Anasayfa Haber DDR5 Teknolojisinden Yararlanan Bellekler Kullanılmaya Başlıyor

DDR5 Teknolojisinden Yararlanan Bellekler Kullanılmaya Başlıyor

DDR5 Teknolojisinden Yararlanan Bellekler Kullanılmaya Başlıyor

Yeni nesil DDR5 bellekler artık büyük iş yükleri için kullanılmaya başlanacak. Önümüzdeki yıllarda ise DDR5 teknolojisinin son tüketiciye ulaştığını göreceğiz.

Ocak ayında düzenlenen CES 2020’de DDR5 standardı için atılan ilk somut adımları görmüştük. Bellek çözümleri ile tanıdığımız SK Hynix ve Micron, DDR5 bellekler hakkında bazı bilgiler vermişti. Daha sonrasında ise SK Hynix’in 2020 yılı içerisinde DDR5 bellek üretimine başlayacağını öğrendik. Şimdi ise 300’den fazla üyesi bulunan JEDEC, DDR5 standardı için resmi adımlar atıyor. JEDEC’i temel olarak yarı iletken mühendislik ticaret organizasyonu ve standardizasyon kuruluşu olarak tanımlayabiliriz.

DDR5 Teknolojisinden Yararlanan Bellekler Kullanılmaya Başlıyor

Bu arada DDR5’in ilk olarak sunucular ve yüksek performanslı bilgi işlem ortamları için geliştirildiğini not olarak düşelim. Ancak geçmişte olduğu gibi, bu standart belirli bir zaman sonra standart tüketici için de kullanılmaya başlayacak. Masaüstü platforma gelişi ve son tüketici ile buluşması konusunda bir tarih vermek gerekirse takribi olarak 2022 yılı diyebiliriz.

JEDEC ve DDR5

JEDEC, bir süredir beklenen JESD79-5 DDR5 SDRAM standardının yayınlandığını duyurdu. Bu standart, yoğun bulut ve kurumsal veri merkezi uygulamalarının gereksinimlerini karşılayarak iki kat daha iyi performans ve daha gelişmiş verimlilik sunuyor. Önceki DDR4 ile karşılaştırıldığında ise iki kattan daha fazla etkin bant genişliği sunulacak. Çekirdek başına düşen bant genişliği miktarının azaltılması hedeflenirken çok çeşitli uygulamalarda yüksek performans ve gelişmiş güç yönetimi sağlanacak.

Bellek modülleri, içinde banka adı verilen ve birbiriyle haberleşen bölümlere ayrılıyor. DDR4’te 16’lı banka yapısı kullanılırken, DDR5’te bu değer iki katına çıkıyor. Böylece verimlilik düşmeden bellek performansı isteğe göre ölçeklendirilebilecek. Buna ek olarak DDR4’teki 1.2V gerilime kıyasla 1.1V’da daha yüksek verimlilik vaat ediliyor. Yani güç tüketiminde %20 civarında bir azalma bekleniyor.

Micron

Micron, DDR5 platformu konusunda teknik kaynaklara, ürünlere ve ekosistem ortaklarına erken erişim sağlayacak kapsamlı bir program açıkladı. DDR5, ilk adımda modern veri merkezlerinin ihtiyaç duyduğu yüksek bant genişliğini karşılamak üzere geliştirildi.

DDR5 Teknolojisinden Yararlanan Bellekler Kullanılmaya Başlıyor

Yeni bellek standardı ile birlikte yüksek performans, yoğunluk ve güvenlikte iyileştirmeler sunuluyor. Micron da aynı şekilde iki kat daha fazla etkin bant genişliğine atıfta bulundu.

DDR5 Teknolojisinden Yararlanan Bellekler Kullanılmaya BaşlıyorMicron, DDR4-3200 ve DDR5-3200 kıyaslamasında 1.36 kat verimlilik sunulacağını söylüyor. DDR4-3200 ve DDR5-4800 kıyaslamasında ise verimlilik 1.87 kata kadar artıyor. İlerleyen tarihlerde DDR5 yapısı ile birlikte 8400 MHz’e kadar hızlarda bellekler görme fırsatımız olacak.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve deneyimlerini insanlara aktarmaktan mutluluk duyuyor.