Anasayfa Haber İngiltere, Huawei 5G Ekipmanlarının Kullanılmasını Yasakladı

İngiltere, Huawei 5G Ekipmanlarının Kullanılmasını Yasakladı

İngiltere Huawei yasağı

Son zamanlarda ABD’nin ambargosu ile mücadele eden Huawei’ye şimdi de İngiltere tarafından 5G yasağı geldi.

İngiltere Huawei ile ilgili kararını açıkladı. Bildiğiniz gibi bir süredir İngiltere’nin Huawei’yi 5G çalışmalarından çıkaracağı konuşuluyordu. Bugün ise beklenen gelişme yaşandı ve İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın onayladığı plan doğrultusunda 2021’den sonra operatörlerin 5G çalışmalarında Huawei ekipmanlarının kullanılmasını yasakladı. İngiltere’nin Huawei’ye karşı uyguladığı 5G yasağına sebep olarak ise Huawei cihazlarında bulunduğu iddia edilen casus yazılımlar gösteriliyor.

2021 yılından sonra Huawei’ye karşı uygulanmaya başlanacak olan 5G yasağı ile ilgili bir basın toplantısı düzenleyen Birleşik Krallık Dijital, Kültür, Medya ve Spor Bakanı Oliver Dowden, açıklamasında operatörlerin Huawei donanımlarını altyapılarından çıkarmak için 2027‘ye kadar vakitleri olduğunu da ifade etti.

İngiltere Huawei 5G yasağı
İngiltere Huawei 5G yasağı

Şimdilik, İngiltere’deki GSM şirketleri tarafından konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı. Ancak geçtiğimiz günlerde İngiltere’nin önde gelen operatör şirketleri, sistemlerindeki Huawei ekipmanlarını çıkarmak için hükumetten en az 3 yıl talep etmişlerdi. İngiliz hükumeti ise operatörlerden gelen geri bildirimleri dikkate alarak bu işlem için yaklaşık olarak 7 yıllık bir süre tanıdı.

Bunun yanı sıra İngiltere’nin Huawei yasağının İngiliz operatörlerine ne kadara mal olacağı da belli oldu. Bu doğrultuda yapılan açıklamalarda ise bu ekipman değişikliğinin operatörlere 2 milyar sterline (2.5 milyar dolar) mal olacağı açıklandı. Aynı zamanda yayınlanan raporlarda bu ekipman değişikliğinin İngiltere’nin 5G planlarını 2 ila 3 yıl kadar geciktirebileceği de ifade edildi.