Anasayfa Makale Yeni Nesil Konsollar İçin En Uygun Televizyonlar

Yeni Nesil Konsollar İçin En Uygun Televizyonlar

Oyun Konsolu İçin Televizyonlar

PS5 ve Xbox Series X konsollarını en gerçekçi şekilde deneyimlemenizi sağlayacak en iyi OLED, QLED ve FALD LED televizyonları sizler için derledik.

Sony ve Microsoft‘un yeni nesil konsolları artık HDMI 2.1 destekli geliyor ve 4K çözünürlüklerde çalışan oyunlar için bile 120 FPS desteği vadediyor. Diğer markalar oyun konsolu odaklı televizyonlar için şimdilik çekimser kalsa da bugün LG ve Samsung HDMI 2.1 standardını sunarak, televizyonlarını konsol ve bilgisayar oyunları için en uygun hale getiriyor.

Yakın zamanda 120 FPS’de çok fazla AAA konsol oyununun piyasaya sürülmesi beklenmiyor. Bu yüzden şu anda Sony ve Panasonic de HDMI 2.1 desteklemeyen televizyonlarında 4K çözünürlükte 60 Hz’lik yenileme hızıyla yeterli desteği sunuyor. Bu da önümüzdeki birkaç yıl daha bu ekranların oyunseverlerin işini göreceği anlamına geliyor.

LG OLED Televizyonlar: CX ve C9 Karşılaştırması

LG C9 OLED
LG C9 Serisi
LG CX OLED
LG CX Serisi

LG aslında yıllardır OLED serilerinde tepki süresini azaltarak oyuncuların tercih sebebi olmak için çalışıyor. 2020 modelleri (X serisi olarak da bilinir) piyasadaki tepki süresi en düşük televizyonlar olarak karşımıza çıkıyor. 2019‘da piyasaya sürülen C9 serisiyle farkları mevcuttur. CX‘teki 40 Gbps bant genişliğinin C9’daki 48 Gbps‘dan daha düşük olduğunu ifade edenler olsa da HDMI 2.1 bant genişliğinden tam olarak yararlanabilecek donanım olmadan, durumun böyle olup olmadığını söylemek zordur. Aslında aynı markanın bu iki farklı ekranının aynı performansa sahip olması beklenir çünkü her iki model de aynı 10 bit panelleri kullanır ve 4K HDR modunda 120 Hz 4:4:4 renk örneklemesi sadece 40 Gbps gerektirir.

Tepki Süresi

Tepki süresi açısından, yeni CX serisi televizyonlar biraz daha iyi değerlere sahip. 1080p ve 4K @ 60 Hz için, CX serisindeki gecikme sadece 13 ms‘dir, C9‘daki gecikme neredeyse 14 ms‘dir. Detaylı incelendiğinde aralarında çok fazla bir fark olmadığını ama aynı da olmadıklarını ifade edebiliriz.

1080p @ 120 Hz modunda tepki süresi her iki ekranda da hemen hemen aynıdır ve yaklaşık 6 ms civarındadır. Gerçek fark 4K @ 120 Hz‘de ortaya çıkıyor. Burada CX 6 ms tepki süresine sahipken; C9, 15,9 ms tepki süresi sunuyor.

Alternatif Ekran Boyutu Seçeneği

LG bu yıl bilgisayar oyuncularını ve 55 inçten büyük ekranlar için yeterli alana sahip olmayan konsol oyuncularını da düşünerek, BX ve CX serisi için 48 inçlik modelleri de piyasaya sürdü.

Yazılım Hataları

CX, LG’nin en sorunsuz çalışan ekranı değil. Bu yüzden mevcut aygıt yazılımında, C9’un son yazılım sürümünde olmayan birkaç hata mevcut:

 • VRR modunda karartılı tonlamalar için renk aşımı düzeltmesi devre dışı kalıyor.
 • 4:4:4 renk örneklemesini etkinleştirmek HDR içeriklerde tonlama yapaylığının belirgin hale gelmesine neden oluyor.
 • 120 Hz siyah çerçeve ekleme (BFI) algoritması, gölge ayrıntılarını az da olsa bastırıyor. (Bu genellikle filmler için kullanılır, bu yüzden oyuncular muhtemelen bu özelliğin farkına varmayacaklardır.)

Parlaklık

CX serisinin başka bir olumsuz yönü de parlak noktaların, C9 ile karşılaştırıldığında HDR içeriklerinde biraz daha sönük görünmesidir.

Burn-in sorunlarına engel olmak için parlaklık sınırlayıcılar kullanıldığından, OLED’lerin genellikle QLED ve FALD LED’lerden biraz daha sönük bir görüntüye sahip olduğu gerçeğini de es geçmemek gerekiyor.

Yani, C9 ve CX sadece 750 cd/m²’lik bir parlaklığa kadar yükselebilirken, diğer ekran türleri 1.000 cd/m² değerinin üzerine çıkabilir.

Burn-in Sorunu

Burn-in olarak adlandırılan problemi basit tabirle; ekranda uzun süre açık kalan görselin izinin kalıcı hale gelmesi olarak ifade edebiliriz. En son OLED ekranlar, 2010’ların başında piyasaya sürülen ilk modellere kıyasla bu tür sorunlara daha az eğilimlidir. Yine de birçok oyuncu, bu soruna açık olan OLED ekranları kullanmaktan kaçınır. Ancak kullanıcılar ekranda görüntülenen içeriği değiştirdikçe (yani, film izleme oturumlarıyla birleştirilmiş birkaç saatlik oyun vb.) bu bir sorun olmaktan çıkacaktır.

Panasonic HZ1000 OLED

Panasonic HZ1000 OLED
Panasonic HZ1000 OLED

Panasonic’in bu seneki üst düzey OLED’i, LG CX ile aynı paneli kullanmasına rağmen şimdilik HDMI 2.1 giriş özelliğine sahip değil. Ayrıca ek bilgi olarak vermekte fayda var; şu anda piyasadaki tüm OLED paneller LG tarafından üretiliyor.

Panasonic daha çok renk kalitesiyle adını duyurmuş bir markadır ve HZ1000 de bunun kanıtıdır. Uzmanların ve profesyonel yorumcuların çoğu bu serinin tüm OLED televizyonlar arasında en temiz siyah renk işlemesini yaptığı konusunda hemfikirler. Ayrıca HZ1000, algılanabilir renk tonlaması yapaylıkları olmadan en doğal renk ön ayarıyla gelir.

Eğer film ve dizi izlerken en iyi kaliteyi arıyorsanız, o zaman bu televizyonu denemenizi öneririz. 120 Hz VRR özelliği bulunmamasına rağmen, televizyonda film izlemeyi sevenler tarafından takdir edilecek olan piyasadaki en iyi 120 Hz siyah çerçeve takma algoritması bu televizyonda mevcut.

Öte yandan hem 1080p hem de 4K @ 60 Hz SDR / HDR için yaklaşık 22 ms‘lik nispeten düşük bir tepki süresi sunduğundan bu model, iyi bir oyun ekranı da olabilir.

Sony A8H OLED

Sony A8H OLED
Sony A8H OLED Serisi

Sony’nin A8H modeli, Panasonic HZ1000 ile karşılaştırıldığında biraz daha oyuncu dostu görünse de 4K @ 120 Hz, değişken yenileme hızı veya otomatik gecikme azaltma modu gibi tam HDMI 2.1 özelliklerini desteklemiyor.

Tepki süresi üzerinden konuşacak olursak; 1080p SDR/4K HDR çözünürlükte ve 60 Hz’de 18-19 ms ve 120 Hz’de 1080p’de 10 ms kadar iyi değerler karşımıza çıkıyor.

Sony’nin 120Hz siyah çerçeve ekleme (BFI) algoritmasının, şu ana kadar çıkan tüm LG ekranlarından daha üstün olduğu belirtiliyor. Ancak yine de Panasonic’le yarışabilecek kadar gelişmiş olmadığını ifade edebiliriz.

Sony’nin diğer markalardan daha iyi yaptığı şey ne diye soracak olursanız; hızlı hareket işleme özelliği diyebiliriz. Hızlı akan spor müsabakalarını izlerken bu özelliği belirgin bir şekilde hissedebilirsiniz.

Hissedilen bir tonlandırmaya sahip olmayan üstün renk geçişleri ve LG CX ile karşılaştırıldığında HDR modunda daha parlak yansıma vurguları, Sony OLED serisinin dikkat çekici bir diğer olumlu yönü olarak öne çıkıyor.

Bu modelin asıl olumsuz yönü olarak, karartılı renk tonlamaları gösteriliyor. Ancak bu sorun sadece düşük kaliteli içeriklerde fark ediliyor. Yani bu ekranda oyun oynarken, sizi rahatsız edecek derecede belirgin bir sorunla karşılaşmayacaksınız.

Sony XH95 LED

Sony XH95 LED
Sony XH95 Serisi

Diğer tüm teknolojilerle karşılaştırılmaya değer tek FALD (full array local dimming) LED televizyonlar yalnızca XH95 serisindendir. Ancak aynı zamanda kontrast oranı diğer televizyonlarla karşılaştırdığımızda en sınırlı olan model de XH95’tir.

Bu ekranın iki önemli olumlu yönü; burn-in sorunlarının olmaması ve bir FALD LED olmasına rağmen aydınlık ortamlarda görüşü ideal hale getiren 1.000 cd/m²‘nin üzerindeki parlaklık üst sınırıdır.

Ayrıca; QLED’lerle karşılaştırıldığında, Sony’nin FALD LED’lerinin 4:4:4 renk örneklemesiyle, oyun modunda daha iyi lokal karartmalar yapabildiğini görüyoruz. Bu da daha keskin renkler ve daha iyi parlak noktalar olarak tüketiciye sunuluyor. Görüş açısı QLED’lerden biraz daha iyi olsa da bu modelden bir OLED televizyon performansı göstermesini beklememek gerekiyor.

Pikseller ayrı ayrı kontrol edilmediğinden, BFI algoritması bazen koyu arka planların üzerindeki çok parlak nesnelerin etrafındaki blooming (harelenme) denilen sorununu artırabiliyor.

Ayrıca Sony XH95 LED eklarındaki siyah seviyesi, doğal LED ışık sızıntısı nedeniyle OLED’lerdeki kadar derin değildir.

Öte yandan kirli ekran efekti veya belirli ekran bölgeleri için farklı parlaklık yoğunlukları gibi ekran homojenliği sorunları da görülebiliyor.

Oyunseverleri ilgilendiren bir diğer olumsuz yön olarak da HDMI 2.1, 4K @ 120 Hz, VRR veya ALLM desteği sunulmaması karşımıza çıkıyor. 1080p SDR ve 60 Hz’de 4K HDR‘deki tepki süresi de 21-22 ms olarak ölçülüyor. Dolayısıyla oyun oynamak için bu ekranı almak isteyenlerin bu bilgileri de göz önünde bulundurmalarında fayda var.

Samsung Q90R QLED

Samsung Q90R
Samsung Q90R

Samsung son zamanlarda QLED teknolojisi ile daha yakından ilgilenmeye başladı. Güney Koreli dev yakın zamanda tüm LED panellerin üretimini durdurdu ve kuantum nokta teknolojisini gelecek yıl OLED panellere entegre etmek için çalışmalara başladı. Aslında şu anda Samsung ikinci OLED panel üreticisi olarak LG’nin doğrudan rakibi.

Pratik olarak, QLED televizyonlar hala geleneksel LED televizyonlar gibi FALD arka ışık matrislerini kullanıyor ancak Samsung sıvı kristaller yerine özel kuantum nokta dizisi teknolojisini kullandığı için ekranlarında daha koyu siyah seviyelerine ve daha gelişmiş parlaklık oranlarına ulaşabiliyor.

Şu anda piyasada bulunan Samsung’un en iyi QLED modellerinden ikisi olan Q90R (2019) ve bu yıl piyasaya sürülen Q95T (Q90T) modelini karşılaştıracak olursak:

 • Q90R modeli daha yüksek bir fiyat etiketine sahip.
 • Q90R, Q95T’deki 120 karartma bölgesine kıyasla 240 karartma bölgesine sahip.
 • Ek olarak, Q95T 8 bit + FRC paneli kullanırken, Q90R gerçek 10 bit panele sahiptir.

Ancak üstün özelliklerine rağmen; Q90R, HDMI 2.1’i desteklemediğinden, şimdilik, ‘daha’ iyi oyun deneyimi sunan ekranlar arasında net bir şekilde gösterilemiyor.

Bununla birlikte, 1080p @ 120 Hz için VRR’ye sahip ve tüm çözünürlükler ve modlar için görüntü gecikmesi yaklaşık 16 ms‘dir.

Samsung Q90R; 1.300 cd/m²’lik parlaklık üst sınırıyla, en yüksek parlaklık seviyesi sunan televizyonlar arasındadır. Üstelik görüş açısı bakımından OLED televizyonlar geleneksel LED televizyonlara göre daha yakındır.

2019 modelleriyle ilgili göze çarpan sorunlar arasında Dolby Vision (ardışık seri ayarlamalarla resmi, sahne sahne hatta kare kare işleyerek daha fazla detayı ve daha doğru renkleri görmeyi sağlayan bir yazılımdır) desteğinin olmaması yer alıyor. Bu eksiklik de HDR’de aşırı parlaklık ve oyun modunda hatalı bölgesel karartmalarla sonuçlanarak yüksek siyah seviyelerine ve daha düşük kontrast ve yansıma vurgularına yol açan düşük parlaklığa neden oluyor.

Samsung Q95T/Q90T QLED

Samsung Q95T
Samsung Q95T

Samsung’un, bu modele 40 Gbps bant genişliğine sahip bir HDMI 2.1 girişi eklemesine rağmen, 8 bit + FRC paneli, Q90R’ninkinden daha kötüdür. HDMI 2.1’in 10 bit ve hatta 12 bit panellerde tam performansla çalıştığını göz önüne aldığımızda, bize HDMI 2.1 girişini aslında Q90R üzerine eklemesinin daha kullanışlı olacağını düşündürüyor.

Düşük bit derinliği HDR modda kendini daha fazla belli eder. Ancak bu model de oyun için oldukça uygundur. VRR, ALLM desteği ve 1080P SDR ve 4K @ 120 Hz HDR’de sadece 10 ms gibi oldukça düşük bir tepki süresine sahiptir.

Bu model için bir başka çelişki de sadece 120 karartma bölgesine sahip olmasına rağmen oyun modundaki üstün bölgesel karartma performansıdır. Q90R’den daha az karartma bölgesine sahip olan Q95T, yine de oyunculara daha iyi siyah seviyeleri, daha keskin renkler ve daha parlak yansıma vurguları sunuyor.

Q95T (Q90T), 1.700 cd/m²‘lik en yüksek parlaklık üst sınırı ile diğer tüm ekranlarla karşılaştırıldığında en parlak model olarak karşımıza çıkıyor. Görüş açısı, Q90R ile kıyaslandığında biraz daha zayıf kalıyor.

Philips Momentum 558M1RY 

Philips Momentum 558M1RY ve 278M1R
Philips Momentum 558M1RY ve 278M1R

Phillips bu ay yeni nesil oyun konsolları için tasarlanmış televizyonlarını tanıttı. Özellikle FPS ve yarış-aksiyon oyunları için optimize edilen bu televizyonlar günümüzün en iyi televizyonları arasında diyebiliriz. Momentum 558M1RY, 55 inçlik ekranıyla aynı zamanda piyasadaki en geniş ekranların arasında yer alıyor. 3840 x 2160 piksel 4K UHD çözünürlüklü VA LCD panel kullanılarak üretilen cihaz, DisplayHDR 1000 sertifikasına sahip ve kontrast oranı 4000:1. Böylelikle daha canlı grafiklerle daha parlak, daha derinlikli ve gerçekçi oyun deneyimi sunuyor. Ancak televizyon HDMI 2.1 desteği sunmuyor. Bu yüzden de “en yeni nesil” sıfatından biraz uzaklaşmış oluyor.

Ambiglow Teknolojisi
Ambiglow Teknolojisi

Ek olarak bu televizyon, Ambiglow teknolojisiyle, ekranın arkasında bulunan duvarda görüntüyle eşleşen bir ışık halesi oluşturuyor ve ekranı görsel olarak genişleterek 3D deneyimi sunuyor. Bu televizyon; hızlı işlemcisi sayesinde, gelen görüntüyü analiz ederek yaydığı ışığın rengini ve parlaklığını görüntüye uyarlıyor.

120 Hz’e kadar yenileme hızı da bu televizyon tarafından destekleniyor. Tepki süresi ise 4 ms olarak ölçülüyor. AMD FreeSync uyumluluğu da bulunan bu televizyon, oyunseverlere minimum düzeyde görüntü gecikmesi sunarak istenmeyen efektlerin oluşmasının önüne geçiyor. Philips Momentum 278M1R modeli ise 27”lik ekranıyla dar alanlarda da bu televizyonu tercih edebilmeniz için Philips tarafından sunulan giriş modeli olarak karşımıza çıkıyor.

Ses kalitesini de unutmayan Philips, televizyonlarda “True Audio” yani “gerçek ses” vadeden Bowers & Wilkins imzalı bir ses sistemi kullanarak 40 W çıkış gücüne sahip 2.1 kanallı ses donanımını oyun deneyiminize dahil ediyor.

Sonuç

 • Kapsamlı oyun özelliklerine sahip bir televizyon istiyorum diyorsanız HDMI 2.1 destekli LG televizyonları rahatlıkla tercih edebilirsiniz.
 • Daha gelişmiş bir görüntü kalitesine sahip olmak istiyorsanız burada tercihinizi Panasonic veya Sony OLED TV’lerden yana kullanabilirsiniz.
 • Derin siyah seviyeleri ve gelişmiş kontrast ayarlarına sahip olmak istiyorsanız OLED’lerin yanında QLED ve FALD LED’leri de düşünebilirsiniz.
 • Gerek görsel gerek işitsel özellikleriyle fark yaratmış olan Philips Momentum televizyonları da oyunseverlerin tercih etmesi için yeterli özellik sunuyor fakat HDMI 2.1 girişi desteklenmiyor.
 • Yüksek parlaklık seviyelerine sahip bir ekran istiyorsanız hem oyunseverlere hem filmseverlere hitap eden HDMI 2.1 destekli Samsung QLED, diğer televizyonlar ile kıyaslanınca en iyi performansı sunuyor gibi görünüyor.

Tüm bu modellerin olumlu ve olumsuz yönlerini toplu olarak aşağıdaki tablolarda net olarak görebilirsiniz:

LG CX OLED
Olumlu Olumsuz
Oyunlarda net hareketli sahneler için 120Hz BFI desteği C9’da mevcut olmayan birkaç yazılım hatası: VRR modu renk düzeltmesinin devre dışı olması (oyunlar için sorun oluşturmaz), 4:4:4 renk örneklemesi etkinleştirildiğinde HDR içeriklerde tonlama yapaylığının belirgin hale gelmesi, 120Hz BFI algoritmasının gölge ayrıntılarını bastırması
C9 ile karşılaştırıldığında daha düşük tepki süresi (60Hz’de 1080p için 13 ms / [email protected] için 6-7 ms)
40 Gbps HDMI 2.1 bant genişliği
Bilgisayar oyuncuları için cazip 48 inç ekranlı modele sahip QLED’lere ve standart LED’lere kıyasla daha düşük parlaklık

 

LG C9 OLED
Olumlu Olumsuz
DTS ses desteği QLED ve LED’lere kıyasla daha düşük parlaklık üst sınırı
48Gbps HDMI 2.1 bant genişliği
CX’e kıyasla daha parlak HDR

 

Panasonic HZ1000 OLED
Olumlu Olumsuz
Hem 1080p SDR hem de [email protected] HDR için yaklaşık 22 ms’lik tepki süresi QLED ve LED’lere kıyasla daha düşük parlaklık üst sınırı
Piyasaya sunulmuş en temiz siyah işleme performansı ve en gerçekçi renk detayları VRR ve [email protected] mod desteği yok
En iyi 120Hz BFI algoritması

 

Sony A8H OLED
Olumlu Olumsuz
1080p SDR/4K HDR 60 Hz’de 18-19 ms ve 1080p 120 Hz’de 10 ms tepki süresi QLED ve LED’lere kıyasla daha düşük parlaklık üst sınırı
LG’ye kıyasla daha gelişmiş 120Hz BFI algoritması HDMI 2.1 desteği yok
LG CX ile karşılaştırıldığında üstün renk geçişleri ve HDR modunda daha parlak görüntüler Karartılı renk tonlamaları
Hızlı hareket işleme özelliği

 

Sony XH95 LED
Olumlu Olumsuz
1080p SDR ve 4K HDR 60 Hz’de tepki süresi 21-22 ms QLED ve QLED ekranlara kıyasla daha az siyah seviyesi ve kontrast
Samsung’un QLED’lerine kıyasla oyun modunda daya iyi bölgesel karartmalar ve renk parlaklığı VVR veya ALLM yok, [email protected] mevcut değil
OLED ekranlara yakın geniş görüş açısı
Aydınlık odalar için uygun

 

Samsung Q90R QLED
Olumlu Olumsuz
1080p SDR ve 4K HDR’de 16  ms tepki süresi, 120 Hz’e kadar VRR desteği QLED ve QLED ekranlara kıyasla daha az siyah seviyesi ve kontrast
OLED standartlarına yakın görüş açısı Dolby Vision desteği yok
En iyi aydınlık oda uyumu (1,300 cd/m² HDR modunda aşırı parlaklık ve oyun modunda hatalı bölgesel karartmalar

 

Samsung Q95T QLED
Olumlu Olumsuz
ALLM ve VRR özellikli, 40 Gbps bant genişliğine sahip HDMI 2.1 desteği QLED ve QLED ekranlara kıyasla daha az siyah seviyesi ve kontrast
1080P SDR ve 4K HDR’de sadece 10 ms’lik tepki süresi 8 bit + FRC paneline nedeniyle HDR’de daha fazla tonlandırma
Q90R’ye göre oyun modunda daha iyi bölgesel karartma yönetimi – daha fazla derinlik ve daha parlak yansıma vurguları Q90’ye kıyasla daha seyrek karartma alanı (120 vs 240)
HDR modda en yüksek parlaklık üst sınırı (1.700 cd/m²) Q90R’ye kıyasla daha kısıtlı bir görüş açısı

Philips Momentum 558M1RY
Olumlu Olumsuz
DisplayHDR 1000 Sertifikalı HDR HDMI 2.1 yeni nesil giriş özelliği yok 
4ms Veri Gecikmesi
Kontrast Oranı 4000:1 
3 Taraflı Ambiglow Teknolojisi
AMD FreeSync™ Teknolojisi