Anasayfa Video Wi-Fi Mavi Ekran Sorunlarına Çözüm

Wi-Fi Mavi Ekran Sorunlarına Çözüm

Bilgisayarınıza yeni taktığınız Wi-Fi kartı mavi ekrana sebep oluyorsa bu rehberimizle sorunu çözebilirsiniz.

Mavi ekran hatalarının birden çok sebebi olabilir. Her ne kadar bu hatalar çoğunlukla donanımsal arızalardan kaynaklansa da bazen sorunlu sürücüler de mavi ekrana sebep olabiliyor. Bugün Wi-Fi sürücüsü kaynaklı bir mavi ekran hatasını çözeceğiz. Soruna neden olan sürücüyü nasıl tespit ettik ve sürücüyü nasıl güncelledik? Adım adım çözüyoruz.

Intel AX200 Sürücüsünü Güncelleyin

Öncelikle hata birden farklı şekilde karşımıza çıkabiliyor. Bunlardan biri System Thread Not Handled ike diğeri DPC Watchdog Violation. Öte yandan değişmeyen bir gerçek: sorunun sebebi hatalı Wi-Fi 6 sürücüsü. Neyse ki Windows, mavi ekran hatası birden çok kez gelirse Kurtarma Modu’nda açılıyor.

 • Burada karşınıza Otomatik Onarım ekranı çıkacak ve Sistem Geri Yükleme yapmak isteyip istemediğiniz sorulacak. İptal diyerek devam edin.
 • Bir sonraki aşamada Gelişmiş Seçenekler deyin.
 • Sorun Gider > Gelişmiş Seçenekler ve Başlangıç Ayarları kısmına girin.
 • Bilgisayarı Yeniden Başlat deyin ve buradan da Güvenli Mod (4) seçeneğini seçin.
  • Ağ ile Güvenli Mod demeyin zira bu işlem tekrar mavi ekran alamnıza sebep olabilir.
 • Güvenli Mod’da WiFi sürücümüzü Aygıt Yöneticisi altından siliyoruz.
  • Bizim örneğimizde sorunun kaynağı Intel Wi-Fi 6 AX200 kartın 21.40.2.2 sürümü idi.
  • Intel’in destek sayfasından güncel sürümü indiriyoruz.
  • INF ile sürücüyü normal modda kuruyoruz. Bunun için ayrı bir rehberimiz de mevcut.

Evet, güncel sürücü ile birlikte artık herhangi bir mavi ekran hatası almayacaksınız. Öte yandan başka bir sebeple mavi ekran hatası alırsanız da dert değil. Minidump dosyalarınız ile Technopat Sosyal’de konu açmanız yeterli.

Bilgisayarla tanışması 2000'li yıllara dayanan yazar, 2007'de CHIP ve LEVEL dergilerinin yanında CHIP Online için de makaleler yazdı ve 2010'da Türkiye'nin en çok satan teknoloji dergisi CHIP'in Donanım Editörü oldu. Bu süre zarfında 1000'den fazla ürün incelemesi yapan Recep Baltaş, 2011 sonunda bu görevinden ayrılıp ASUS Türkiye'de Pazarlama Uzmanı olarak çalışmaya başladı. Tam bir Technopat olan Baltaş'ın son durağı ise Technopat.net.