeler ise oldukça büyük olabilmekte. Dolayısı ile bu tarz yatırım hamleleri ülkeler için ilk başta rahatlatıcı bir durum olsa da ülkenin siyasi bütünlüğünü ve devlet gücünü elinde tutabilmesi adına ülkelerin geleceğini riske atmak anlamına geliyor.