Anasayfa Haber TSMC, Piyasa Değerinde Samsung ve Intel’i Geride Bıraktı

TSMC, Piyasa Değerinde Samsung ve Intel’i Geride Bıraktı

TSMC, Piyasa Değerinde Samsung ve Intel'i Geride Bıraktı

Piyasa değerlemesi bazında Samsung ve Intel’i geride bırakan TSMC, en değerli yarı iletken şirketi oldu.

TSMC, hem Intel hem de Samsung’u piyasa değeri olarak geride bırakarak dünyanın en büyük yarı iletken üreticisi olmaya bir adım daha yaklaştı. Tayvanlı teknoloji devi bu hedefi için çok sıkı çalışıyor ve Samsung ile uzun bir süredir rekabet içinde.

Hisse fiyatı halihazırda 66.51 dolar olan TSMC, 322.73 milyar USD tutarında tahmini piyasa değeri taşıyor. Buna karşılık, Intel’in mevcut hisse senedi fiyatı 254.04 milyar dolarlık bir piyasa değeri ile birlikte 60.58 dolar. Samsung ise yaklaşık 302 milyar dolara eşdeğer olan 363 trilyon Kore Wonu değerinde.

Aslına bakılırsa bu gelişme pek de şaşırtıcı değil. Özellikle son birkaç yıla baktığımızda TSMC, gelişmiş teknolojilere büyük yatırımlar yapıyor. Şüphesiz Apple ve AMD gibi mühim ortakların ciddi oranda gelişmesi, büyümesi ve üretimi artırması da dökümhanelerin büyümesine katkıda bulundu.

TSMC, Piyasa Değerinde Samsung ve Intel'i Geride Bıraktı

Bu arada piyasa değerinin varlıklar açısından TSMC’yi dünyanın en büyük yarı iletken üreticisi yapmadığının altını çizelim. Nitekim piyasa değeri, hisse sayısı ile hisse fiyatlarını çarpmayla vardığımız bir sonuç. Yani yatırımcılar TSMC’nin gidişatını iyi görüyor ve geleceğinden umutlu. Böylelikle yüksek hisse fiyatına ve dolayısıyla daha yüksek piyasa değerlemesine sahip.

Öte yandan ABD yönetiminin yaptırımlarını hatırlayalım. Beyaz saray, TSMC’nin Huawei ile işbirliği yapmasını engellemişti ve bunun sonucunda TSMC’nin artık Huawei için çip üretmeyeceğini yazmıştık. Tayvanlı yarı iletken devinin ise alternatifleri yok değil. Apple, kendi ARM mimarili MacBook işlemcilerini üretmeye karar vermişti ve yine bir TSMC ortaklığı söz konusu.