Anasayfa Haber SpaceX, Crew-2 Görevi İçin Dragon 2 Kapsülünü Yeniden Kullanacak

SpaceX, Crew-2 Görevi İçin Dragon 2 Kapsülünü Yeniden Kullanacak

SpaceX, Crew-2 Görevi İçin Dragon 2 Kapsülünü Yeniden Kullanacak

SpaceX, bu yılın başlarında DM-2 misyonu için uzaya gönderdiği Dragon 2 kapsülünü, NASA’nın Crew-2 görevi için yeniden kullanmayı hedefliyor.

Havacılık fırlatma hizmetleri sağlayıcısı ve ekipman üreticisi SpaceX ve NASA, şu sıralarda Dragon 2 kapsülü üzerinde Uluslararası Uzay İstasyonuna mürettebat taşıması için tekrar kullanmak üzere değerlendirmelerde bulunuyor. Dragon 2 kapsülü, bu yılın başlarında SpaceX’in Falcon 9 roketiyle beraber uzaya fırlatılmıştı.

Kapsül üzerindeki değerlendirmelerin ve gözlemlerin son aşamaya yaklaşmasıyla NASA, halihazırda ISS’te bulunan kapsülün 2 Ağustos’ta dünyaya dönmesini planlıyor. Ayrıca NASA’nın Havacılık ve Uzay Danışma Paneli’nde düzenlenen toplantıdan sonra yapılan açıklamalar ise DM-2 misyonunun kapsül için son görev olmadığını doğrular nitelikte.

SpaceX ve NASA tarafından yapılan anlaşmaya göre Crew-2 misyonu için Dragon 2 kapsülüyle birlikte Falcon 9 roketi de tekrardan kullanılacak. Falcon 9 roketi, DM-2 misyonunun ardından başarılı bir şekilde dünyaya geri dönüş sağlayabilmişti. Ancak yine de Crew-2’nin mürettebatlı bir görev olmasından dolayı aynı roketi ve aynı uzay aracını tekrardan kullanmak kendi risklerini taşıyor. Bu riskleri en aza indirebilmek ve astronotların mümkün olan en güvenli şartlarda yolculuğunu sağlamak için NASA ve SpaceX yetkilileri özenle çalıştıklarını belirtiyor.

Son olarak, 2 Ağustos’ta geri dönüş yapacak olan Dragon 2 kapsülünün yeniden fırlatmaya hazır hale getirilmesi için belirli bir süre gerektiğini ve NASA’nın kapsülü hazır hale getirmek için 6 haftalık bir zaman aralığı belirlediğini belirtelim. Böylelikle görevin en erken Eylül ayında gerçekleştirilebileceğini söyleyebiliriz.